Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ուշադրությունն է հրավիրել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի զինված հարձակումների վրա
Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ուշադրությունն է հրավիրել
Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի զինված հարձակումների վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը նոյեմբերի 16-ին ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում «Խաղաղությունը և անվտանգությունը կանխարգելիչ դիվանագիտության միջոցով» թեմայով հանդիպմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը տեղեկացնում է, որ իր ելույթում Մհեր Մարգարյանն Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունն է հրավիրել վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ զինված հարձակումների վրա, ինչը ոտնահարում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, միջազգային իրավունքը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները։ Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները վտանգում են իրավիճակի լիցքաթափմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը և լրջորեն խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղության հեռանկարները։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է միջազգային դերակատարների կողմից հրատապ և արդյունավետ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ հետագա սրացումը կանխարգելելու և Հայաստանի տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի անվերապահ և ամբողջական դուրսբերումն ապահովելու նպատակով։
Մեքսիկայի նախագահությամբ ԱԽ նիստին զեկույցներով հանդես են եկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի, Տնտեսական և Սոցիալական խորհրդի ու Արդարադատության միջազգային դատարանի նախագահները:

YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. On 16 November, the Permanent Representative of Armenia to the United Nations Mher Margaryan delivered a statement at the United Nations Security Council open debate on “Peace and security through preventive diplomacy”, the Permanent Mission of Armenia to the UN said on social media.
In his statement Mher Margaryan drew the attention of the Security Council to the armed attacks by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia in recent days in breach of the UN Charter, the international law and the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020. He stressed that the aggressive actions of Azerbaijan are detrimental to the efforts of the international community to de-escalate the situation and are severely undermining the prospects of peace in the region.
The Permanent Representative of Armenia underlined the need for urgent and effective steps by the international actors aimed at prevention of the further escalation and ensuring unconditional and complete withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the territory of Armenia.
The UN Secretary-General, the President of the General Assembly, the President of the ECOSOC, and the President of the International Court of Justice made presentations during the meeting presided by Mexico.