Գյումրիում վերաբացվել է քովիդի բաժանմունքը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 30  ՕԳՈՍՏՈՍԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քովիդով դրական ախտորոշումների թվի ավելացումը հաշվի առնելով՝ «Գյումրի» բժշկական կենտրոնում վերաբացվել է քովիդի բաժանմունքը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ այս պահին ոչ միայն քովիդ բաժանմունքն է ծանրաբեռնված աշխատում, այլ նաև թերապևտիկ բաժանմունքը՝ թոքաբորբով հիվանդների պատճառով։
Քովիդի բաժանմունքի բացմանը զուգահեռ, «Գյումրի» բժշկական կենտրոնում կրկին խստացվել է հիվանդներին տեսակցության կանոնները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին կենտրոնից՝ մինչ այս «Գյումրի» բժշկական կենտրոնի քովիդի բաժանմունքը փակվել էր՝ հիվանդների թվի նվազման պատճառով, գործում էր միայն տրիաժային բաժանմունքը: Ներկայումս կրկին վերաբացելու անհրաժեշտություն է առաջացել:
«Հիմա բաժանմունքի վերաբացման անհրաժեշտությունը կար. և՛ դիմելիությունն էր շատ, և՛ դրական արդյունքները»,- նշեց կենտրոնի փոխտնօրեն Արմեն Խաչատրյանը: Բաժանմունքը կսպասարկի հիվանդների ոչ միայն Շիրակի, այլ նաև Լոռու ու Տավուշի մարզերից:

GYUMRI, AUGUST 30, ARMENPRESS. The Gyumri Medical Center in the Armenian city of Gyumri has re-opened its COVID-19 department amid rising numbers of new infections.
Both the COVID-19 department and the therapeutic department are overloaded.
At the same time, the hospital re-introduced strict rules and regulations for visitors.
The hospital will treat patients also from the neighboring Lori and Tavush provinces.
The Armenian Centers for Disease Control and Prevention says 275 new cases of COVID-19 were recorded over the past 24 hours, bringing the total cumulative number of confirmed cases to 241,611.
4671 tests were carried out in the past day, it said.
7 patients died, bringing the death toll to 4830. However, this number doesn’t include the deaths of 1152 other individuals infected with the virus, who according to authorities succumbed to co-morbidities.
The total number of recoveries reached 226,665 (373 in the last 24 hours).
As of 11:00, August 30 the number of active cases stood at 8964.
Meanwhile, the health authorities earlier reported that as of August 29 only 98,586 people were fully vaccinated against COVID-19. Another 176,552 people have received the first dose.