Նյու Յորքի աճուրդում ավելի քան 50 մլն դոլարով վաճառվել Է Բեկոնի նկարը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում Christie՚s աճուրդում ամերիկացի նկարիչ Սայ Թվոմբլիի «Լեդան եւ կարապը» նկարը եւ բրիտանացի հռչակավոր Էքսպրեսիոնիստ Ֆրենսիս Բեկոնի «Ջորջ Դայերի երեք Էտյուդները» գործը վաճառվել են յուրաքանչյուրն ավելի քան 50 միլիոն դոլարով, ինչի մասին հայտնել Է France-Presse գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թվոմբլիի գործը, որը նկարված Է յուղաներկով, գրաֆիտային մատիտով եւ մոմային կավիճներով, հայտնի նկարիչն ստեղծել Է այն բանից հետո, երբ Նյու Յորքից տեղափոխվել Է Հռոմ: Դրա համար անհայտ գնորդը տվել Է 52,8 միլիոն դոլար:
Բրիտանացի Էքսպրեսիոնիստի՝1963 թվականի աշխատանքն աճուրդով վաճառվել Է 51,78 միլիոն դոլարով: Հռչակավոր տրիպտիխի տերը մի ժամանակ եղել Է անգլիացի գրող Ռոալդ Դալը: Նկարը ցուցադրվել Է Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի թանգարաններում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Картина Бэкона ушла с молотка в Нью-Йорке более чем за $50 миллионов
Картина американского художника Сая Твомбли "Леда и лебедь" и работа знаменитого британского экспрессиониста Фрэнсиса Бэкона "Три этюда Джорджа Дайера" проданы на торгах аукционного дома Christie's в Нью-Йорке более чем за 50 миллионов долларов каждая, сообщает агентство Франс Пресс.
Картина Твомбли, выполненная маслом, графитовым карандашом и восковыми мелками, была создана известным художником после того, как он переехал в Рим из Нью-Йорка. За нее неизвестный покупатель отдел 52,8 миллиона долларов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Работа британского экспрессиониста 1963 года ушла с молотка за 51,78 миллиона долларов. Владельцем знаменитого триптиха одно время был английский писатель Роальд Даль. Картина выставлялась в британских и американских музеях.