Մերկելը բարձր Է գնահատել Brexit-ի շուրջ ԵՄ-ի երկրների փոխըմբռնման մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության երկրները մեծ փոխըմբռնում ունեն Brexit-ի վերաբերյալ բանակցությունների հանգուցային ուղղությունների շուրջ, ինչի մասին հայտարարել Է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, որը համերկրային կառավարության անունից Բունդեսթագում հայտարարությամբ Է հանդես Է եկել Բրյուսելում Brexit-ին նվիրված ԵՄ-ի գագաթնաժողովից առաջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Որքան ինձ հայտնի Է, 27 երկրների ներկայացուցիչների միջեւ մեծ փոխըմբռնում կա Brexit-ի շուրջ բանակցությունների հանգուցային ուղղությունների հարցում»,-ասել Է կանցլերը, հավելելով, որ խոսքը վերաբերում Է ոչ միայն մնացած անդամ պետությունների, այլեւ ԵՄ-ի՝ «որպես մեկ ամբողջության» շահերին:
«Մենք մտադիր ենք միասնության հստակ ազդանշան տալ»,-ընդգծել Է Մերկելը, հավելելով, որ ապրիլի 29-ին կայանալիք գագաթնաժողովում «ընդունվելու են բանակցությունների հիմնական ուղղությունները», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Меркель высоко оценила уровень взаимопонимания стран ЕС по Brexit
У стран Евросоюза есть большое взаимопонимание по ключевым направлениям переговоров о Brexit, заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель, выступая с заявлением от имени федерального правительства в немецком бундестаге перед саммитом ЕС по Brexit в Брюсселе, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Насколько мне известно, в кругах 27 стран есть большое взаимопонимание в отношении ключевых линий на переговорах по Brexit", — сказала канцлер, добавив, что речь идет об интересах не только оставшихся государств-членов, но и ЕС "как единого целого".
"Мы намерены дать ясный сигнал единства", — подчеркнула Меркель, добавив, что на саммите в субботу предстоит "принять общие линии на переговорах".