Ադրբեջանը դա անում է ի պատասխան մեր հայտարարության, որ ՀՀ-ի տարածքով միջանցք տրամադրելու դրույթ չկա. Փաշինյան
Ադրբեջանը դա անում է ի պատասխան մեր հայտարարության, որ ՀՀ-ի տարածքով
միջանցք տրամադրելու դրույթ չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի հատվածում ադրբեջանական կողմի գործողություններն արվում են ի պատասխան հայկական կողմի հայտարարությունների, հիշեցումների, որ թե նոյեմբերի 9-ի, թե հունվարի 11-ի հայտարարություններում ՀՀ-ի տարածքով միջանցք տրամադրելու վերաբերյալ դրույթ հիշատակված չէ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին:
«2020 թվականի դեկտեմբերին մենք իրականացրել ենք ՀՀ-ի Զինված ուժերի դիրքերը ՀՀ խորհրդային միությունից ժառանգած սահմանների հետ համապատասխանեցնելու գործընթաց: Եվ այդ գործընթացն իրականացվել է ռազմական նոր էսկալացիայից խուսափելու համար»,-ասաց վարչապետը՝ հիշեցնելով, որ մանրամասն մոտիվացիաները ներկայացրել է նախորդող շրջանում:
Վարչապետն այս համատեքստում կրկին հիշեցրեց 2010 թվականին ՀՀ ԱԺ-ի կողմից ընդունված Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը: «Դրանում հստակ  արձանագրվում է, որ, մասնավորապես, Շուռնուխ և Որոտան գյուղերի վարչական սահմանները համապատասխանում են հայ-ադրբեջանական սահմանին: Եվ տվյալ դեպքում պետք է արձանագրեմ նաև, որ այս իրողությունն է, և ԽՄ ժամանակ մասնավորապես այդ հատվածում Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի գոյություն ունեցած վարչական սահմանն է, որը հետագայում արդեն վերածվել է պետական սահմանի: Այս իրողությունն է ընդունվել որպես հիմք: Հիմա այս նույն տրամաբանությամբ այդ հատվածներում երկու տեղ՝ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհը դուրս է գալիս ՀՀ-ի կամ Խորհրդային Հայաստանի վարչական սահմանից: Եվ նաև այս հանգամանքի բերումով է, որ ժամանակին ձեզ հայտնի տեղերում հայտնվել են մեզ հայտնի ցուցանակները և մեզ հայտնի հենակետերը»,-ասաց նա:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ ժամանակին՝ 2020 թվականի դեկտեմբերին, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այդ ճանապարհն անարգել կերպով պետք է օգտագործվի ՀՀ-ի տրանսպորտային միջոցների և բեռների տարանցման համար: «Եվ ենթադրում եմ, որ քանի որ այդ պայմանավորվածության մեջ չի ֆիքսվել օտարերկրյա բեռների տարբերակը, տվյալ իրավիճակում Ադրբեջանը կիրառում է այդ միջոցը՝ թերևս ի պատասխան մեր այն հայտարարությունների, որ թե նոյեմբերի 9- և թե հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների մեջ հիշատակված չէ ՀՀ-ի տարածքով միջանցք տրամադրելու վերաբերյալ դրույթ: Եվ ՀՀ-ն, ընդունելով, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիաները պետք է բացվեն, այնուամենայնիվ արձանագրում է, որ օտարերկրյա բեռները ՀՀ տարածքը հատելիս՝ այդ թվում Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից դեպի Նախիջևանի ինքնավար հանրապետություն գնալիս պետք է հատեն մաքսային, անձնագրային և այլ կետեր՝ ինչպես սահմանված է ԱՊՀ երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունն ապահովող իրավապայմանագրային բազայում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա պարզաբանեց նաև, թե ինչու է իր կողմից կառավարության նիստում և հաղորդագրությունների մեջ նշվել ադրբեջանական տեղանունները՝ Էյվազլի և Չայզամի տեղանունները: «Դա արվել է  պարզ պատճառով, որ ՀՀ քաղաքացիների համար պարզ լինի, որ խնդրո առարկա կետերը գտնվում են ոչ թե ՀՀ-ի կամ  Հայաստանի Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքում, այլ այդ տարածքից դուրս, որը ՀՀ-ն դե յուրե ընդունել է իմ հիշատակած 2010 թվականին ընդունված Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով»,-ասաց նա:
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից տեղեկացրել էին, որ նույն օրը Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բնակավայրերից մեկի մոտակայքում Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից իրականացվում էր իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների ու բեռի փաստաթղթերի ստուգում։

Азербайджан закрывает дорогу в ответ заявление Армении об отсутствии положения о “коридорах”: Пашинян
Азербайджан закрывает дорогу в ответ заявление Армении об отсутствии положения о
“коридорах”: Пашинян
По убеждению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, действия азербайджанской стороны на автодороге Горис-Капан осуществляются в ответ на заявления и напоминания армянской стороны о том, что в заявлениях от 9 ноября и 11 января нет никакого положения о предоставлении коридора через Армению. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в НС.
«В декабре 2020 года мы провели процесс согласования позиций Вооруженных Сил Армении с границами, унаследованными Арменией от Советского Союза. И этот процесс был осуществлен, чтобы избежать новой военной эскалации», - сказал премьер-министр, напомнив, что ранее он подробно излагал мотивы.
В этом контексте премьер-министр еще раз напомнил о принятом НС Армении в 2010 году законе об административно-территориальном делении. «В нем четко указано, что, в частности, административные границы сел Шурнух-Воротан соответствуют армяно-азербайджанской границе. И в этом случае я должен констатировать, что в советское время, в частности, это была существующей административной границей Советской Армении и Советского Азербайджана, которая позже превратилась в государственную границу. Эта реальность принята за основу.
Теперь по той же логике автодорога Горис-Капан пересекает административную границу Армении или Советской Армении в двух местах», - сказал он, добавив, что  именно из-за этого обстоятельства дорожные знаки на армянском из этого участка были сняты и появились азербайджанские знаки и опорные пункты.
Премьер-министр напомнил, что в декабре 2020 года была достигнута договоренность об использовании этой дороги для транзита товаров и транспортных средств Республики Армения. «И я полагаю, что, поскольку в этом соглашении не был зафиксирован вариант с иностранным грузом, в данной ситуации Азербайджан использует эту меру в ответ на наши заявления о том, что в трехсторонних заявлениях от 9 ноября и 11 января не упоминается никакого положения о предоставлении коридора по территории Армении.
И Армения, признавая необходимость открытия коммуникаций региона, тем не менее заявляет, что при пересечении территории Армении иностранные грузы, в том числе из западных регионов Азербайджана в Нахичеванскую Автономную Республику, должны пересекать таможенный, паспортный и другие пункты, как это установлено договорно-правовой базой, обеспечивающей транспортное сообщение между странами СНГ», - сказал Пашинян.
Он разъяснил, почему в посланиях на заседании правительства были упомянуты азербайджанские топонимы Эйвазлы и Чайзами. «Это было сделано по той простой причине, что гражданам Республики Армения должно быть ясно, что указанные пункты находятся не на территории Республики Армения или Советской Социалистической Республики Армения, а за пределами той территории, которая Республика Армения де-юре принята в 2010 году согласно закону об административно-территориальном делении», - сказал он.