Տիգրան Խաչատրյանն ու Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Տիգրան Խաչատրյանն ու Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են հայ-ռուսական տնտեսական
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հոկտեմբերի 5-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
«Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության ծրագիրը, հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի ներդրումն ու բարեփոխումների ռազմավարությունը: Նա իր խոսքում բարձր է գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության հետ հաստատված սերտ համագործակցությունը եւ կարեւորել հատկապես տնտեսական ուղղություններով հարաբերությունների զարգացումը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են Ֆինանսների նախարարությունից:
Դեսպան Կոպիրկինը շնորհավորել է նախարարին նշանակման առթիվ եւ հայտնել ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ բոլոր ոլորտներում համագործակցություն ծավալելու մասին՝ ձեւավորված արդեն 30-ամյա գործընկերային հարաբերությունների ավանդույթների վրա:
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները՝ անդրադառնալով տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, նոր տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության զարգացման հարցերին:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել «Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատանքին՝ ընդգծելով դրա նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, ինչպես նաեւ՝ արժեւորելով հանգամանքը, որ երկաթուղու կարողությունների թարմացումը նոր հնարավորություններ է բացում սոցիալ-տնտեսական ու հարակից ոլորտների շղթայական զարգացման համար:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Minister of Finance Tigran Khachatryan received today Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin, the ministry reports.
During the meeting the minister presented the government’s five-year action plan, the introduction of a public finance management system and the reforms strategy. He highly appreciated the close cooperation with Russia and attached importance to the development of the relations especially in economic direction.
In turn the Russian Ambassador congratulated the minister on appointment and expressed the readiness of the Russian side to carry out cooperation in all areas based on the traditions of already 30-year-old partnering relations.
The officials also discussed the development prospects of the Armenian-Russian relations in the fields of economy, energy, infrastructure, new technologies and entrepreneurship.
The Armenian Minister and the Russian Ambassador also discussed the activity of the South Caucasus Railway, highlighting its significance in the development of Armenia’s economy and the fact that the upgrading of the railway’s capacities opens new opportunities for socio-economic development.