Արցախի դատախազությունն ապացույցներ է ներկայացրել, որ Ճարտար գյուղի բնակիչը ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հեռահար կրակոցով է սպանվել
Արցախի դատախազությունն ապացույցներ է ներկայացրել, որ Ճարտար գյուղի բնակիչը
ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հեռահար կրակոցով է սպանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը հերքել է Արցախի Մարտունու շրջանի Ճարտար գյուղի բնակիչ Սեյրան Սարգսյանի սպանության մասին ադրբեջանական կողմի ներկայացրած կեղծ վարկածը՝ շեշտելով, որ Արցախի խաղաղ բնակիչը հեռահար կրակոցով է սպանվել Ադրբեջանի զինուժի կողմից:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ Արցախի գլխավոր դատախազությունն իր պաշտոնական հաղորդագրությունում ներկայացրել է ադրբեջանական կողմի կեղծ վարկածը հերքող ապացույցներ:
«Դեպքի կապակցությամբ ադրբեջանական կողմը ներկայացրել էր կեղծ վարկած այն մասին, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Սեյրան Սարգսյանը հարձակվել էր ադրբեջանական դիրքի վրա, որի ընթացքում, իբր, չեզոքացվել էր՝ դիրքից մի քանի մետր հեռավորությամբ: Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով կատարված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքները թույլ են տալիս փաստելու այն վարկածը, որ Սեյրան Սարգսյանը սպանվել է հեռահար կրակոցով, որից հետո ադրբեջանական զինվորականները նրա մարմինը չեզոք գոտուց տեղափոխել են իրենց մարտական դիրք: Այդ մասին են վկայում նաև դեպքի վայրի հարևանությամբ տեղակայված տեսադիտարկման սարքերի արձանագրած տեսանյութերի հետազոտման արդյունքները», - հայտնել են դատախազությունից՝ ընդգծելով, որ Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական մարտական հենակետերն անմիջական ու իրական վտանգ են ներկայացնում համայնքային խաղաղ բնակչության կյանքի ու կենսական նշանակություն ունեցող այլ իրավունքների համար:
Մարտունու շրջանի Ճարտար գյուղի 65-ամյա բնակիչը նույն համայնքի վարչական տարածքում 2021 թվականի դեկտեմբերի 3-ին դիտավորությամբ սպանվել էր ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից:

Житель Чартара был застрелен азербайджанскими военнослужащими. Прокуратура Арцаха представила доказательства
Житель Чартара был застрелен азербайджанскими военнослужащими. Прокуратура
Арцаха представила доказательства
Генеральная прокуратура Республики Арцах опровергла ложную версию азербайджанской стороны относительно убийства жителя села Чартар Мартунинского района Арцаха Сейрана Саркисяна,подчеркнув, что мирный житель Арцаха был застрелен дальнобойным выстрелом азербайджанскими вооруженными силами.
Как передает Арменпресс, Генпрокуратура Арцаха в официальном заявлении представила доказательства, опровергающие ложную версию азербайджанской стороны.
«В связи с произошедшим азербайджанская сторона представила ложную версию о том, что Сейран Саркисян, гражданин Республики Арцах, напал на азербайджанскую позицию, в ходе которой он якобы был нейтрализован —в нескольких метрах от позиции. Результаты других следственных и судебных действий по возбужденному уголовному делу  подтверждают гипотезу о том, что Сейран Саркисян был убит дальним выстрелом, после чего азербайджанские военные переместили его тело из нейтральной зоны на свою боевую позицию.Об этом свидетельствуют и показанияустройств видеонаблюдения возле места происшествия», - сказали в прокуратуре, подчеркнув, что азербайджанские военные позиции, расположенные вблизи мирных населенных пунктов Арцаха, представляют непосредственную и реальную угрозу жизни и другим жизненно важным правам гражданского населения общины.
65-летний житель села Чартар Мартунинского района был предумышленно убит азербайджанскими военнослужащими 3 декабря 2021 года на административной территории этой же общины.