ՌԴ Պետդումայի նախագահը ՀԱՊԿ 30-ամյակի առթիվ շնորհավորել է կազմակերպության անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներին
ՌԴ Պետդումայի նախագահը ՀԱՊԿ 30-ամյակի առթիվ շնորհավորել է կազմակերպության
անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը շնորհավորել է Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի խորհրդարանների խոսնակներին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ՌԴ Պետդումայի կայքը:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը նշել է. «ՀԱՊԿ-ն իր արդյունավետությունն ապացուցել է որպես տարածաշրջանային կայունության, անդամ պետությունների անկախության և ինքնիշխանության պաշտպանության երաշխավոր։ Կազմակերպությունը այսօր հանդես է գալիս որպես  միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության մարտահրավերների ու սպառնալիքների հուսալի արգելք։ ՀԱՊԿ-ն ծանրակշիռ ներդրում ունի թմրամիջոցների եւ զենքի ապօրինի շրջանառության, կազմակերպված անդրազգային հանցավորության, անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում»:
Վյաչեսլավ Վոլոդինն ընդգծել է, որ ամրապնդվում է հավաքական ռազմական ներուժը, «իրադրության կայունացման գործում Ղազախստանին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ ՀԱՊԿ խաղաղապահների գործողությունների բարձր օպերատիվությունն ու ներդաշնակությունը դարձել են կազմակերպության հասունության հաստատումը»:
«Ներկա պայմաններում մեծանում է Խորհրդարանական վեհաժողովի դերը, որը կոչված է նպաստելու ՀԱՊԿ շրջանակներում ստեղծված Հավաքական անվտանգության համակարգի ամրապնդման համար ընդհանուր որոշումների մշակմանը, այդ թվում ՝ ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ճանապարհով»,- նշել է Պետական դումայի նախագահը:

Председатель Государственной Думы РФ поздравил с 30-летием ОДКБ председателей парламентов стран-членов организации
Председатель Парламентской Ассамблеи ОДКБ, Председатель Государственной Думы Вячеслав Володин поздравил спикеров парламентов Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Таджикистана с 30-летием подписания Договора о коллективной безопасности. Как передает Арменпресс, об этом сообщает сайт Госдумы РФ.
Вячеслав Володин отметил: «ОДКБ доказала свою эффективность как гарант региональной стабильности, защиты независимости и суверенитета государств-членов. Организация сегодня выступает надежным заслоном от вызовов и угроз международного терроризма и экстремизма. ОДКБ вносит весомый вклад в борьбу с незаконным оборотом наркотиков и оружия, организованной транснациональной преступностью, нелегальной миграцией».
Вячеслав Володин подчеркнул, что укрепляется коллективный военный потенциал, «высокая оперативность и слаженность действий миротворцев ОДКБ по оказанию содействия Казахстану в стабилизации обстановки стали подтверждением зрелости Организации».
«В нынешних условиях возрастает роль Парламентской Ассамблеи, которая призвана способствовать выработке общих решений для укрепления созданной в рамках ОДКБ системы коллективной безопасности, в том числе путем гармонизации национальных законодательств»,- отметил Председатель Государственной Думы.