ՆԱՏՕ-ն 3 մլրդ եվրո կհատկացնի արբանյակային եւ համակարգչային ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն պլանավորում Է 3 միլիարդ եվրո հատկացնել իր արբանյակային ծրագրի կատարելագործմանը եւ համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացմանը, այդ թվում՝ կիբեռնետիկական պաշտպանության բարելավման համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 27-ին այս մասին հայտնել Է Reuters-ը:
Գործակալության տեղեկություններով՝ դրա մեծ մասը (1,7 միլիարդ եվրո) կծախսվի արբանյակային կապի բարելավման վրա՝ զորքերին, նավերին եւ անօդաչու թռչող ապարատներին ավելի լավ աջակցելու համար: Նաեւ 800 միլիոն եվրո կտրամադրվի հակահրթիռային պաշտպանության եւ հակաօդային պաշտպանության կառավարման պատասխանատու համակարգչային համակարգերի կատարելագործմանը: Կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանության ուժեղացման նպատակով կտրամադրվի 71 միլիոն եվրո:
2016 թվականին անվտանգության եւ ՆԱՏՕ-ի գործունեության վերաբերյալ դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի փաստաթղթի համաձայն՝ 2016 թվականին ՆԱՏՕ-ի բյուջեում ԱՄՆ-ի բաժինը կազմել Է 45,9 տոկոս, ըստ որում անցյալ տարի 28 երկրների պաշտպանական ծախսերի միագումար ծավալը կազմել Է 892 միլիարդ դոլար 2010 թվականի հաստատագրված գներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

НАТО выделит €3 млрд на спутниковую и компьютерную программы
НАТО планирует выделить €3 млрд на совершенствование своей спутниковой программы и на развитие компьютерных технологий, в том числе на улучшение кибернетической защиты. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило в понедельник агентство Reuters.
По его сведениям, из них большая часть (€1,7 млрд) будет потрачена на улучшение спутниковой связи для лучшей поддержки войск, кораблей и беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Также €800 млн выделят на совершенствование компьютерных систем ответственных за управление ПРО и ПВО. На усиление защиты от киберугроз будет отведен €71 млн.
Согласно докладу генсека НАТО Йенса Столтенберга о безопасности и деятельности НАТО в 2016 году, Доля США в бюджете НАТО в 2016 году составила 45,9%, при этом суммарный объем оборонных расходов 28 стран НАТО в прошлом году составил $892 млрд в фиксированных ценах 2010 года.