«Ոսկե ծիրանը» հարգանքի տուրք է մատուցում Ֆելինիի և Գուեռայի 100-ամյա հոբելյաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում տրվեց Ֆեդերիկո Ֆելինիի և Տոնինո Գուեռայի 100-ամյա հոբելյաններին նվիրված ծրագրի մեկնարկը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագիրն ազդարարվել էր դեռևս այս տարեսկզբին: Ֆելինիի ծննդյան օրը Հայաստանում Իտալիայի դեսպանությունը, «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամը, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը և «Դանթե Ալիգիերի» ասոցիացիայի երևանյան մասնաճյուղը համատեղ սկսեցին Ֆեդերիկո Ֆելինիի և Տոնինո Գուեռայի 100-ամյա հոբելյաններին նվիրված ֆիլմերի ցուցադրությունների և միջոցառումների շարքը։
Ծրագիրը շարունակվում է Երևանի «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում։ Նոյեմբերի 26-ին Կինոյի տանն անցկացվեց Զավեն Սարգսյանի «Տոնինո Գուեռա-100» լուսանկարչական ցուցահանդեսը՝ հարգանքի տուք մատուցելով մշակույթի մեծ գործիչ, «Ոսկե ծիրանի» հավատարիմ բարեկամ Զավեն Սարգսյանի հիշատակին։ Դրան հաջորդեց «Ամարկորդ» ֆիլմի (սցենարի հեղինակ՝ Տոնինո Գուեռա, բեմադրող ռեժիսոր՝ Ֆեդերիկո Ֆելինի) ցուցադրությունը:
«Ոսկե ծիրանի» համահիմնադիր և միջազգային ծրագրերի խորհրդատու Սուսաննա Հարությունյանը ֆիլմի ցուցադրության մեկնարկին շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանում Իտալիայի դեսպանությանը՝ աջակցության համար: Նրա խոսքով՝ այս օրերին հենց արվեստի շնորհիվ է հնարավոր լինում շարունակել ապրել, քանի որ արվեստը բոլորիս համար բացում է հույսի և լույսի ճանապարհ:
Ցուցադրության մասնակիցներին ողջունեց նաև Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության փոխդեսպան և ժամանակավոր հավատարմատար Ջիովաննի Դիոնիզին, ով նույնպես կարևորեց նախաձեռնության իրականացումը:
Ծրագրի շրջանակում կներկայացվեն «Եվ նավը լողում է» (սցենարի հեղինակ՝ Տոնինո Գուեռա, բեմադրող ռեժիսոր՝ Ֆեդերիկո Ֆելինի), «Հրաշագործի աշունը» (ռեժիսորներ՝ Ռուբեն Գևորգյանց և Վահե Գևորգյանց): Բոլոր ցուցադրություններն անցկացվում են Կինոյի տան փոքր դահլիճում: Միջոցառումների մուտքն ազատ է։

“Золотой абрикос” воздает дань уважения 100-летнему юбилею Феллини и Гуэрры
В рамках XVII Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” проходит программа, посвященная 100-летию Федерико Феллини и Тонино Гуэрры.
Как сообщает «Арменпресс», программа была анонсирована в начале этого года. В день рождения Феллини посольство Италии в Армении, Фонд развития кино “Золотой абрикос”, Союз кинематографистов Армении, ереванское отделение Ассоциации Данте Алигьери совместно начали серию показов фильмов, посвященных 100-летию Федерико Феллини и Тонино Гуэрры.
26 ноября в Доме кино открылась фотовыставка работ Завена Саркисяна “Тонино Гуэрра - 100”, посвященная его памяти. Завен Саркисян был великим деятелем культуры и верным другом “Золотого абрикоса”. Затем последовал показ фильма “Амаркорд” (сценарий Тонино Гуэрры, режиссер Федерико Феллини).
Сусанна Арутюнян, соучредитель “Золотого абрикоса” и консультант по международным программам, в начале просмотра поблагодарила посольство Италии в Армении за содействие. По ее словам, в наши дни можно продолжать жить благодаря искусству, ведь искусство открывает путь надежды и света для всех нас.
Присутствующих на выставке приветствовал заместитель посла Итальянской Республики в Армении, временный поверенный в делах посольства Джованни Дионис, который также способствовал реализации инициативы.
В программе фильмы - “И корабль плывет” (сценарий Тонино Гуэрры, режиссер Федерико Феллини), “Осень чудотворца” (режиссер Рубен Геворгянц и Ваге Геворгянц). Все просмотры проходят в малом зале Дома кино. Вход свободный.