ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը նոյեմբերի 10-ին մասնակցել է Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:  «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
«Նիստի ընթացքում քննարկվել է օրակարգում ընդգրկված 20-ից ավելի հարց, այդ թվում. պաշտպանական ոլորտում բազմակողմ փոխգործակցության զարգացման, ՀՕՊ միացյալ համակարգի «Տարածաշրջանային անվտանգություն-2022» համատեղ համակարգչային հրամանատարաշտաբային զորավարժության անցկացման, ՌՔԿՊ զորքերի՝ համաճարակի դեմ ուղղված պայքարի, համատեղ ինժեներական ստորաբաժանումների մարդասիրական ականազերծման, զինված ուժերի համար զինվորական կադրերի համատեղ պատրաստման, ընթացիկ տարում կայացած միջազգային բանակային խաղերի արդյունքների և այլ հարցերի վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի անդամները կարծիքներ են փոխանակել ռազմաքաղաքական իրավիճակի ու անվտանգության հարցերի շուրջ, ինչպես նաև բարձր են գնահատել ԱՊՀ ձևաչափով ռազմական համագործակցության 30-ամյա փորձն ու զարգացման ուղղությունները:
Նիստի ավարտին ստորագրվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի բոլոր որոշումները, այդ թվում նաև 2022թ. աշխատանքային պլանը:

Minister of Defense of Armenia participates in the session of CIS Defense Ministers Council
YEREVAN, 10 NOVEMBER, ARMENPRESS. Minister of Defense of Armenia Arshak Karapetyan on November 10 participated in the regular meeting of Council of Defense Ministers of the CIS, ARMENPRESS was informed from the Ministry of Defense of Armenia.
During the session more than 20 issues included in the agenda, including development of multilateral defense partnership, joint computer command and staff exercise "Regional Security-2022" of the  joint air defense system, the fight against pandemic of the RChBD forces, humanitarian demining of joint engineering units, joint training of military personnel for the armed forces, the results of the international army games held this year, etc.
The members of the CIS Defense Ministers Council exchanged opinions about military-political situation and security issues as well as highly appreciated the 30-years experience of CIS framework and development directions.
At the end of the session all decisions of the Council of Ministers of Defense of CIS member states were signed, including the 2022 working plan.