Ալեն Սիմոնյանն ու ՀՀ-ում Նորվեգիայի դեսպանն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում
Ալեն Սիմոնյանն ու ՀՀ-ում Նորվեգիայի դեսպանն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի
համանախագահության դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելեն Սենդ Անդրեսենին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱԺ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մանրամասնելով, որ կողմերը քննարկել են հայ-նորվեգական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելուն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային անվտանգությանն  ու կայունությանը՝ այս համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:  Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է  Ադրբեջանում  պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական  անձանց հայրենադարձման առաջնահերթությունը:
Նշվում է, որ զրույցի առանցքում են եղել նաեւ ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին  վերաբերող թեմաներ:

Armenian Speaker of Parliament, Ambassador of Norway highlight OSCE MG Co-Chairmanship’s role in NK conflict settlement
Armenian Speaker of Parliament, Ambassador of Norway highlight OSCE MG Co-Chairmanship’s
role in NK conflict settlement
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan received today newly-appointed Ambassador of Norway to Armenia Helene Sand Andresen, the Parliament’s press service said.
The sides discussed a number of issues relating to the development of the Armenian-Norwegian relations. Both emphasized the importance of implementing programs aimed at boosting the inter-parliamentary cooperation.
The Speaker of Parliament also highlighted the necessity of deepening the cooperation between the parliaments of the two countries in various international platforms.
The discussion also touched upon the regional security and stability. In this context the sides highlighted the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the comprehensive settlement process of the Nagorno Karabakh conflict. Alen Simonyan stressed the urgency of the repatriation of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan.