Արտավազդ Փելեշյանի «Բնությունը» և այլ ֆիլմեր կցուցադրվեն փաստագրական կինոյի ամենահեղինակավոր IDFA փառատոնում
Արտավազդ Փելեշյանի «Բնությունը» և այլ ֆիլմեր կցուցադրվեն  փաստագրական կինոյի
ամենահեղինակավոր IDFA փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայազգի լեգենդար վիզուալ էսսեիստ» ռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի եվրոպական պրեմիերան տեղի կունենա փաստավավերագրական կինոյի աշխարհի ամենահեղինակավոր IDFA փառատոնում, որը կանցկացվի նոյեմբերի 17-28-ը Ամստերդամում:
«Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով kinoashkharh.am կայքը, հայտնում է, որ փառատոնի նախագահ Օրվա Նիրաբիան նշել է՝ փառատոնն այս տարի կպատվի Փելեշյանին` կինոյում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար։
Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի պրեմիերայից զատ կանցկացվի նաև վարպետի ավելի վաղ շրջանի վավերագրական կինոնկարների հետահայաց ցուցադրություն։
Արտավազդ Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի համաշխարհային փառատոնային պրեմիերան տեղի է ունեցել Նյու Յորքի կինոփառատոնում (New York Film Festival-59)։ «Բնություն» ֆիլմի փառատոնային արշավն ու միջազգային հաջողությունները շարունակվում են։
«Բնություն» ֆիլմը նկարահանվել է Ֆրանսիայի «Fondation Cartier» հիմնադրամի և Գերմանիայի «ZKM» ֆիլմարտադրող ընկերության համարտադրությամբ։ «Բնությունը» Արտավազդ Փելեշյանի՝ 1993 թվականին նկարահանված «Կյանք» ֆիլմից 27 տարի անց արված առաջին կինոնկարն է, որտեղ «Տարածական մոնտաժի» արքան վերստին անդրադարձել է բնության թեմային՝ օգտագործելով Բեթհովենի, Մոցարտի, Շոստակովիչի, Տերտերյանի, Տիգրան Համասյանի երաժշտությունը։

«Природа» и другие фильмы Артавазда Пелешяна будут показаны на престижном фестивале документального кино IDFA
«Природа» и другие фильмы Артавазда Пелешяна будут показаны на престижном
фестивале документального кино IDFA
На самом престижном в мире фестивале документального кино IDFA, который пройдет с 17 по 28 ноября в Амстердаме, состоится европейская премьера фильма «легендарного армянского визуального эссеиста» Артавазда Пелешяна «Природа».
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сайт kinoashkharh.am, президент фестиваля Орва Нирабия отметила, что в этом году фестиваль за его неоценимый вклад в кинематограф будет чествовать Артавазда Пелешяна.
Помимо премьеры фильма Пелешяна «Природа», состоится ретроспективный показ более ранних документальных фильмов мастера.
Мировая премьера фильма Артавазда Пелешяна «Природа» состоялась на Нью-Йоркском кинофестивале (New York Film Festival-59). Фестивальное шествие фильма «Природа» и его международный успех продолжаются.
Фильм «Природа» был сопродюсирован французским фондом «Fondation Cartier» и немецкой кинокомпанией «ZKM». «Природа» - первый фильм, снятый Артаваздом Пелешяном спустя 27 лет после «Жизни», в 1993 году, в котором король «пространственного монтажа» вновь обратился к теме природы, используя музыку Бетховена, Моцарта, Шостаковича, Тертеряна и Тиграна Амасяна.