Անկարայի ճնշման ներքո Բաքուն խափանում Է ԼՂ խնդրի շուրջ ՌԴ առաքելությունը. Վաղարշակ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունները Թուրքիայի անմիջական ճնշման ներքո խափանում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի առնչությամբ Ռուսաստանի միջնորդական առաքելությունը: Այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր խորհրդական, հանրապետության նախկին պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Վաղարշակ Հարությունյանը՝ ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում:
Նրա կարծիքով՝ Բաքուն այդ կերպ փորձում Է բարձրացնել Անկարայի դերը հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Արցախում ներկայումս ընթանում են կատաղի մարտեր, չնայած նրան, որ ՌԴ-ի միջնորդությամբ Մոսկվայում ընդունվեց հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման համաձայնություն: Դա նշանակում Է, որ Անկարան ամեն կերպ ճնշում Է Ադրբեջանի իշխանություններին, որոնք իրենց հերթին խափանում են ՌԴ-ի միջնորդական առաքելությունը՝ հակամարտության կարգավորման գործում Թուրքիայի դերը բարձրացնելու նպատակով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել Է նա: Հարությունյանի խոսքով՝ Անկարայի ճնշման ներքո Բաքվի կողմից ՌԴ միջնորդական առաքելության խափանման վկայությունն այն Է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բազմիցս հայտարարել Է հակամարտության կարգավորման գործում Թուրքիայի դերի բարձրացման մասին:
«Պարզ Է դառնում, որ դա Անկարայի եւ Բաքվի մշակած համատեղ ռազմավարական քաղաքականությունն Է՝ նպատակամիտված ՌԴ-ի դերի նվազեցմանը եւ վերջին հաշվով լիակատար դուրսմղմանը Հարավային Կովկասից»,- հավելել Է նա: Ինչպես նշել Է Հայաստանի վարչապետի խորհրդականը, «այդ նպատակը կարող Է ձեռք բերվել սոսկ այն դեպքում, եթե թուրք-ադրբեջանական տանդեմին հաջողվի, օգտագործելով ղարաբաղյան հարցը, չեզոքացնել Հայաստանին տարածաշրջանում»:

Pressured by Ankara, Baku is sabotaging Russian mediation over Karabakh, says Pashinyan top
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Under the direct pressure of Turkey the Azerbaijani authorities are disrupting the Russian mediation mission around the Nagorno Karabakh conflict, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s chief advisor Vagharshak Harutyunyan told TASS in an interview.
Harutyunyan says that with these actions Baku is trying to increase Ankara’s role in the conflict settlement issue.
“Fierce battles are now taking place in Artsakh despite the fact that at the mediation of Russia an agreement on cessation of hostilities for humanitarian purposes was adopted in Moscow. This means that Ankara is pressuring by all means the Azerbaijani authorities, who in turn are disrupting Russia’s mediation mission in an attempt to increase Turkey’s role in the conflict settlement issue,” Harutyunyan said.
Harutyunyan noted Azeri president Ilham Aliyev’s numerous statements on increasing Turkey’s role in the conflict settlement as a testament to Baku’s sabotaging of the Russian mediation.
“It is becoming clear that this is a jointly developed strategic policy by Ankara and Baku, aimed at decreasing Russia’s role and in the end a complete expulsion from South Caucasus,” he said. Harutyunyan says Ankara and Baku can achieve their goal only in case of the duo succeeding in neutralizing Armenia in the region by using the Nagorno Karabakh conflict.