ՆԱՏՕ-ն մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի է բերել 42 հազար զինծառայողի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի է բերել 42 հազար զինծառայող, 120 ինքնաթիռ և 20 նավ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միացյալ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, ԱՄՆ գեներալ Թոդ Ուոլթերսը:
«Իմ ղեկավարությամբ ՝ որպես Եվրոպայում գերագույն գլխավոր հրամանատար, մենք այժմ ունենք ավելի քան 42 հազար մարդ եւ 120 ինքնաթիռ ՝ մարտական պատրաստվածության բարձր աստիճանի վիճակում, մարտական պատրաստվածության ռեժիմում են գտնվում նաեւ ավելի քան 20 նավ»,- ասել է նա:
Ուոլթերսը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է համապարփակ զսպման հայեցակարգ կիրառել, այդ թվում ՝ Բալթիկայում եւ Սեւ ծովի շրջանում:

NATO brings 42,000 troops to a high level of combat readiness
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. NATO has brought to a high level of combat readiness 42 thousand servicemen, 120 aircrafts, ARMENPRESS reports, citing "RIA Novosti", this was stated by the Commander-in-Chief of the NATO Joint Forces in Europe, US General Tod Wolters at a press conference in Brussels.
"Under my leadership, as Commander-in-Chief in Europe, we now have more than 42,000 servicemen and 120 aircraft in high combat readiness, and more than 20 ships are in combat readiness," he said.
Walters stated that NATO intends to implement a comprehensive containment concept, including in the Baltics and the Black Sea region.