ՕՊԷՔ-ում պայմանավորվել են երկարացնել նավթահանույթի կրճատման համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՕՊԷՔ-ի անդամ երկրները Վիեննայում կայացած հանդիպմանը պայմանավորվել են ինն ամսով երկարացնել նավթի հանույթի ծավալների կրճատման համաձայնագրի գործողությունը՝ մինչեւ 2018 թվականի մարտը, ինչի մասին հայտնել են զանգվածային լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով բանակցությունների մասնակիցներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
ՕՊԷՔ-ի կազմի մեջ չմտնող եւս ինը երկրներ, այդ թվում նաեւ Ռուսաստանը, համաձայնեցրել են այդ ժամանակաշրջանում հանույթի կրճատման վերաբերյալ պայմանավորվածության գործողության երկարաձգումը:
Այն մասին, որ մինչեւ մարտ ամիսը համաձայնագրի երկարացման որոշումն ընդունված Է, հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով Վիեննայի նիստի երկու պատվիրակների: Այդ մասին  գրել Է նաեւ Financial Times թերթը՝ նույնպես վկայակոչելով հանդիպման երկու մասնակիցների:
Ինն ամսով օրական ավելի քան մեկ միլիոն բարելով նավթի հանույթի կրճատման որոշումն ՕՊԷՔ-ի երկրներն ընդունել են անցյալ տարվա նոյեմբերի վերջին:

В ОПЕК договорились продлить соглашение о сокращении добычи нефти
Страны-члены ОПЕК на встрече в Вене договорились продлить действие соглашения по сокращению объемов добычи нефти на девять месяцев до марта 2018 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Еще десять стран, не входящие в ОПЕК, в том числе и Россия, согласовали продление действия договоренности о сокращении добычи на этот период.
О том, что решение о продлении соглашения до марта принято, сообщает агентство Блумберг, ссылаясь на двух делегатов заседания в Вене. Об этом же пишет газета Financial Times, также ссылаясь на двух участников встречи.
Решение о сокращении на девять месяцев добычи нефти более чем на миллион баррелей в сутки было принято странами ОПЕК в конце ноября прошлого года.