Մեր հանձնառությունն է եղել՝ ավելի շատ օդանավերի վրա հայտնվեն մեր պետական դրոշի երանգները. վարչապետը ներկա է եղել Fly Arna-ի գործունեության մեկնարկին
Մեր հանձնառությունն է եղել՝ ավելի շատ օդանավերի վրա հայտնվեն մեր պետական
դրոշի երանգները. վարչապետը ներկա է եղել Fly Arna-ի գործունեության մեկնարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ներկա է գտնվել հայկական ազգային ավիափոխադրող Fly Arna ավիաընկերության գործունեության մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, արարողությունը մեկնարկել է Շարժայի միջազգային օդանավակայանից Fly Arna-ի առաջին Airbus A320 օդանավի Հայաստան ժամանմամբ, որն իր բերել է «Էյր Արաբիա» խմբի պատվիրակությանը։ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում օդանավին դիմավորել են արարողությամբ՝ ջրային կամարով։
Միջոցառմանը ներկան են եղել նաև Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը, Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը, ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը, Էյր Արաբիա ավիաընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին և պաշտոնատար այլ անձինք:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ներկաներին և նշել.
«Երբեմն միտքը շատ դժվար է կարգաբերվում՝ ինչի վրա կենտրոնանալ. ավելի շատ՝ այն ամենի, ինչ մենք ունե՞նք, թե՞ այն ամենի, ինչ չունենք: Եվ սա, իսկապես, կարևոր հարց է, որովհետև այն ինչ մենք ունենք, մեզ ոգևորում է, իսկ այն, ինչ չունենք, երբեմն կարող է հուսահատեցնել այն իմաստով, որ Հայաստանում շատ բան ունենալով, նաև այնքան շատ բան չունենք, որ երբեմն թվում է՝ անհնար  է լրացնել բացը, իրականացնել այն առաքելությունը, կատարել այն խնդիրը, որը տեղավորվում է այդ չունեցածի հսկայական տարածքում:
Եվ այս իմաստով, մենք որոշել ենք չվախենալ առերեսվել բոլոր մարտահրավերներին: Եվ որոշել ենք նաև, որ պիտի ունենանք ավելի ու ավելի և  հրաժարվել կարկատելու տրամաբանությունից: Եթե մենք որևէ գործ ձեռնարկում ենք, պիտի ամեն ինչ անենք՝ դա հնարավորինս պատշաճ, հնարավորինս բարձր մակարդակով անելու համար:
Եվ մեր քաղաքական հանձնառությունն է եղել, որ մեր իշխանության տարիներին ավիացիայի ոլորտում պիտի տեղի ունենան էական փոփոխություններ, պետք է ավելի ու ավելի շատ օդանավերի վրա հայտնվեն մեր պետական դրոշի երանգները: Ուրախ եմ, որ այսօր ունենք այս առիթը, շնորհավորում եմ բոլորիս, որովհետև ահա Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի և Արաբական Միացյալ Էմիրություններից «Էյր Արաբիա»-ի մեր գործընկերների մասնակցությամբ հիմնադրում ենք այսպիսի ավիաընկերություն»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սա ունի բազմակողմ նշանակություն, որովհետև նախաքովիդյան շրջանի ամենակարևոր հաջողություններից մեկն այն էր, որ կառավարությունը կարողացել է քաղաքացիների համար ստեղծել մատչելի գներով ճամփորդելու հնարավորություն:
«Եվ սա ուղղակի միայն տեղաշարժի հարց չէ, սա նաև քաղաքական, քաղաքակրթական հարց է, որովհետև երբ մեր հանրության՝ ինչքան հնարավոր է լայն շերտեր հնարավորություն են ունենում ճամփորդելու, շփվելու այլ երկրների հետ, դա հնարավորություն է, որ մենք ավելի լավ ճանաչենք ինքներս մեզ, ավելի ճիշտ գնահատենք ինքներս մեզ, ավելի մեծ էներգիա ունենանք և ավելի ճիշտ  պատկերացում մեր հետագա անելիքների մասին»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ «Ֆլայ Արնա» ավիաընկերությունն ավելի շատ մարդկանց կբերի Հայաստան և ավելի շատ մարդկանց կտանի Հայաստանից: «Մեր երկիրը նաև այս իմաստով կդառնա մի խաչմերուկ, որտեղից մարդիկ մեկնում են ճամփորդության և որտեղ վերադառնում են, որտեղ մարդիկ մեկնում են հանգստի, ծանոթանալու, տուրիզմի նպատակով, և այդ մարդիկ իրենց սրտերում պահում են մի մասնիկ Հայաստանից և իրենց հետ տանում են ինչ-որ մի դրական վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ: Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս ուղղությունը ևս մեկ քայլով զարգացնելու կապակցությամբ: Հայաստանի ավիացիայի ոլորտից ավելի շատ բացասական պատմություններ գիտենք, քան դրական, և ժամանակն է եկել այդ շղթան կտրել: Հույս ունեմ, որ մեր գործընկերների հետ համատեղ կկարողանանք այդ բացասական լուրերի ծանրակշիռ փաթեթը կամ դրա թողած տպավորությունը հաղթահարել դրական լուրերով, նոր զարգացումներով, նոր օդանավերով, նոր ուղևորներով և նոր ուղղություններով»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարն Էյր Արաբիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալիի ուղեկցությամբ շրջել է Fly Arna-ի առաջին օդանավով, ծանոթացել ուղևորների համար ստեղծված պայմաններին:
Պաշտոնական մեկնարկին նվիրված արարողության ընթացքում Fly Arna-ն հայտարարել է իր առաջին առևտրային չվերթի իրականացման օրը: Մեկնարկային G6501 չվերթը կիրականացվի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից դեպի Հուրգադայի միջազգային օդանավակայան 2022 թվականի հուլիսի 3-ին: Fly Arna-ի մեկնարկային ուղղությունները կներառեն նաև ուղիղ չվերթեր, որոնք կկապեն Հայաստանը Շարմ Էլ Շեյխի և Բեյրութի հետ:

Премьер-министр Пашинян присутствовал на церемонии запуска национального авиаперевозчика Fly Arna
Премьер-министр Никол Пашинян в ереванском аэропорту “Звартноц” принял участие в мероприятии, посвященном запуску национального авиаперевозчика Армении, авиакомпании Fly Arna.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, церемония началась с прибытия первого самолета Airbus A320 компании Fly Arna из международного аэропорта Шарджи в Армению, на котором прибыла делегация группы “Air Arabia”. Самолет торжественно встретили в международном аэропорту “Звартноц” водной аркой.
В мероприятии приняли участие также председатель Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, председатель правления Государственного фонда интересов Армении (ANIF) Тигран Авинян, исполнительный директор ANIF Давид Папазян, генеральный исполнительный директор “Air Arabia” Адель аль-Али и другие должностные лица.
В своей речи премьер-министр Пашинян поприветствовал присутствующих и отметил: “Иногда очень трудно регулировать мысли, чтобы понять на чем сосредоточиться: больше на том, что у нас есть, или на том, чего у нас нет? И это действительно важный вопрос, потому что то, что у нас есть, нас вдохновляет, а то, чего у нас нет, иногда может нас привести в отчаяние в том смысле, что, имея столько всего в Армении, мы не имеем так многого, что иногда кажется невозможным восполнить пробелы, выполнить миссию, решить задачу восполнения огромной пропасти того, чего у нас нет.
И в этом смысле мы решили не бояться сталкиваться со всеми вызовами лицом к лицу. И мы решили также, что должны иметь все больше и больше, и отказаться от логики штопать пробелы. Если мы что-то делаем, то должны сделать все возможное, чтобы сделать это как можно лучше, на самом высоком уровне.
И наша политическая приверженность заключалась в том, что за годы нашего правления должны произойти существенные изменения в области авиации, и цвета нашего государственного флага должны появляться на все большем количестве самолетов. Я рад, что сегодня у нас есть такая возможность, и поздравляю всех нас, потому что здесь при участии ANIF и наших партнеров из “Air Arabia” мы создаем такую авиакомпанию”.
По словам Никола Пашиняна, это имеет многовекторное значение, т.к. одним из важнейших успехов доковидного периода стало то, что правительство смогло создать возможность для граждан путешествовать по доступным ценам. “И это не только вопрос мобильности, это еще и вопрос политический, цивилизационный, потому что когда как можно более широкие слои нашего общества имеют возможность путешествовать, общаться с другими странами, это дает нам возможность лучше узнать самих себя, лучше оценить самих себя, иметь больше энергии и лучше представлять свои дальнейшие шаги”, — сказал премьер-министр.
Глава правительства выразил надежду, что авиакомпания Fly Arna будет перевозить из Армении за рубеж и наоборот очень много людей. “В этом смысле наша страна также станет перекрестком, откуда люди отправляются в путешествие, куда возвращаются, куда едут для отдыха, знакомства, туризма, и эти люди будут хранить в своем сердце частичку Армении и уносить с собой какое-то положительное отношение к Армении. Еще раз поздравляю всех нас с еще одним шагом к развитию этого направления.
Мы знаем больше негативных историй об авиационной сфере Армении, чем позитивных, и пришло время разорвать эту цепочку. Надеюсь, вместе с нашими партнерами положительными новостями, новыми разработками, новыми самолетами, новыми развитиями, новыми направлениями мы сможем преодолеть весомый пакет этих негативных историй или оставленное ими впечатление”, — сказал премьер-министр Пашинян.
Затем премьер-министр в сопровождении генерального директора Air Arabia Аделя аль-Али побывал в первом самолетом компании Fly Arna, ознакомился с созданными для пассажиров условиями.
Во время официальной церемонии запуска авиакомпания Fly Arna объявила дату своего первого коммерческого полета. Первый рейс G6501 будет выполнен из международного аэропорта “Звартноц” в международный аэропорт Хургады 3 июля 2022 года. Направления авиакомпании Fly Arna также будут включать прямые рейсы, соединяющие Армению с Шарм-эш-Шейхом и Бейрутом.