Հայաստանի ԶՈՒ գումարտակի մասնակցությամբ մեկնարկել է «Արևմուտք-2021» զորավարժության հիմնական փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ «Մուլինո» զորավարժարանում սեպտեմբերի 13-ին մեկնարկել է «Արևմուտք-2021» համատեղ ռազմավարական զորավարժության հիմնական փուլը: Մարտական կրակով ուղեկցվող գործողություններին հետևել է նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, «Արևմուտք-2021» զորավարժության հիմնական փուլին ներգրավված են Ռուսաստանի Դաշնության Արևմտյան ռազմական օկրուգի միավորումներն ու զորամասերը, ինչպես նաև Հայաստանի, Բելառուսի, Հնդկաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոնղոլիայի զորախմբերը: Հայաստանը զորախաղին մասնակցում է տանկային, մոտոհրաձգային և հրթիռահրետանային ստորաբաժանումներից կազմված գումարտակի կազմով:
«Ուսումնամարտական գործողությունների հիմքում վերջին ռազմական գործողությունների փորձն է, մասնավորապես, Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում: Մշակվել են նաև համատեղ զորքերի գործողությունների նոր տարբերակներ ու մեթոդներ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ «Մուլինո» զորավարժարանը հնարավորություն է ընձեռում կազմակերպել զորավարժություններ` կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ, ռազմական տեխնիկա, հրետանային ու ՀՕՊ համակարգեր, ավիացիա, ինչպես նաև «Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրներ:

Main stage of West 2021 drills kicks off with participation of Armenian battalion
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The main stage of ‘’West-2021’’ military drills has kicked of at Mulino’s shooting range in Russia. The Minister of Defense of the Republic of Armenia Arshak Karapetyan also followed the drills, carried out with combat firing.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MoD Armenia, military units of the Western Military District of the Russian Federation, as well as military units from Armenia, Belarus, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Mongolia are involved in the main stage of ‘’West-2021’’ drills. Armenia participates in the drills with a battalion comprised of tank, motorized rifle and artillery units.
‘’The drills are based on the experience of the recent military operations, in particular, in the Syrian Arab Republic and the Artsakh Republic. New ways and methods for operations of joint forces have also been developed’’, reads the statement.