Մեկնարկում Է Ռիո դե Ժանեյրոյի հռչակավոր կառնավալը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում պաշտոնապես բացվում Է հռչակավոր կառնավալը: Ավանդական արարողության շրջանակներում քաղաքի խորհրդանշական, փայլուն քարերով զարդարված բանալին կհանձնեն Մոմո թագավորին՝ տոնի տիրոջը, որի դերի համար հատուկ ժյուրին ամեն տարի ընտրում Է բարձրահասակ եւ գեր տղամարդու, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հանդիսավոր իրադարձությանը կմասնակցեն այդ ներկայացման կուլտուրայի համար եւս մի քանի կարեւոր գործող անձեր: Խոսքը վերաբերում Է, մասնավորապես, կառնավալի թագուհուն, որը կհայտնվի առաջին եւ երկրորդ արքայադուստրերի ուղեկցությամբ:
Թեեւ կառնավելը պաշտոնապես բացվում Է փետրվարի 24-ին, Ռիո դե Ժանեյրոն արդեն երկու շաբաթ Է, ինչ ապրում Է երաժշտության, պարերի եւ զվարճության մթնոլորտում: Բանն այն Է, որ, ըստ ստեղծված ավանդույթի՝ դեռ նախքան «լիազորությունները» Մոմո թագավորին հանձնելը, քաղաքի պողոտաներում, առափնյակներում եւ հրապարակներում տեղի են ունենում զգեստավորված շքերթներ:
Եվ այնուամենայնիվ Ռիո դե Ժանեյրոյում կառնավալի կենտրոնական իրադարձությունը, որը նրան հռչակել Է ամբողջ աշխարհում, մրցույթն Է՝ սամբայի դպրոցների շքերթը, որը տեղի Է ունենում քաղաքի կենտրոնում՝ «Մարքիզ դե Սապուկաի» սամբոդրոմում, որը 700 մետր հրապարակով ձգվում Է երկկողմանի տրիբունաներով:
Յուրաքանչյուր կոլեկտիվի ելույթ կգնահատի ժյուրին, որը բաղկացած Է հայտնի հասարակական գործիչներից, երաժիշտներից, արտիստներից, նկարիչներից, ճարտարապետներից եւ լրագրողներից:
Ամեն տարի կառնավալը Բրազիլիայի բյուջե լրացուցիչ եկամուտ Է բերում զբոսաշրջիկների թվի զգալի մեծացման հաշվին: Ինչպես սպասվում Է, բացվող տոնը բացառություն չի լինի: Riotur ընկերության, որը Ռիո դե Ժանեյրոյի քաղաքապետարանի կառույցն Է, նախագահ Մարսելու Ալվիսի կանխատեսումներով՝ 2017 թվականին այս քաղաքում կառնավալ կայցելի ավելի քան 1,1 միլիոն զբոսաշրջիկ: Տոնի հյուրերի՝ ինչպես զբոսաշրջիկների, այնպես Էլ տեղացի բնակիչների ընդհանուր թիվը պետք Է կազմի 5 միլիոն՝ 10 տոկոսով ավելի, քան մեկ տարի առաջ:
Նրա խոսքով՝ զբոսաշրջիկները եւ տեղացի բնակիչները, ովքեր կայցելեն կառնավալ, միագումար կերպով քաղաքին կբերեն 3 միլիարդ ռեալի (շուրջ 967 միլիոն դոլարի) չափով եկամուտ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Рио-де-Жанейро официально открывается карнавал
В бразильском Рио-де-Жанейро официально открывается знаменитый карнавал. В рамках традиционной церемонии символический, украшенный блестящими камнями ключ от города передают королю Момо - хозяину праздника, на роль которого специальное жюри ежегодно избирает высокого и тучного мужчину, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В торжественном событии примут участие еще несколько важных для культуры этого представления персонажей. Речь идет, в частности, о королеве карнавала, которая появится в сопровождении первой и второй принцесс.
Хотя официально карнавал открывается в пятницу, Рио-де-Жанейро уже пару недель живет в атмосфере музыки, танцев и веселья. Дело в том, что, по сложившейся традиции, еще до передачи "полномочий" королю Момо на проспектах, набережных и площадях города проходят массовые костюмированные парады.
И все же центральным событием карнавала в Рио-де-Жанейро, которое прославило его во всем мире, является конкурс - парад школ самбы, проходящий в центре города на самбодроме "Маркиз де Сапукаи" - вытянутой на 700 метров площадке с трибунами по обеим сторонам. Оценивать выступление каждого коллектива будет жюри, состоящее из известных общественных деятелей, музыкантов, артистов, художников, архитекторов и журналистов.
Ежегодно карнавал приносит в бюджет Бразилии дополнительный доход за счет значительного увеличения числа туристов. Как ожидается, открывающийся праздник не станет исключением. По прогнозам Марселу Алвиса, президента компании Riotur, которая является структурой мэрии Рио-де-Жанейро, в 2017 году карнавал в этом городе посетят более 1,1 миллиона туристов. Общее число гостей праздника - как туристов, так и местных жителей - должно составить 5 миллионов человек - на 10% больше, чем годом ранее.
По его словам, туристы и местные жители, которые посетят карнавал, в совокупности принесут городу доход в размере 3 млрд реалов (около $967 млн).