Հայաստանն ու Սինգապուրը փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն առողջապահության ու տեխնոլոգիաների ոլորտներում. ՀՀ նախագահ
Հայաստանն ու Սինգապուրը փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն առողջապահության
ու տեխնոլոգիաների ոլորտներում. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Սինգապուրի ազգային համալսարան (NUS), հյուրընկալվել համալսարանի հեղինակավոր բժշկագիտական դպրոցում (NUS Medicine):
«Նախագահ Սարգսյանը ծանոթացել է բժշկագիտական ոլորտում աշխարհում առաջատար համարվող NUS Medicine-ի լաբորատորիաներում, քվանտային տեխնոլոգիաների կենտրոնում իրականացվող աշխատանքներին, հետազոտություններին, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների, նանոտեխնոլոգիաների ու արհեստական բանականության կիրառմամբ նոր մշակումներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Սինգապուրի ազգային համալսարանի նախագահ, պրոֆեսոր Էնգ Չայ Թանի, NUS Medicine-ի դեկան, պրոֆեսոր Յապ Սենգ Չոնգի և NUS Medicine-ի միջազգային խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Կիշորե Մահբուբանիի հետ հանդիպմանը նշելով, որ տպավորված է լաբորատորիաներում իրականացվող աշխատանքներով, ժամանակակից լուծումներով, նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ առողջապահության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում Հայաստանի հետ փոխգործակցության մեծ ներուժ կա:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի գիտակրթական, հետազոտական հաստատությունների հետ համագործակցության, փորձի փոխանակման, երիտասարդ մասնագետների ու գիտնականների փոխանակման ծրագրերի իրականացման, գիտությունների և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM նախագահական նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության, ինչպես նաև NUS Medicine-ի միջազգային խորհրդի հետ փոխգործակցության հնարավորությունները:
Նշվում է, որ NUS Medicine-ի միջազգային խորհուրդը միջազգային առաջնորդների, գիտնականների ու փորձագետների բացառիկ ցանց է, որի նպատակը առողջապահության, հանրային առողջապահության, պոպուլյացիոն հետազոտությունների, տարբեր հիվանդությունների, մասնավորապես, քաղցկեղի, դիաբետի բուժման համար լուծումներ գտնելն է նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինժեներիայի և այլ ոլորտներում հնարավորությունների բացահայտման միջոցով:

У Армении и Сингапура большой потенциал для сотрудничества в сферах здравоохранения и технологий: президент Армении
У Армении и Сингапура большой потенциал для сотрудничества в сферах
здравоохранения и технологий: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян посетил Национальный университет Сингапура (NUS), а также престижную медицинскую школу университета (NUS Medicine).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян ознакомился с работой, проводимой в лабораториях мирового лидера в области медицины NUS Medicine, в Центре квантовых технологий, а также с новыми разработками с использованием новых технологий, нанотехнологий и искусственного интеллекта.
На встрече с президентом Национального университета Сингапура профессором Энг Чай Таном, деканом NUS Medicine профессором Яп Сенг Чонгом и председателем международного совета NUS Medicine профессором Кишоре Махбубани президент Армении отметил, что очень впечатлен проводимой в лабораториях работой и современными решениями, подчеркнув, что есть большой потенциал для сотрудничества с Арменией в области здравоохранения и технологий.
В ходе встречи стороны обсудили возможности сотрудничества с научными и образовательными учреждениями Армении, обмена опытом, реализации программ обмена молодыми специалистами и учеными, сотрудничества в рамках Президентской инициативы АТОМ по развитию науки и технологий, а также сотрудничества с международным советом NUS Medicine.
Международный совет NUS Medicine - это исключительная сеть международных лидеров, ученых и экспертов, цель которой - найти решения в области здравоохранения, общественного здравоохранения, популяционных исследований, лечения различных заболеваний, в частности рака и диабета, путем потенциала информационных технологий, инженерии и др.