Չեխիայի նախագահն առաջարկել է սահմանները մեկ տարի չբացել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը կարծում է, որ կորոնավիրուսի հետևանքով փակված սահմանները պետք է բացել ոչ շուտ, քան մեկ տարի անց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:  Միլոշ Զեմանը նշել է, որ երկրի մուտքերի ու ելքերի ամբողջական սահմանափակումը հանելն իր մեջ վտանգ է պարունակում կորոնավիրուսի ներթափանցման տեսանկյունից:
Արտաքին գործերի նախարար Տոմաշ Պետրժիչեկը հայտնել է, որ կառավարությունը նախատեսում է քննարկել սահմանների բացումը Չեխիայի գործարարների համար, որոնք դուրս են գալիս օտարերկրյա գործընկերների հետ բանակցությունների նպատակով: Նա տեղեկացրել էր, որ երկրից ազատ դուրս գալու սահմանափակումները հետզհետե կհանվեն: Առաջին փուլում հավանական է սահմանափակումների հանումը Ավստրիայի և Սլովակիայի հատվածում:
Չեխիայում մարտի 12-ից գործում է արտակարգ դրության ռեժիմ, մարտի 16-ին մտցվել է կարանտին: Օտարեկրացիների մուտքն արգելվում է, իսկ երկրի բնակիչները կարող են դուրս գալ խիստ անհրաժեշտության դեպքում: Վերադարձի պարագայում իրենց սպասում է երկշաբաթյա կարանտին:

Coronavirus: Czech President proposes to keep borders closed for one year
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. President of the Czech Republic Miloš Zeman says the borders should remain closed at least for one year to tackle the spread of the novel coronavirus, reports TASS.
The Czech foreign minister in turn said that the government is going to discuss the opening of borders with the Czech businessmen who are leaving the country for negotiations with foreign partners. The minister said the restrictions on freely leaving the country will gradually be removed.
The Czech Republic declared a state of emergency on March 12, and starting March 16 the country declared a quarantine. Foreigners are banned to visit the country, but the Czech people can leave the country only in case of strict necessity. In case of returning to the country they will be quarantined for two weeks.