Ինչ հայտարարություններ էլ հնչեն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը շարունակում է գոյություն ունենալ. Միրզոյանի պատասխանն՝ Ալիևին
Ինչ հայտարարություններ էլ հնչեն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը շարունակում է
գոյություն ունենալ. Միրզոյանի պատասխանն՝ Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, թե իբր Հայաստանն անկեղծ չէ խաղաղությա հասնելու գործընթացում և ձգձգում է տարածաշրջանի ապաշրջափակման գործընթացը: Ներկայացնում ենք «Արմենպրես»-ի հարցերն ու ՀՀ ԱԳ նախարարի պատասխանները:
Հարց. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ իր ելույթում նշել էր, որ Հայաստանն անկեղծ չէ խաղաղության հասնելու գործընթացում։ Ի՞նչպես կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան ՀՀ կառավարությունը բազմիցս է ապացուցել իր պաատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու Հարավային Կովկասում երկարատև կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Միաժամանակ, ակնհայտ է, որ այս ջանքերը չեն կարող լինել միակողմանի, և Ադրբեջանը նույնպես պետք է գործուն և անկեղծ քայլեր ձեռնարկի այս ուղղությամբ։ Խաղաղության հաստատումը չի կարող լինել միայն մեկ կողմի ջանքերի արդյունքում, իսկ խաղաղ բանակցությունները չեն կարող հիմնվել միայն մեկ կողմի առաջարկների վրա:
Ակնհայտ է նաև, որ այդ ջանքերի հաջողության համար անհրաժեշտ է, որ հասցեագրվի և բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծում ստանա գոյություն ունեցող և հակամարտության պատճառ դարձած խնդիրների ողջ թնջուկը։ Այս համատեքստում պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարությունները` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծված լինելու մասին, առնվազն չեն հասկացվում կամ ավելին՝ տեղիք են տալիս կասկածի տակ դնելու Ադրբեջանի իշխանությունների՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծությունը։ Ինչ հայտարարություններ էլ հնչեն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը շարունակում է գոյություն ունենալ, քանի դեռ չեն հասցեագրվել Արցախի հայերի անվտանգության և բոլոր իրավունքների պաշտպանության բավարար երաշխիքների և դրանից բխող Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդիրները։ Ժամանակակից աշխարհում ուժի կիրառման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը հիմնախնդրի լուծում չի կարող լինել։
Պնդումը, թե ուժի կիրառման արդյունքում այլևս չկա անգամ Լեռնային Ղարաբաղ, առհասարակ, ևս չի խոսում Ադրբեջանի կառուցողականության մասին։ Ավելորդ է ասել, որ այն, բնականաբար, չի համապատասխանում ո՛չ փաստացի իրականությանը, որի կարևորագույն մասն են կազմում Արցախում արցախահայության գոյությունը և նրանց անվտանգության ապահովման նպատակով ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը, և ո՛չ էլ պատերազմը կանգնեցրած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որը հստակ սահմանում է Լեռնային Ղարաբաղի գոյությունը:
Նույնը կարելի է ասել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի գոյություն չունենալու վերաբերյալ Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարությունների մասին։ Նախ՝ որևէ մեկը չի կասեցրել և առանց այն սահմանող միջազգային ինստիտուտի համապատասխան որոշման չի էլ կարող կասեցնել համանախագահության միջազգային մանդատը, այն է՝ նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը։ Այդ պարագայում անհասկանալի է, որ եթե կողմերն իսկապես ցանկություն ունեն անկեղծորեն բանակցել և փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնել, կայուն և համպարփակ խաղաղության հասնել, ապա ինչու՞ այդ բանակցությունները չպետք է տեղի ունենան հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում՝ ձևաչափ, որն ունի միջազգային հանրության հստակ աջակցությունը, և որի փորձն ու ներուժը չօգտագործելն ուղղակի տրամաբանական և ողջամիտ չէ։
Հարց. Իլհամ Ալիևը նաև պնդում է, որ հայկական կողմը ձգձգում է տարածաշրջանի ապաշրջափակման գործընթացը։ Ի՞նչ կասեք այս մասին:
Պատասխան. Մենք ինքներս մշտապես հայտարարել ենք, որ շահագրգռված ենք տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացմամբ։ Այս մասին են վկայում թե՛ 2021թ․ հունվարի 11-ին և նոյեմբերի 26-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ ընդունված եռակողմ հայտարարությունները, թե՛ Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանը ողջ ընթացքում քննարկումներին ներգրավված է եղել բարեխղճորեն, և գործընթացը շատ ավելի սահուն և արագ կընթանար, եթե չլինեին Ադրբեջանի հայտարարություններն արտատարածքային միջանցքի վերաբերյալ, որոնք որևէ աղերս չունեն ինչպես 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, այնպես էլ հիշատակածս հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունների հետ։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի և տարածաշրջանի տրանսպորտային ապաշրջափակման ուղիների նույնացման ջանքերին, ապա դրանք ակնհայտորեն չեն կարող ունենալ նույն կարգավիճակը՝ առնվազն ելնելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթներից, որոնք հստակ սահմանում են Լաչինի միջանցքի կարգավիճակը: Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղը և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը տարբեր կարգավիճակներ, տարբեր հարևանություն և տարբեր անվտանգային միջավայր ունեն: Ըստ այդմ, Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ նրանց կապերը նույնպես չեն կարող լինել նույնական:
Կրկին ընդգծեմ՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ նախատեսված է տարածաշրջանի բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում, մինչդեռ Ադրբեջանը հապաղում է այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել։ Մենք պատրաստ ենք տարածաշրջանային ապաշրջափակմանը՝ երկրների ինքնիշխանության և ճանապարհների նկատմամբ իրավազորության պահպանման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում, և երկու երկրների փոխվարչապետերի՝ վերջերս Մոսկվայում տեղի ունեցած բանակցություններն ընթացել են հենց այս տրամաբանությամբ։

No matter what statements are made, Nagorno Karabakh issue continues to exist - Mirzoyan's response to Aliyev
No matter what statements are made, Nagorno Karabakh issue continues to exist - Mirzoyan's
response to Aliyev
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan responded to the statements of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev that Armenia is not sincere in the process of achieving peace, it is delaying the process of unblocking the region. The questions of ARMENPRESS and FM Mirzoyan’s answers on the issue are presented below.
Question - The President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated in his speech yesterday that Armenia is not sincere in the process of achieving peace. How would you comment on that?
Answer - The Government of the Republic of Armenia has repeatedly proved its readiness to make efforts for the establishment of long-term stability and peace in the South Caucasus. At the same time, it is obvious that these efforts cannot be unilateral, Azerbaijan must also take practical and sincere steps in this direction. The establishment of peace cannot be the result of the efforts of one side alone, and peace talks cannot be based on the proposals of one side alone.
It is also obvious that for the success of these efforts, it is necessary to address the whole set of existing problems that have caused the conflict in order to find a solution acceptable to all parties. In this context, the statements made by official Baku that Nagorno-Karabakh conflict is solved are at least not understood or, moreover, cast doubt on the sincerity of the Azerbaijani authorities' intention to achieve peace. No matter what statements are made, the Nagorno-Karabakh issue will continue to exist as long as the issues of security, sufficient guarantees for the protection of all rights of the Armenians of Artsakh, and the status of Nagorno-Karabakh arising from them are not addressed. In the modern world, the situation created by the use of force cannot be the solution to a problem.
The assertion that as a result of the use of force even Nagorno Karabakh does not exist, does not speak about the constructiveness of Azerbaijan. Needless to say that this, of course, corresponds neither to the de-facto reality, the most important part of which is the existence of Artsakh Armenians in Artsakh and the presence of Russian peacekeeping forces to ensure their security, nor the November 9 trilateral declaration, which stopped the war and clearly defines the existence of Nagorno Karabakh.
The same can be said about the statements of the Azerbaijani authorities on the non-existence of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. First of all, no one has suspended it or can suspend the international mandate of the Co-chairs to contribute to the political settlement of the Nagorno Karabakh conflict without the relevant decision of the international institute defining it. In that case, it is incomprehensible that if the parties really want to negotiate sincerely, to find mutually acceptable solutions, to achieve a stable, comprehensive peace, then why should not those talks take place in the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format? A format which has the clear support of the international community and not to using its experience and potential is simply not logical and reasonable.
Question - Ilham Aliyev claims that the Armenian side is delaying the process of unblocking the region. What can you say about this?
Answer - We have always stated that we are interested in opening all the transport and economic infrastructures in the region. This is evidenced by the trilateral statements adopted by the Russian mediation on January 11 and November 26, as well as the agreements reached in Brussels.
I would like to emphasize that Armenia has been involved in the discussions in good faith, the process would have been much smoother if there were no statements by Azerbaijan about extraterritorial corridor, which have nothing to do with the trilateral declaration of November 9, as well as with the commitments assumed by the statements I mentioned.
As for Azerbaijan's efforts to draw parallels between the Lachin corridor and the regional transport routes to be unblocked, they obviously cannot have the same status, at least arising from the provisions of the trilateral declaration signed on November 9, 2020, which clearly define the status of the Lachin corridor. Moreover, Nagorno Karabakh and the Nakhichevan Autonomous Republic have different statuses, different neighborhoods, different security environments. Accordingly, their relations with Armenia and Azerbaijan cannot be identical.
I would like to emphasize again that the November 9 declaration envisages unblocking of all infrastructures in the region, while Azerbaijan is delaying in taking steps in this direction. We are ready for unblocking the region within the framework of the agreements on the preservation of the sovereignty of the countries and jurisdiction over roads, and the recent talks between the Deputy Prime Ministers of the two countries in Moscow followed this logic.