Բայդենը ժամանել է Հռոմ G20-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի ինքնաթիռը, որը մեկնել Էր Իտալիա Քսանի խմբի (G20) երկրների ղեկավարների հանդիպմանը մասնակցելու համար, հոկտեմբերի լույս 29-ի գիշերը վայրԷջք Է կատարել Հռոմի Ֆյումիչինո օդանավակայանում: Այդ մասին հաղորդում Է Սպիտակ տան մամուլի միավորումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այնուհետեւ նրանք նստել են ավտոմեքենաները եւ հեռացել օդանավակայանի տարածքից: Եվրոպա Բայդենի ուղեւորության առաջին կանգառը կդառնա Վատիկանը: Հոկտեմբերի 29-ին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Միացյալ Նահանգների ղեկավարին կընդունի ունկնդրության:
Հռոմում Բայդենի հանգուցային հանդիպումներից մեկը կդառնան բանակցությունները Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որոնք նույնպես կկայանան հոկտեմբերի 29-ին: Բացի դրանից, Սպիտակ տան ղեկավարը հանդիպումներ կանցկացնի Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելայի եւ երկրի վարչապետ Մարիո Դրագիի հետ:
Հոկտեմբերի 30-ին եւ 31-ին Բայդենը կմասնակցի G20-ի միջոցառումներին եւ նիստերին՝ նվիրված տնտեսությանը եւ միջազգային այլ կարեւոր հարցերի: Այնուհետեւ ԱՄՆ-ի նախագահը կմեկնի Գլազգո՝ ՄԱԿ-ի կլիմայի հարցերով բարձր մակարդակի խորհրդաժողովին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден прибыл в Рим для участия в саммите G20
Самолет президента США Джо Байдена, отправившегося в Италию для участия во встрече лидеров стран Группы двадцати (G20), в ночь на пятницу приземлился в римском аэропорту Фьюмичино. Как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-пул Белого дома.
Первой остановкой в рамках поездки Байдена в Европу станет Ватикан. В пятницу Папа Римский Франциск примет американского лидера на аудиенции.
Одной из ключевых встреч Байдена в Риме станут переговоры с президентом Франции Эмманюэлем Макроном, которые также пройдут в пятницу. Кроме того, глава Белого дома проведет встречи с президентом Италии Серджо Маттареллой и итальянским премьер-министром Марио Драги.
В субботу и воскресенье Байден примет участие в мероприятиях и сессиях G20, посвященных экономике и другим важным международным вопросам. Затем президент США вылетит в Глазго на конференцию ООН высокого уровня по климату.