Մեր օրակարգի գլխավոր հարցը կապված է տարածաշրջանային անվտանգության և ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հետ. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սերգեյ Լավրովին
Մեր օրակարգի գլխավոր հարցը կապված է տարածաշրջանային անվտանգության և ԼՂ
հիմնախնդրի կարգավորման հետ. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սերգեյ Լավրովին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել:
Ռուսաստանը և Հայաստանը ռազմավարական գործընկերներ և դաշնակիցներ են, և, իհարկե, դա ենթադրում է, որ երկկողմ այցերի ինտենսիվությունն ու շփումները պետք է բավական բարձր լինեն, ու մենք դա տեսնում ենք: Մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ լայն է ու բազմակողմ. դա և՛ երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր են, և՛ տարածաշրջանային, միջազգային հարցեր: Ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն կլինի քննարկել մեր հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Այս պահին մեր օրակարգի գլխավոր հարցը կապված է տարածաշրջանային իրավիճակի և անվտանգության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ: Մենք, իհարկե, Ռուսաստանի հետ բավական ինտենսիվորեն քննարկում ենք այդ հարցը, այլ հարցեր ևս: Օրինակ, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը. վերջերս Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը: Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում կհաջողվի կոնկրետ համաձայնությունների գալ և լուծել ռազմավարական կարևորություն ունեցող այդ հարցը՝ ի շահ ողջ տարածաշրջանի, հանուն կայունության և խաղաղության:
Շատ կարևոր է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման օրակարգը: Գիտեք, որ վերջերս կայացավ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի երկկողմ աշխատանքային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը: Արդեն պլանավորված է, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, և երրորդ հանդիպումը կկայանա Բրյուսելում: Այս համատեքստում ակնկալում ենք Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությունը, որպեսզի այս գործընթացը տեղի ունենա ու ընթանա բնական ճանապարհով և լինի արդյունավետ:
Ցանկանում եմ նաև նշել ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձի հարցը, որոնք առայսօր գտնվում են Ադրբեջանում՝ ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության: Այս հարցում ևս ակնկալում ենք Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությունը, որպեսզի այս հումանիտար հարցը վերջապես ամբողջական լուծում ստանա:
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ և վստահ եմ, որ այսօր արգասաբեր բանակցություններ կունենանք»:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է.
Շատ շնորհակալություն Հայաստանի Հանրապետություն մեր հագեցած այցի շրջանակում Ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորության համար: Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինն ամենաջերմ ողջույններն ու լավագույն բարեմաղթանքներն է հղում Ձեզ և վերահաստատում հանձնառությունը բոլոր այն պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել ձեր շփումների ընթացքում՝ հատկապես այս տարվա ապրիլին Ռուսաստանի Դաշնություն Ձեր պաշտոնական այցի շրջանակում:  Դուք նաև հանդիպում եք ունեցել Մոսկվայում՝ ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի շրջանակում, բազմիցս հեռախոսազրույցներ եք ունեցել:
Մենք հավատարիմ ենք բոլոր այն որոշումներին, որոնք նպատակաուղղված են մեր ռազմավարական գործընկերության, դաշնակցային գործակցության խորացմանը և ընդհանուր առմամբ մեր երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը: Այսօր մենք Արարատ Սամվելիի հետ մանրամասն քննարկել ենք, թե դուք՝ բարձրագույն մակարդակով ինչ խնդիրներ եք մեր առջև դրել, և գիտեմ, որ Տնտեսական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ևս այդ աշխատանքն առաջնահերթությունների շարքում է:
Բայց, անկասկած, հարգելի Նիկոլ Վովայի, ինչպես և նշեցիք, տարածաշրջանային հարցերը հիմա առանձնահատուկ ուշադրության են արժանի: 2020 թվականի նոյեմբերի, 2021 թվականի հունվարի և նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը մեր առաջնահերթությունն է: Մենք նպատակադրված ենք, որ այնտեղ ամրագրված բոլոր ուղղություններն ու գործողությունները՝ միտված տարածաշրջանում իրավիճակի ամբողջական նորմալացմանը, բոլոր խնդիրների, ներառյալ հումանիտար հարցերի կարգավորմանը,  լուծվեն ամենասեղմ ժամկետներում: Ինչպես և Դուք հիշատակեցիք, փոխվարչապետերի մակարդակով գործող՝ տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման գծով եռակողմ աշխատանքային խումբը գտնվում է վերջնական պայմանավորվածությունների կոնկրետ ասպեկտների համաձայնեցման առաջանցիկ փուլում: Քննարկել ենք, թե լրացուցիչ ինչ քայլեր է անհրաժեշտ ձեռնարկել, և Ձեզ կզեկուցենք այդ մասին:
Նույնը վերաբերում է նաև դելիմիտացիային: Ողջունում ենք երկու՝ և՛ ձեր, և՛ ադրբեջանական հանձնաժողովների աշխատանքի մեկնարկը: Հիմնադիր նիստը, հանդիպումը կայացավ, և մենք դա շատ կարևոր ենք համարում: Կսկսենք արդեն պատրաստվել Մոսկվայում հանդիպմանը՝ ռուսաստանյան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որոնք, ղեկավարների պայմանավորվածություններին համապատասխան, խորհրդատվական ծառայություններ կտրամադրեն, ներառյալ քարտեզագրական նյութեր:
Ընդհանուր առմամբ մենք հետաքրքրված ենք, որպեսզի մեր հարևանների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները լիովին կարգավորվեն: Իհարկե, ծանոթ ենք առաջարկություններին, որոնք Ադրբեջանն է ներկայացրել այդ համատեքստում, ծանոթ ենք նաև ձեր դիրքորոշումներին, որ գրավոր եք ներկայացրել, և Ռուսաստանը պատրաստ կլինի ձեռնարկել հնարավոր ամեն ինչ՝ փոխադարձ համաձայնության հասնելու ուղղությամբ: Եվ, ինչպես արդեն ասացի, նպատակադրված ենք առանց բացառության բոլոր պայմանավորվածությունների լիարժեք կատարմանը: Մեզ համար առանձնահատուկ կարևոր է, որ հնարավորություն ունենք այսօր լսելու Ձեր գնահատականները և ևս մեկ անգամ շնորհակալություն այս հանդիպման համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական գործակցությանը, տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համատեքստում ՀՀ վարչապետն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կարևոր դերակատարումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև գիտակրթական, մշակութային կապերի զարգացման շուրջ: Սերգեյ Լավրովը բարձր է գնահատել հայկական կողմի վերաբերմունքն ու հյուրընկալությունը վերջին շրջանում Հայաստան տեղափոխված ՌԴ քաղաքացիների նկատմամբ:

Главный вопрос нашей повестки дня - региональная безопасность и карабахское урегулирование: Пашинян принял Лаврова
Главный вопрос нашей повестки дня - региональная безопасность и карабахское
урегулирование: Пашинян принял Лаврова
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в своем приветственном слове премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Уважаемый Сергей Викторович,
Приветствую Вас в Республике Армения. Очень рад Вас видеть.
Россия и Армения являются стратегическими партнерами и союзниками и, конечно, это предполагает, что интенсивность двусторонних визитов и контактов должна быть довольно высокой, и мы это видим. Повестка наших отношений очень широкая, очень разносторонняя. Это и вопросы двусторонних отношений, это и региональные вопросы, это и международные вопросы. Я рад, что сегодня будет возможность обсудить широкий круг вопросов наших отношений.
Главный вопрос, который сейчас имеется в нашей повестки дня, связан с региональной безопасностью и нагорно-карабахским урегулированием. Конечно, мы с Россией очень интенсивно обсуждаем этот вопрос и другие вопросы. Например, открытие региональных коммуникаций. Недавно в Москве состоялось заседание трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров Российской Федерации, Республики Армения и Азербайджанской Республики. Надеюсь, что в скорейшем будущем удастся прийти к конкретным соглашениям и наконец решить этот стратегически важный вопрос на благо всего региона, стабильности и мира.
Очень важна также повестка урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Вы знаете, что недавно состоялась первая встреча двусторонней рабочей комиссии по демаркации и делимитации границ между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. Уже запланировано, что вторая встреча состоится в Москве, третья - в Брюсселе. И в этом контексте мы надеемся на поддержку Российской Федерацией в том плане, чтобы этот процесс развивался естественным путем и был эффективным.
Хочу также отметить вопрос о возвращении военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, которые до сих пор находятся в Азербайджане вопреки трехстороннему Заявлению от 9 ноября 2020 года. И в этом вопросе мы тоже надеемся на поддержку Российской Федерации, чтобы этот гуманитарный вопрос наконец-то полностью был решен.
Еще раз приветствую Вас, и уверен, что удастся сегодня провести плодотворные переговоры”.
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров отметил:
Огромное спасибо за возможность встретиться с Вами во время нашего насыщенного визита в Республику Армения. Владимир Владимирович Путин передает Вам самые теплые приветы и наилучшие пожелания, он подтверждает приверженность всем договоренностям, которые были достигнуты в ходе вашего общения, особенно в рамках Вашего официального визита в Российскую Федерацию в апреле этого года. Вы также общались в Москве в рамках неформального саммита ОДКБ, говорили и по телефону не раз.
Мы привержены всем тем решениям, которые нацелены на углубление нашего стратегического партнерства, нашего союзничества и на укрепление наших двусторонних отношений в целом. Сегодня мы с Араратом Самвеловичем подробно обсуждали, какие задачи вы поставили перед нами на высшем уровне, и я знаю, что и в рамках Межправительственной экономической комиссии эта работа находится в приоритетном порядке.
Ну и, безусловно, региональные вопросы сейчас заслуживают особого внимания. Как Вы и сказали, уважаемый Никол Воваевич, выполнение трехсторонних заявлений от ноября 2020 года, января и ноября 2021 года является нашим приоритетом. Мы нацелены на то, чтобы все закрепленные там направления и деятельность, нацеленные на полную нормализацию обстановки в регионе, на урегулирование всех проблем, включая гуманитарные, были решены в кратчайшие сроки.
Как Вы упомянули, трехсторонняя рабочая группа на уровне вице-премьеров по разблокированию транспортных и экономических связей находится в продвинутой стадии согласования конкретных аспектов окончательных договоренностей. Мы обсудили, какие дополнительные шаги необходимо предпринять. Мы сейчас готовы будем об этом Вам доложить.
То же самое касается и делимитации. Мы приветствуем начало работы двух комиссий - вашей и азербайджанской. Учредительное заседание, учредительная встреча состоялась, и мы считаем это очень важным. Будем готовиться к встрече в Москве с участием российских представителей, которые в соответствии с договоренностью лидеров будут оказывать консультативные услуги, включая картографические материалы.
И мы заинтересованы в целом, чтобы отношения между Арменией и Азербайджаном, нашими соседями, полностью были нормализованы. Конечно, мы знаем о предложениях, которые Азербайджан выдвинул на этот счет, знаем и о вашей позиции, которую вы тоже “положили на бумагу”. И все, что может сделать Россия для содействия нахождению взаимного  согласия, мы будем готовы предпринять. И, как я уже сказал, мы нацелены на полноценное выполнение всех без исключения договоренностей. Для нас особое значение имеет то, что мы имеем возможность сегодня услышать Ваши оценки. Еще раз спасибо за эту встречу”.
Никол Пашинян и Сергей Лавров обсудили вопросы повестки армяно-российского стратегического партнерства, региональной стабильности и мира, урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений.
В контексте всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта премьер-министр Армении подчеркнул важную роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Собеседники также обменялись мнениями о развитии научных, образовательных и культурных связей. Сергей Лавров высоко оценил гостеприимство и отношение армянской стороны к гражданам РФ, недавно переехавшим в Армению.