Մի շարք նոր հաստատությունների շենքերի վրա ՀՀ դրոշը մշտապես բարձրացնելու պահանջ կամրագրվի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության դրոշը նախադպրոցական, հանրակրթական, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, գիտական, մարզական և մշակութային կազմակերպությունների, պետության և համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վրա մշտապես բարձրացնելու պահանջն օրենսդրորեն կամրագրվի:  Գործադիրը վերջերս հավանության արժանացրեց «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ կառավարության առաջարկությունները:
«Յուրաքանչյուր պետության համար պետականության հաստատման գործում չափազանց մեծ նշանակություն ունեն պետական խորհրդանիշերը, որոնք ունեն հսկայական բարոյահոգեբանական նշանակություն: Ըստ էության, նաև պետական խորհրդանիշերի հանդեպ ունեցած վերաբերմունքով է պայմանավորվում մեր վերաբերմունքը  պետականության հանդեպ: Քայլերը, որոնք ձեռնարկում է կառավարությունը, ուղղված են հանրային գիտակցության մեջ ընդգծելու այդ արժեքների կարևորությունը: Առաջարկվում է դրոշը նախադպրոցական, հանրակրթական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, գիտական մարզական մշակութային կազմակերպությունների պետության համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վրա մշտապես բարձրացնելու պահանջն ամրագրել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Առաջարկվում է նաև նոր խմբագրությամբ շարադրել դրոշի բարձրացման և իջեցման վերաբերյալ դրույթները, ինչպես նաև այդ դրույթների հիման վրա և դրանց համապատասխան պատասխանատվություն սահմանել վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում: Արա Խզմալյանի խոսքով, բացի օրենսդրական փոփոխություններից, անհրաժեշտ է պետական արժեքներին ուղղված կրթական, իրազեկման ծրագրեր իրականացնել:
«Հանրային իրազեկվածության բարձրացման, հանրային վերաբերմունքի լիարժեքությունն ապահովելու համար հարկավոր են անցկացնել միջոցառումներ: Բազմաթիվ իրավիճակներ են լինում, երբ ոչ պատշաճ վերաբերմունքի ենք ականատես լինում պետական խորհրդանիշերի նկատմամբ: Լինում են անգամ ներկայացումներ, երբ տեսնում ես, որ ՀՀ Սահմանադրությունը, պետական դրոշն ուղղակի ոտնահարվում են, անարգվում են՝ իբր թե գեղարվեստական անհրաժեշտությունից ելնելով: Մենք նման արժեքների նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխության, բարձր գիտակցման խնդիրն ունենք: Արժեքներ կան, որոնց հետ խաղալ չի կարելի»,-ասաց Արա Խզմալյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծեց՝ պետք է թույլ չտալ, որ պետական խորհրդանիշ հանդիսացող օբյեկտը դառնա սովորական, մատնվի անտարբերության: Այսինքն՝ այն միշտ իր առկայությամբ պետք է ձևավորի որոշակի դիրքորոշում, վերաբերմունք տվյալ կառույցի հանդեպ:
«Վերջերս մի դեպքի ականատես եղանք, ահազանգեցինք և բարեբախտաբար արձագանքն արագ եղավ: Մեր կենտրոնական փողոցներից ամենաբանուկ հատվածներից  մեկում ուղղակի պատառոտված դրոշ էր կախված: Նկատեցինք, զգուշացվել էր, արձագանքն էլ արագ եղավ: Հանրային ուշադրության տեսանկյունից առհասարակ պետք է կարևոր տեղ զբաղեցնեն մեր պետական խորհրդանիշերը»,-հավելեց Արա Խզմալյանը:

Выдвигается требование - над рядом новых учреждений должен развеваться флаг Армении
Законодательно будет закреплено требование о присутствии флага Республики Армения на зданиях дошкольных, общеобразовательных, высших учебных заведений, научных, спортивно-культурных организаций, других организаций, созданных государством, общиной или юридическим лицом. На днях исполнительная власть одобрила предложения правительства по пакету законопроектов О внесении изменений в Закон РА «О флаге Республики Армения» и О внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях.
«Огромное значение для становления государственности каждого государства имеют государственные символы, которые имеют огромное моральное и психологическое значение. По сути, именно наше отношение к государственности определяет наше отношение к государственным символам. Предпринимаемые правительством шаги направлены на то, чтобы подчеркнуть значимость этих ценностей в общественном сознании. Предлагается законодательно закрепить требование о присутствии флага на зданиях дошкольных, общеобразовательных, высших учебных заведений, научных, спортивно-культурных организаций, других организаций, созданных государством, общиной или юридическим лицом», - сообщил «Арменпресс» заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмалян.
Предлагается также переписать положения о поднятии и спуске флага, а также на основании этих положений установить соответствующую ответственность в Кодексе РА об административных правонарушениях. По словам Ара Хзмаляна, помимо законодательных изменений, необходимо реализовать образовательные и просветительские программы, направленные на государственные ценности.
«Необходимо принять меры по повышению осведомленности населения и обеспечить полноту общественного отношения. Бывают ситуации, когда мы становимся свидетелями ненадлежащего обращения с государственными символами. Есть даже представления, в которых попираются, оскверняются Конституция РА, государственный флаг, якобы исходя из художественной необходимости. У нас проблема изменения отношения к таким ценностям, их высокого осознания. Есть ценности, с которыми нельзя играть», — сказал Ара Хзмалян.
Заместитель министра подчеркнул, что нельзя допустить, чтобы объект, являющийся государственным символом, стал обыденным, обычным явлением. Должны быть определенная позиция и отношение.
«Недавно мы стали свидетелями подобного инцидента, забили тревогу, к счастью, реакция была быстрой. На одном из самых оживленных участков центральной улицы реял рваный флаг.  С точки зрения общественного внимания наши государственные символы всегда должны играть важную роль», - добавил Ара Хзмалян.