Լինելով ընտանիքի անդամ՝ էլ ավելի մեծ պատասխանատվություն է երգել Ազնավուրի երգերը. Քրիստինա Ազնավուր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Aznavour Classique. Ազնավուրը՝ դասական հնչողությամբ» համերգի ընթացքում հանդիսատեսը բեմում կվայելի Շառլ Ազնավուրի կատարումները Քրիստինա Ազնավուրի, դիրիժոր՝ Նիկոլա Սիմոնիի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համատեղ մատուցմամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը նշեց, որ համերգի ընթացքում կհնչեն Շառլ Ազնավուրի հայտնի հիթերը՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ: Համերգի հատուկ հյուրերն են երաժիշտներ Էրիկ Բերշոն և Դիդիե Գուազոն, ովքեր նվագակցել են Ազնավուրին աշխարհի լավագույն բեմերում։
Նա նշեց, որ կային մի խումբ դերակատարներ և մի քանի դրդապատճառներ, որոնց շնորհիվ այս նախագիծը իրականացրեցին: Առաջին տեղում է դաշնակահար Էրիկ Բերշոն, ով ավելի քան 20 տարի նվագակցել է Շառլ Ազնավուրին։ Բացի այն, որ նա շատ նվիրված էր Ազնավուրին և նրա ընտանիքին, նաև չափազանց տաղանդավոր դաշնակահար է՝ լավագույններից մեկն աշխարհում:
Քրիստինա Ազնավուրը պատմեց, որ առաջին անգամ, երբ Ազնավուրը տեսել է դաշնակահարին, նա դեռ փոքր երեխա է եղել: Ազնավուրին շատ է դուր եկել նրա կատարումը:
«Եվ ինչպես հայրիկն էր պատմում,  նա իր ձեռքը դրել է փոքրիկ Բերշոյի գլխին՝ ասելով,  որ մի օր նա մեծ դաշնակահար կդառնա: Հետագայում դաշնակահարը իմացել է, որ երբ հայերը ցանկանում են իրենց հաջողությունը կամ օրհնանքը փոխանցել որևէ մեկին, ձեռքը նրա գլխին են դնում: Նա սկսել է նվագել դաշնամուր և դարձել է լավագույն դաշնակահարներից մեկն աշխարհում: Հետո, երբ հայրիկն արդեն չկար, ամեն մեկը նրա կորստի ցավը, նրա նկատմամբ սերը տարբեր կերպ էր արտահայտում: Բերշոյի տարբերակն այն էր,  որ նա գրեց դաշնամուրային սյուիտ Ազնավուրի երգերի համար: Ես լսեցի այդ հիասքանչ ստեղծագործությունը, որի ավարտին ուզում ես արտասվել, որովհետև դու, կարծես, նրա կյանքի պատմությունը լսես այդ երգի միջոցով: Այդպես ծնվեց այս համերգի վերաբերյալ միտքը»,- ասաց նա։
Քրիստինան պատմեց, որ նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքում  որոշել են փոխել համերգի նախնական կոնցեպտը, քանի որ ի սկզբանե նախատեսված չի եղել, որ ինքը պետք է երգի: «Երբ մենք մտածում էինք նախագծի մասին, անկեղծ ասած, ես չէի պատրաստվում երգել, բայց երբ Ազնավուրը դեռ ողջ էր, նա մեծ ցանկություն ուներ որոշ երգեր թարգմանել ռուսերեն և արաբերեն, բայց մենք այդպես էլ չհասցրինք կյանքի կոչել այդ նախագիծը։ Հայրիկը հեռացավ կյանքից, հետո սկսվեց համավարակը, հետո՝ 44- օրյա պատերազմը: Պատերազմի ընթացքում մենք կենտրոնացանք հումանիտար օգնություն հասցնելու վրա, կարողացանք 40 000-ից ավելի փախստականի օգնել։ Պատերազմը ինչպես բոլորին, ինձ նույնպես կոտրեց։ Եվ այդ դժվար, ծանր ժամանակներից դուրս գալու համար ինձ շատ օգնեց իմ ամուսինը, քանի որ ես տանը միշտ երգում էի, նա մի օր ինձ ասաց, որ ինչքան ժամանակ է դադարել եմ երգել: Նիկոլան ինձ անակնկալ մատուցեց՝ նվիրելով միկրոֆոն: Այդպես սկսվեցին իմ փորձերը՝ սկզբից տանը, հետո ստուդիայում։ Երգելու հանդեպ սերը դեռ մանկուց եմ ունեցել, բայց այդ երազանքս միշտ մնացել է անկատար։ Լինելով ընտանիքի անդամ՝ էլ ավելի մեծ պատասխանատվություն է երգել, այն էլ Ազնավուրի երգերը։ Եվ ես մտածեցի անել այն, ինչը ուրիշը չի արել դեռ: Մենք սկսեցին կյանքի կոչել «Ազնավուրը՝ ռուսերեն» մեր նախագիծը և շուրջ քսան երգ թարգմանեցինք։ Մայիսի 14-ի համերգի մի մասը կլինի ֆրանսիական, իսկ երկրորդ մասում՝ ինչպես ուզում էր հայրիկը, կխոսենք և կներկայացնեք մի քանի երգ ռուսերեն լեզվով»,-ասաց նա:
Նա նշեց, որ Շառլ Ազնավուրի հայտնի երգերը առաջին անգամ կհնչեն այս դասական մատուցմամբ և կտեղափոխեն հանդիսատեսին Փարիզ՝ Մոնմարտր, ապա կպատմեն գեղեցիկ սիրո պատմություն, կստիպեն զգալ սիրո շունչն ու դառը համը, կոգեշնչեն ու կպարուրեն ազնավուրյան տրամադրությամբ։
Հիմնադրամի տնօրենը շեշտեց, որ, իր կարծիքով, շատ կարևոր հանգամանք է, որ իրենք  սկսել ենք «Զինվորի տան» հետ համատեղ «Դրամաշնորհներ՝ վիրավորում ստացած զինվորներին» ծրագիրը՝ օգնելու մեր տղաներին, ովքեր մասնակցել են պատերազմին և ունեն առողջական խնդիրներ: Ծրագրի շնորհիվ հիմնադրամը  ֆինանսավորում է բիզնես նախագծեր, որով առաջին հերթին կօգնեն, որ տղաները ոտքի կանգնեն, ունենան աշխատանք և ապահովեն իրենց ընտանիքներին:
«Մենք ոչ միայն ֆինանսավորել ենք, այլ նաև ուղղորդել և աջակցել ենք այդ երիտասարդներին առաջին տարում, քանի որ սկզբնական շրջանում դժվարություններ շատ են լինում: «Զինվորի տան» հետ մեր համատեղ ծրագիրը մեկ տարում լուրջ հաջողություններ է գրանցել»,- ասաց նա:
Նա հավելեց, որ համերգի բոլոր արտիստները  հրաժարվել են հոնորարից, և  «Aznavour Classique» համերգի ողջ հասույթը ուղղվելու է հենց այդ ծրագրին, որի նվիրատու ու ներդրող կարող է դառնալ յուրաքանչյուրը՝ գնելով համերգի տոմս:
Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրվան ընդառաջ «Ազնավուր» հիմնադրամի  ազդարարած նոր՝ համաշխարհային նախագծի մեկնարկը. «Aznavour Classique. Ազնավուրը՝ դասական հնչողությամբ» համերգային ծրագիրը մեկնարկելու է Հայաստանում, այնուհետև շրջագայության է մեկնելու աշխարհի լավագույն համերգասրահներ։
Համերգը տեղի կունենա մայիսի 14-ին՝ ժամը 19:00-ին, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:

‘Singing Aznavour’s songs as member of family is even greater responsibility’ – Kristina Aznavour
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Armenians will enjoy late French-Armenian singer Charles Aznavour’s music by the performance of Kristina Aznavour, conductor Nicola Simoni and the Armenian State Symphony Orchestra during the upcoming concert “Aznavour Classique” in Yerevan.
In an interview to ARMENPRESS, Executive Director of the Aznavour Foundation Kristina Aznavour said that the famous songs of Aznavour will be performed during the concert together with the Armenian State Symphony Orchestra. The special guests of the concert are musicians Erik Berchot (piano) and Didier Guazzo (drums), who accompanied the late legendary singer at the best stages of the world.
Kristina Aznavour said that several people and reasons contributed to implementing this project. Firstly, it was thanks to Erik Berchot, who accompanied Charles Aznavour for over 20 years. He is one of the most talented pianists in the world, Kristina Aznavour said.
Kristina Aznavour said that when Charles Aznavour first met Berchot, he was a child. Aznavour liked Berchot’s performance very much. “As the father told once, he put his hand on little Berchot’s head, saying that one day he will become a great pianist. Later the pianist got informed that when Armenians want to transfer their success or blessing to anyone, they put their hand on the latter’s head. He started playing on the piano and later became one of the best pianists in the world. Later, when father passed away, everyone was expressing his/her love towards him differently. Berchot’s version was that he wrote a piano suite for Aznavour’s songs. I listened to that wonderful work, and when it ends you want to cry because it seems you listen to the story of his life through that song. That’s how the idea of this concert was born”, Kristina Aznavour said.
She said that during the preparation works they decided to change the preliminary concept of the concert as there were no plans for her performance at the concert. “When we were thinking about the project, frankly, I had no plan to sing, but when Aznavour was alive, he had a big desire to translate some songs in Russian and Arabic, but we didn’t manage to implement that project. The father passed away, then the pandemic started and then the 44-day war. During the war we concentrated on the delivery of humanitarian aid, we helped over 40,000 refugees. The war broke me as well like the others. And my husband helped a lot for getting out of that difficult times, because I was always singing at home, and one day he told me that it’s been a long time I stopped singing. Nicolas Aznavour made a surprise to me, he gifted me a microphone. That’s how my rehearsals started, firstly at home, then at the studio. I have had a love to singing from the early childhood, but my dream always was left unfulfilled. Being a member of the family, it’s even greater responsibility to sing Aznavour’s songs. And I thought to do what has not been done by others yet. We started implementing our project “Aznavour Russian” and translated around 20 songs. Some of the songs of the May 14th concert will be in French, and in the second part there will be several songs in Russian as the father wanted”, she said, adding that Aznavour’s songs will be performed for the first time with this classical tinge.
Kristina Aznavour also highlighted the Foundation’s another project “Grants to Wounded Soldiers” which helps the Armenian soldiers who participated in the 44-day war and currently have healthcare problems. With this project the Foundation finances business programs which will firstly help the wounded soldiers to recover, have a job and take care of their families.
She added that all the proceeds of the “Aznavour Classique” concert will be directed to this project, and everyone can become a donor and an investor by buying a ticket of this concert.
The “Aznavour Classique” concert will take place on May 14, at 19:00, in Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex. It will go on a world tour after its premiere in Yerevan.