ՀՀ ԱԺ նախագահը Ղազախստանի դեսպանի հետ հանդիպմանը կարեւորել է երկկողմ համագործակցության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաեւին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից, ողջույնների փոխանակումից հետո Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է դեսպանին Ղազախստանում առաջիկայում նշվելիք Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Ղազախստանի հետ համագործակցության զարգացումը` ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Կողմերն անդրադարձել են ԱՊՀ միջխորհրդարանական, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովներում, Միջխորհրդարանական միությունում եւ ԵԱՏՄ-ում երկու երկրների փոխգործակցությանը:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ԱԺ նախագահն ընդգծել է նաեւ միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը, որտեղ առանցքային է համարել խորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերը:
Քննարկվել է հետպատերազմյան իրավիճակը, մասնավորապես` անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձի հարցին:
Կողմերը հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարեւորել են Ղազախստանի հայ համայնքի դերը:

Armenian Speaker of Parliament, Kazakh Ambassador discuss development of bilateral cooperation
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. On December 14, Speaker of Parliament Alen Simonyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Armenia Bolat Imanbayev, the Parliament’s press service reports.
The Head of the Armenia-Kazakhstan Friendship Group Vagharshak Hakobyan also attended the meeting.
After exchanging greetings Alen Simonyan congratulated the Ambassador on the occasion of Independence Day to be marked in Kazakhstan in the near future.
The Head of Parliament highlighted the development of cooperation with Kazakhstan, in the bilateral format, as well as in the international parliamentary structures.
The sides touched upon the cooperation of the two countries in the CIS Inter-Parliamentary, the CSTO Parliamentary Assemblies, in the Inter-Parliamentary Union and in the EAEU.
In the context of bilateral relations, the Speaker also underlined that the inter-parliamentary cooperation, where he considered as a key issue the role of the Parliamentary Friendship Groups.
The post-war situation was discussed, particularly the issue of the return of Armenian prisoners of war and the captive persons by Azerbaijan.
In strengthening of the Armenian-Kazakh relations the parties highlighted the role of the Armenian community of Kazakhstan.