Դատախազությունը ներկայացրել է եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանի կողմից արցախահայության դեմ ուղղված ոտնձգությունների վիճակագրությունը
Դատախազությունը ներկայացրել է եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանի
կողմից արցախահայության  դեմ  ուղղված  ոտնձգությունների վիճակագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական բնակավայրերին հարակից հատվածներում տեղակայված Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից արցախահայության նկատմամբ 2020թ. նոյեմբերի 10-ից առ այսօր կատարվել է 56 հանցագործություն, որոնց կապակցությամբ հարուցվել է 43 քրեական գործ:
«2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը դադարեցրեց ակտիվ ռազմական ագրեսիան` հետագա գործողություններով անցնելով արցախահայությանն ահաբեկելու և Արցախը հայաթափելու ծրագրի իրագործմանը:
Ընդհանուր առմամբ՝ արձանագրվել է սպանության 3 (քաղաքացիական անձանց սպանության` 2), սպանության փորձի 23 (որից 17-ը` ուղղված զինվորականների դեմ), ահաբեկչական գործողության՝ 1, հրազենի գործադրմամբ գույքի ոչնչացման՝ 12 (որից 8-ը` ռազմական գույքի ոչնչացում կամ վնասում), գույքի ոչնչացման ու վնասման փորձի՝ 5, գողության՝ 3, կողոպուտի՝ 2, գերեզմանները ոչնչացնելու՝ 3, խոշտանգման՝ 2, սպանության սպառնալիք տալու և մարդու առևանգման՝ 1-ական դեպքեր:
Սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ և 9 զինվորական, սպանության փորձի ենթարկվել 68-ը (44 զինվորական), տարբեր աստիճանի հրազենային վիրավորում է ստացել 37 անձ (28 զինվորական), ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել 6-ը, սպանության սպառնալիքի` 2-ը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ 2020  թվականի  եռակողմ հայտարարությունից  առ  այսօր  Ադրբեջանի  կողմից արցախահայության  դեմ  ուղղված  հանցավոր ոտնձգությունների վերաբերյալ վիճակագրություն է ներկայացրել ԱՀ  դատախազությունը:
Նշվում է, որ արցախցիների սեփականության իրավունքի դեմ ուղղված հանցավոր ոտնձգությունների հետևանքով հափշտակությամբ (գաղտնի և բացահայտ) ֆիզիկական անձանց պատճառվել է 17.710.000 դրամի գույքային վնաս (հափշտակվել են խոշոր եղջերավոր անասուններ և մեկ տրանսպորտային միջոց):
Գույքի դիտավորյալ ոչնչացմանը կամ վնասմանն ուղղված հանցավոր դիտավորության իրագործման հետևանքով խոցվել կամ թիրախավորվել է 5 բնակելի տուն, 3 գյուղատնտեսական տեխնիկա, 7 տրանսպորտային միջոց (6-ը` ռազմական), շինարարական 2 տեխնիկա, հրկիզվել է 3 այգի ու ցանքատարածք, հրազենի գործադրմամբ հեռահար թիրախավորվել է խոշոր եղջերավոր անասունների 1 խմբաքանակ:
Վերոհիշյալ հանցավոր դեպքերից բացի, 2020թ. նոյեմբեր ամսից սկսած Ստեփանակերտ քաղաքի, Ասկերանի, Մարտունու և Շուշիի շրջանների գյուղերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար տարբեր հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվել մոտակա բնակավայրերի ուղղությամբ կամ օդ, որի հետևանքով հաճախ գնդակները թափվել են բնակարանների տանիքներին կամ բակերում:
«Վերը ներկայացված վիճակագրությունը փաստում է, որ եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը պարբերաբար խախտել է «Հայտարարության» 1-ին կետում նշված` «կրակի ու ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման» պահանջը` շարունակելով հայատյաց ու հայասպան քաղաքականությունը: Դեպքերի հաջորդականությունն ու արտահայտման ձևերը վկայում են, որ դրանց բուն նպատակը ահաբեկչական է, որից արցախցուն պաշտպանող միակ գործոնն այս պահին ռուս խաղաղապահն ու հայ զինվորն է»,- ընդգծված է ԴԱտախազության հաղորդագրության մեջ:

Прокуратура представила статистику посягательств со стороны Азербайджана на армян Арцаха после трехстороннего заявления
Прокуратура представила статистику посягательств со стороны Азербайджана на армян
Арцаха после трехстороннего заявления
С 10 ноября 2020 года военнослужащими ВС Азербайджана, дислоцированных в районах, прилегающих к армянским населенным пунктам, находящимся под  контролем Вооруженных сил Республики Арцах, совершено 56 преступлений, в связи с которыми возбуждено 43 уголовных дела.
«После подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан прекратил активную военную агрессию и приступил к реализации плана по запугиванию армян Арцаха и их изгнанию  из Арцаха.
Совершено 3 убийства, 2 из них - убийства гражданских лиц, 23 покушения на убийство, 17 из которых были направлены против военнослужащих. Совершен 1 теракт, 12 случаев уничтожения имущества с применением огнестрельного оружия, 8 из которых - уничтожение военного имущества или нанесение ему ущерба, 5 случаев попытки уничтожения и повреждения имущества, 3 случая кражи, 2 случая разбойных нападений, 3 случая осквернения могил, 2 случая проведения пыток, 1 случай угрозы убийством и 1 случай похищения.
Убиты двое мирных жителей и 9 военнослужащих, попытки убийств совершены против 68 лиц, 44 из них - военнослужащие, 37 человек, 28 из них - военнослужащие были ранены, 6 подверглись физическому насилию, в отношении 2 были угрозы смертью. Как передает «Арменпресс», статистику уголовных преследований армян Арцаха после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года по сей день со стороны Азербайджана представила прокуратура Республики Арцах.
Отмечается, что в результате преступных посягательств на право собственности физическим лицам в Арцахе был причинен имущественный ущерб в размере 17.710.000 драмов (похищения крупного рогатого скота и одной единицы автотранспорта).
В результате преднамеренного уничтожения или нанесения повреждений пострадали 5 жилых домов, 3 единицы сельскохозяйственной техники, 7 транспортных средств (6 - военных), 2 единицы строительного автотранспорта. Сожжены 3 сада и посевные площади, огнестрельное оружие было применено против 1 стада крупного рогатого скота.
Кроме вышеуказанных преступных случаев, с 10 ноября 2020 года, с азербайджанских позиций, расположенных по соседству с селами Аскеранского, Мартунинского и Шушинского районов, из различных видов стрелкового оружия периодически велась стрельба в направлении близлежащих населенных пунктов или в воздух. Вследствие чего пули часто попадали на крыши домов или на участки при домах.
Приведенная выше статистика показывает, что после подписания трехстороннего заявления Азербайджан регулярно нарушал требование полного прекращения огня и боевых действий, упомянутое в пункте 1 заявления, продолжая свою антиармянскую политику. Последовательность событий и способы их выражения доказывают, что их главной целью является терроризм. Единственным фактором, защищающим народ Арцаха на данный момент, являются российские миротворцы и армянские воины», - говорится в заявлении прокуратуры.