Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարությունը շուտով կվերսկսվի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ համագործակցության խորացումը Հայաստանի համար ունի բացառիկ նշանակություն: Երկու երկրները հատկապես փոխշահավետ համագործակցություն են ծավալում էներգետիկայի ոլորտում: ԵԱՏՄ-ի շրջանակում ևս համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան: Իրանի հետ առևտրային կապերը խորացնելու, ինչպես նաև Հայաստանի տարանցման հնարավորությունները մեծացնելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը վերջին երկու տարվա ընթացքում նշանակալի աշխատանքներ է կատարել: Մասնավորապես 2019 թ. վերանորոգվել են Իրանին և Վրաստանին կապող միջպետական ճանապարհները, ներկայումս այդ գործընթացը շարունակվում է: Առաջիկայում նախատեսվում է արդիականացնել Մեղրիի անցակետը, ինչպես նաև շահագործել էլեկտրահաղորդման 3-րդ գիծը, ինչի արդյունքում կավելանան Իրանից ներկրվող գազի ծավալները:
Մայիսի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, Հայաստանի և Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահ Սուրեն Պապիկյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Իրանի միջև իրականացվող խոշոր նախագծերից մեկին՝ Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարությանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Համբարձումյանի հարցին ի պատասխան՝ Սուրեն Պապիկյանը նշել է. «Կորոնավիրուսով պայմանավորված շուրջ երեք ամիս Իրանի մեր գործընկերները չէին կարողանում գալ Հայաստան, որը կապված էր ինչպես Իրանի, այնպես էլ Հայաստանի կողմից կիրառվող սահմանափակումների հետ: Բայց ընկերության «պրոեկտ-մենեջերն» արդեն Հայաստանում է, հունիսի 1-ին Հայաստան կայցելի ևս 5 ինժեներ: Նախատեսվում է, որ երկու շաբաթվա ընթացքում ողջ թիմը՝ շուրջ 60 հոգի արդեն տեղում կլինի, և շինարարության աշխատանքները կվերսկսվեն: Հայաստանի կառավարության որոշմամբ նաև չեղարկվել են մեր գործընկերների վիզայի հետ կապված բոլոր վճարները»:
«Ծրագրով նախատեսվում է 2020 թ. վերջին աշխատանքներն ավարտել: Քանի որ վերջին ամիսներին շինարարությունը դադարեցվել էր, հնարավոր է՝ ժամկետների հետ կապված որոշ խնդիրներ առաջանան, սակայն լիահույս ենք, որ կկարողանանք սահմանված ժամկետներում ավարտել նախագծի շինարարությունը»,-հավելել է ՀՀ տարածքային կառավարման ևենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահն օրերս ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ տարեկան զեկույցի ներկայացման ընթացքում, անդրադառնալով Հայաստանն Իրանին կապող միջպետական ճանապարհի արդիականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, նշել էր. «Արդեն իսկ ունենք պատվիրված նախագիծ՝ Ագարակ-Քաջարան ճանապարհի վերակառուցման և թունելի կառուցման համար: Այդ աշխատանքներն իրականացնելու է մրցույթում հաղթած իտալական ընկերությունը. այս տարի կառուցման աշխատանքները կսկսեն»:

Construction of Iran-Armenia 3rd power transmission line to resume soon
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The deepening of relations with Iran is of paramount importance for Armenia. The two countries have mutually beneficial cooperation particularly in energy sphere. There are also great cooperation opportunities in the sidelines of the EAEU. The Government of Armenia has taken significant measures in the last two years for deepening trade relations with Iran and expanding Armenia's capacities as a transit country. Particularly, in 2019 the inter-state road linking Iran with Georgia was repaired. It's planned to modernize Meghri checkpoint this year, as well as to put into operation the 3rd power transmission line, as a result of which the volume of gas imported from Iran will increase.
Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia, Chairman of the Armenian-Iranian Intergovernmental Joint Commission from the Armenian side Suren Papikyan spoke about one of the major projects between Armenia and Iran, the construction of the 3rd power transmission line during the parliament-Cabinet Q&A session on May 27.
Answering the question of one of the MPs, Suren Papikyan said, ''Conditioned by the coronavirus, our Iranian partners were unable to visit Armenia for nearly 3 months due to the restrictions imposed by both Iran and Armenia. But the project manager of the company is already in Armenia and 5 engineers will arrive in Armenia on June 1. The entire team, nearly 60 people, are scheduled to be here within two weeks and the construction works will resume’’, Papikyan said.
He added that the construction works are planned to be finished by the end of 2020. ‘’Since the construction works had been suspended in the last months, maybe there will be some problems with the deadline, but we hope we will be able to finish the construction before the deadline’’, Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia Suren Papikyan said.