Մակրոնի կուսակցությունը 25,60 տոկոս ձայնով հաղթել Է խորհրդարանական ընտրությունների առաջին փուլում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ղեկավարությամբ «Միասին» կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրությունների առաջին փուլում հավաքել Է ընտրողների ձայների 25,60 տոկոսը՝ 0,09 տոկոսով առաջ անցնելով «Նոր ժողովրդական բնապահպանական եւ սոցիալական միություն» միավորումից, որը գլխավորում Է ձախ առաջնորդ Ժան Լյուկ Մելանշոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հաղորդել Է BFM TV-ն, ընտրողների քվեաթերթիկների 100 տոկոսի մշակման արդյունքում երրորդ տեղը 18,67 տոկոս ձայնով զբաղեցրել Է Մարին լե Պենի «Ազգային միավորումը»: Երկրորդ փուլ են դուրս եկել «Միասինը», «Նոր ժողովրդական բնապահպանական եւ սոցիալական միությունը» եւ «Ազգային միավորումը»: Մյուս կուսակցությունները երկրորդ փուլ չեն անցնի, քանի որ չեն հավաքել անհրաժեշտ ձայների առնվազն 12,5 տոկոսը: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ընտրողների ավելի քան կեսը (52,48 տոկոս) անտեսել Է ընտրությունները. մասնակցությունը կազմել Է 47,52 տոկոս:
Մարին լե Պենի «Ազգային միավորումը» հավաքում Է ձայների 19,1 տոկոսը: Դիտորդները նշում են, որ ընտրությունների ֆրանսիական համակարգի առանձնահատկությունների հաշվին խորհրդարանում ուժերի տեղաբաշխումը երկրորդ փուլի արդյունքներով կարող Է զգալիորեն փոխվել: Այդ առանձնահատկությունն Է նշում նաեւ BFM TV-ն. հեռուստաալիքի կանխատեսմամբ, Մակրոնի կոալիցիան կկարողանա  մեկ շաբաթ անց, երկրորդ փուլի արդյունքներով, խորհրդարանում ստանալ 270-ից մինչեւ 310 տեղ, Մելանշոնի միավորումը՝ 170-ից մինչեւ 220, լե Պենի կուսակցությունը՝ 15-ից մինչեւ 30 տեղ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Партия Макрона с преимуществом менее 0,1% победила в первом туре выборов в парламент
Коалиция "Вместе" под руководством президента Франции Эммануэля Макрона набрала 25,65% голосов избирателей в первом туре парламентских выборов, опередив на 0,09% объединение "Новый народный экологический и социальный союз", возглавляемое левым лидером Жан-Люком Меланшоном, передает Арменпресс.
Как сообщает BFM TV, по итогам обработки 100% избирательных бюллетеней третье место занимает "Национальное объединение" Марин Ле Пен с 18,67% голосов.
Во второй тур вышли "Вместе", "Новый народный экологический и социальный союз" и "Национальное объединение". Остальные партии во второй тур не проходят, поскольку не набрали необходимого минимума - 12,5% голосов.
По данным телеканала, более половины избирателей (52,48%) проигнорировали выборы: явка составила 47,52%.
Партия "Национальное объединение" Марин Ле Пен набирает 19,1% голосов.
Наблюдатели отмечают, что за счет особенностей французской системы выборов в парламент расстановка сил по итогам второго тура может существенно измениться.
На эту особенность указывает и BFM TV: по прогнозу телеканала, коалиция Макрона сможет через неделю, по итогам второго тура, получить от 270 до 310 мест в парламенте, объединение Меланшона - от 170 до 220, партия Ле Пен - от 15 до 30.