Միզոյանը և ԱՊՀ ՄԽՎ պատվիրակությունն անդրադարձել են ընտրություններին, Բաքվի կողմից եռակողմ հայտարարության կետերի խախտմանը
Միզոյանը և ԱՊՀ ՄԽՎ պատվիրակությունն անդրադարձել են ընտրություններին, Բաքվի
կողմից եռակողմ հայտարարության կետերի խախտմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման համար Հայաստանում գտնվող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով գործընկերներին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը մեծ կարեւորություն է տալիս դիտորդական առաքելության ներկայությանը Հայաստանում, եւ վերահաստատել ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ կազմակերպելու իշխող մեծամասնության հանձնառությունը: Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է գործընկերներին, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման որոշումը ձեռք է բերվել խորհրդարանական բոլոր 3 ուժերի կողմից՝ Հայաստանում ներքին կայունության վերահաստատման եւ ամրապնդման նպատակով:
«Օգտվելով առիթից՝ խորհրդարանի ղեկավարը ԱՊՀ իր գործընկերներին ներկայացրեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո տեղի ունեցած զարգացումները: Անդրադարձան Ադրբեջանի կողմից հայտարարության կետերի խախտմանը, ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց հայրենիք վերադարձնելու գործընթացի ձգձգմանը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման փաստին եւ ադրբեջանական զինվորների Հայաստանից դուրս բերման անհրաժեշտությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իգոր Կոմարովսկին շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին հրավերի համար եւ ներկայացրել դիտորդական առաքելության կողմից արդեն իսկ իրականացված աշխատանքները:
ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ ԱՊՀ ՄԽՎ գլխավոր քարտուղար Դմիտրի Կոբիցկին հույս է հայտնել, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կայունություն եւ զարգացում կբերեն Հայաստանին: Գլխավոր քարտուղարը ողջույններ է փոխանցել ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի անունից:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with the delegation of the CIS Inter-parliamentary Assembly who arrived in Armenia to observe the June 20 early parliamentary elections, the Parliament told Armenpress.
Speaker Mirzoyan said the Armenian side attaches great importance to the presence of observer mission in Armenia, and reaffirmed the ruling majority’s commitment to organize free, fair and transparent elections. He told the guests that the decision on holding the elections was achieved by all three parliamentary forces aimed at re-establishing and strengthening internal stability in Armenia.
By using this chance, the Speaker also presented the developments which have occurred after the signing of the 2020 November 9 trilateral statement on the ceasefire in Nagorno Karabakh.
The meeting sides touched upon the violation of the points of the statement by Azerbaijan, the delay in the process of returning Armenian prisoners of war and other civilian captives, as well as the recent Azerbaijani incursion in Armenia’s territory and the need of withdrawal of Azerbaijani troops from Armenia’s territory.
Head of the CIS IPA observer mission Igor Komarovsky thanked Ararat Mirzoyan for the invitation and presented the activities done by their mission so far.