«Անվեհեր աղջիկն» Ուոլ Սթրիթում կմնա եւս մեկ տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի իշխանությունները որոշել են չհանել «Անվեհեր աղջկա» բրոնզե արձանը, որը երեք շաբաթ առաջ Ուոլ Սթրիթում կանգեցրել են «Գրոհող ցուլի» դիմաց: Այն պլանավորել Էին հանել ապրիլի սկզբին, բայց այն շատ Է դուր եկել զբոսաշրջիներին եւ քաղաքի բնակիչներին: Այժմ արձանը տեղում կմնա առնվազն մինչեւ հաջորդ փետրվար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Արձանը ներկայիս տեղում թողնելու որոշման մասին հայտարարել Է Նյու Յորքի քաղաքագլուխ Բիլ դե Բլազիոն: Աղջկա արձանը, որը մարտի 8-ին կանգեցվել Է որպես կանանց իրավահավասարության խորհրդանիշ, «շատ բան Է նշանակում Նյու Յորքի բնակիչների համար», ասել Է քաղաքագլուխը:
Ուրուգվայցի նկարչուհի Քրիստեն Վիզբալի ստեղծած արձանն Ուոլ Սթրիթում կանգնեցվել Է State Street Global Advisors ընկերության պատվերով: Ընկերությունում ասում են, թե այն պետք Է «խորհրդանշի ապագան», որտեղ չեն խախտվում կանանց իրավունքները:

"Бесстрашная девочка" останется на Уолл-Стрит еще на год
Власти Нью-Йорка решили не убирать бронзовую статую "Бесстрашной девочки", которую три недели назад установили напротив "Атакующего быка" на Уолл-Стрит. Ее планировалось убрать в начале апреля, но она слишком понравилась туристам и жителям города. Теперь статуя останется на месте как минимум до следующего февраля.
О решении оставить изваяние на нынешнем месте объявил мэр Нью-Йорка Билл де Блазио. Статуя девочки, установленная на 8 марта как символ женского равноправия, "очень много значит для жителей Нью-Йорка", сказал мэр,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Статуя, созданная художницей Кирстен Визбал из Уругвая, была установлена на Уолл-Стрит по заказу компании State Street Global Advisors. В компании говорят, что она должна "символизировать будущее" в котором не нарушаются права женщин.