Տիգրան Խաչատրյանն ու Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Տիգրան Խաչատրյանն ու Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են հայ-ռուսական տնտեսական
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հոկտեմբերի 5-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
«Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության ծրագիրը, հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի ներդրումն ու բարեփոխումների ռազմավարությունը: Նա իր խոսքում բարձր է գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության հետ հաստատված սերտ համագործակցությունը եւ կարեւորել հատկապես տնտեսական ուղղություններով հարաբերությունների զարգացումը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են Ֆինանսների նախարարությունից:
Դեսպան Կոպիրկինը շնորհավորել է նախարարին նշանակման առթիվ եւ հայտնել ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ բոլոր ոլորտներում համագործակցություն ծավալելու մասին՝ ձեւավորված արդեն 30-ամյա գործընկերային հարաբերությունների ավանդույթների վրա:
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները՝ անդրադառնալով տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, նոր տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության զարգացման հարցերին:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել «Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատանքին՝ ընդգծելով դրա նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, ինչպես նաեւ՝ արժեւորելով հանգամանքը, որ երկաթուղու կարողությունների թարմացումը նոր հնարավորություններ է բացում սոցիալ-տնտեսական ու հարակից ոլորտների շղթայական զարգացման համար:

Тигран Хачатрян и Сергей Копыркин обсудили вопросы армяно-российского экономического сотрудничества
5 октября министр финансов Армении Тигран Хачатрян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
«Министр представил программу правительства Армении на 2021-2026 годы, внедрение системы управления государственными финансами и стратегию реформ. Он высоко оценил сотрудничество с Российской Федерацией, и особо отметил развитие отношений, особенно в экономических направлениях», - как передает «Арменпресс», сообщили в Минфине.
Посол Копыркин поздравил министра с назначением и выразил готовность российской стороны к сотрудничеству во всех сферах, основанному на традициях 30-летнего партнерства.
Стороны обсудили перспективы развития армяно-российских отношений, коснувшись вопросов развития экономики, энергетики, инфраструктуры, новых технологий и предпринимательства.
Обсуждалась и  работа Южно-Кавказской железной дороги, было подчеркнуто ее значение в развитии экономики Армении, а также отмечен тот факт, что повышение пропускной способности железной дороги открывает новые возможности для социального и экономического развития страны.