Առողջապահության համաշխարհային ցանցը կապիկի ծաղիկը համավարակ է հռչակել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային ցանցը (The World Health Network) կապիկի ծաղիկը համավարակ է հայտարարել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է կազմակերպության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Մասնավորապես նշվել է, որ աշխարհի 58 երկրում հաստատվել է կապիկի ծաղկի 3417 դեպք և բռնկումներն ակտիվորեն տարածում են գտնում բոլոր մայրցամաքներում: «Բռնկումները չեն դադարի առանց համաձայնեցված գլոբալ գործողությունների: Անգամ ծաղիկի համեմատ մահվան ավելի քիչ ցուցանիշներով՝ քանի դեռ տարածումը կանխող գործողություններ չեն ձեռնարկվել, միլիոնավոր մարդիկ կմահանան, շատերը կկուրանան կամ հաշմանդամություն ձեռք կբերեն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Համավարակ եզրույթը վերաբերում է վարակիչ հիվանդությանը, որը լայն տարածում է ստանում՝ հատելով միջազգային սահմանները, և ազդում է մարդկանց մեծ խմբերի վրա: Տարբեր մայրցամաքներում տարածման արագացող աճը և այն դադարեցնելու համար համաձայնեցված գործողությունների անհրաժեշտությունը համապատասխանում են համավարակի հայտարարման և՛ չափանիշներին, և՛ նպատակին: Անհրաժեշտ են համաձայնեցված գլոբալ գործողություններ»,- ասվում է Առողջապահության համաշխարհային ցանցի հայտարարության մեջ: Կազմակերպությունը կոչ է արել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը անհապաղ գործի անցնել՝ ձեռնարկելու հնարավոր բոլոր միջոցները՝ կանխելու հիվանդության տարածումը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հունիսի 23-ին արտակարգ նիստ է հրավիրելու՝ գնահատելու կապիկի ծաղկի բռնկման համաշխարհային վտանգը: Ավելի վաղ ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Գեբրեյեսուսը հայտնել էր, որ ի տարբերություն նախկին բռնկումների՝ վիրուսի ներկա տեսակն իրեն արտասովոր է դրսևորում:

YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. The World Health Network (WHN) has declared monkeypox a pandemic.
“In view of the growth of monkeypox in 58 countries through local community transmission around the world, with 3,417 confirmed Monkeypox cases reported across 58 countries, and the rate of growth of cases increasing week by week across multiple continents,
the severe pain, scaring, blindness, and death, which has been observed in cases of Monkeypox historically,
the greater severity of Monkeypox in children, who have thus far been spared during the current outbreak but are likely to be infected increasingly as community transmission expands,
the danger of transmission to wildlife, including rodents such as mice, rats, squirrels, and domesticated pets, which would become a reservoir that will expand across the world leading to ongoing risk of human infection and the need to modify daily life due to this ongoing risk to avoid exposure in many contexts,
The World Health Network (WHN) declares the monkeypox outbreak a Public Health Emergency of Global Concern, by which it indicates that this outbreak is not limited to a single country or region and should be addressed by immediate actions taken wherever community transmission is taking place in order to ensure that the least effort is needed and the smallest impact is suffered due to this outbreak”.
Today, the World Health Organization (WHO) is going to convene an emergency meeting to assess the global risk of the outbreak of the disease.