Ֆրանսիան Facebook-ին տուգանել Է օգտատերերի մասին տվյալներ հավաքելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի «Տեղեկատվություն եւ ազատություններ» ազգային հանձնաժողովը (CNIL) մայիսի 16-ին Facebook սոցիալական ցանցին 150 հազար եվրո Է տուգանել օգտատերերի վերաբերյալ տվյալների անիրավական հավաքման եւ օգտագործման համար: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է այս անկախ վերահսկիչ ատյանի տարածված հայտարարության մեջ:
Հանձնաժողովը հիշեցնում Է, որ «տվյալների օգտագործման քաղաքականության մեջ փոփոխությունների վերաբերյալ 2015 թվականին Facebook-ի արած հայտարարությունից անմիջապես հետո CNIL-ն վերահսկողություն Է իրականացրել…՝ տվյալների պաշտպանության մասին օերնքի կիրառումն ստուգելու համար»:
Ստուգումների արդյունքում, ինչպես արձանագրում Է հանձնաժողովը, բացահայտվել են սույն օրենքի բազմաթիվ խախտումներ: Մասնավորապես, ինչպես արձանագրել Է հանձնաժողովը, «Facebook-ը զանգվածային կարգով օգտագործել Է ինտերնետ-օգտատերերի անձնական տվյալները հասցեական գովազդի համար», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Франция оштрафовала Facebook на €150 тыс. за сбор данных о пользователях
Французская Национальная комиссия "Информация и свободы" (CNIL) оштрафовала во вторник социальную сеть Facebook на €150 тыс. за неправомерный сбор и использование данных о пользователях. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном заявлении этой независимой контрольной инстанции.
Комиссия напоминает, что "вслед за объявлением в 2015 году Facebook об изменениях в политике использования данных, CNIL осуществил контроль... с тем, чтобы проверить соблюдение закона о защите данных". В результате проверок были выявлены многочисленные нарушения данного закона. В частности, как констатирует комиссия, "Facebook в массовом порядке использовал личные данные интернет-пользователей для адресной рекламы".