Ուկրաինայի Ազգային գվարդիայի հրամանատարը հրաժարական է տվել Դնեպրում կրակոցներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Ազգային գվարդիայի հրամանատար Նիկոլայ Բալանը հրաժարական է տվել ազգային գվարդիականի կողմից իր գործընկերներին Դնեպրում գնդակահարելու դեպքից հետո, գնդի հրամանատարությունը հեռացվել է ծառայությունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտարարել է Բալանը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ներքին գործերի ծառայության մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի զինծառայողը Դնեպրի մեքենաշինական գործարանի տարածքում կալաշնիկով ինքնաձիգից կրակել է զինծառայողների պահակախմբի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է 5 մարդ, ևս 5-ը վիրավորվել է:
Դրանից հետո զինծառայողը զենքով դիմել է փախուստի։ Քրեական գործ է հարուցվել, զինծառայողին սպառնում է մինչև 15 տարի կամ ցմահ ազատազրկում։
«Հաշվի առնելով, որ հրամանատարը պատասխանատու է ցանկացած գործողության համար, այսօր առավոտյան ես զեկուցագիր գրեցի ներքին գործերի նախարարին և միջնորդություն Ուկրաինայի նախագահին՝ Ազգային գվարդիայի հրամանատարի պաշտոնից հրաժարականի համար»,-ասել է Բալանը:

Командующий нацгвардии Украины подал в отставку после стрельбы в Днепре
Командующий Национальной гвардии Украины Николай Балан заявил, что подал в отставку после того, как нацгвардеец расстрелял своих сослуживцев в Днепре, командование их полка отстранено от исполнения обязанностей.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, ранее пресс-служба МВД Украины сообщила, что военнослужащий нацгвардии Украины на территории Южного машиностроительного завода "Южмаш" в Днепре расстрелял из автомата Калашникова караул военнослужащих, в результате чего погибли пятеро человек, еще пятеро ранены. После этого военнослужащий сбежал с оружием. Уголовное дело возбуждено по статье "умышленное убийство" и "дезертирство с оружием" после расстрела людей в Днепре (бывший Днепропетровск), военнослужащему грозит до 15 лет или пожизненное лишение свободы.
"С учетом того, что за любые действия несет ответственность командир или командующий, сегодня утром я выразил желание и написал рапорт министру внутренних дел и ходатайство перед президентом Украины об отставке и увольнении с должности командующего Нацгвардии", - цитирует Балана агентство "РБК-Украина".
Он также уточнил, что отстранил от исполнения обязанностей командование полка, в котором служили нацгвардейцы, задействованные в охране "Южмаша", чтобы они не могли влиять на расследование.