Ճապոնիան նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի ֆիզիկական անձանց եւ ձեռնարկությունների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրադրության կապակցությամբ Ճապոնիան որոշում Է ընդունել՝ ընդլայնել պատժամիջոցների ցուցակը ռուսաստանցի ներկայացուցիչների եւ ձեռնարկությունների նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան՝ հանդես գալով G7-ի գագաթնաժողովում, հաղորդում են ճապոնական ԶԼՄ-ները:
«Մենք գտնվում ենք պատմության քառուղիներում: Հարցն այն Է, թե կարելի Է արդյոք պահպանել կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգը: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը եւ մյուս կառույցները չեն կարողացել համարժեք արձագանքել»,-ուկրաինական ճգնաժամի կապակցությամբ Կիսիդայի հայտարարությունը մեջբերում Է NHK ճապոնական հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Ճապոնիան նոր պատժամիջոցներ Է սահմանում Ռուսաստանի դեմ: Դրանք, մասնավորապես, վերաբերում են ռուսաստանյան ոսկու ներմուծման արգելքին, ինչպես նաեւ մոտավորապես 70 ռուսաստանցի ֆիզիկական եւ իրավական անձանց ակտիվների սառեցմանը, ռուսաստանյան 90 ձեռնարկությունների եւ ընկերությունների հասցեով արտադրանքի արտահանման արգելքին, որոնք, ճապոնական կողմի կարծիքով, կապված են Ռուսաստանի ռազմական ճյուղի հետ:
«Մենք (…) կամրապնդենք միջազգային կարգը, որը հիմնված Է օրենքի գերակայության վրա: Մենք պետք Է ապահովենք, որպեսզի Ուկրաինայի իրադրությունից ստահոդ դասեր առնող երկրներ չլինեն»,-ընդգծել Է Ճապոնիայի վարչապետը:
Նա ասել Է, որ պատժամիջոցները չի կարելի մեղմացնել եւ հայտարարել Է. «G7-ի միասնությունն անհրաժեշտ Է ոչ միայն պատժամիջոցների պահպանումն ապահովելու, այլեւ գների աճից պաշտպանվելու համար»,-գրում Է Kyodo գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ճապոնիայի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Япония ввела новые санкции против российских физлиц и предприятий
В связи с ситуацией вокруг Украины Япония приняла решение о расширении санкционного списка в отношении российских представителей и предприятий, сообщил премьер-министр Японии Фумио Кисида на саммите G7. Как передает Арменпресс, об этом сообщают японские СМИ.
"Мы находимся на перепутье в истории. Вопрос в том, можно ли сохранить основанный на правилах международный порядок. Совет Безопасности ООН и другие структуры не смогли адекватно отреагировать", - цитирует заявление Кисиды в связи с украинским кризисом японский телеканал NHK.
По данным телеканала, Япония вводит новые санкции против России. Они, в частности, касаются запрета на импорт российского золота, а также заморозки активов примерно 70 российских физических и юридических лиц, запрета на экспорт продукции в адрес 90 российских предприятий и компаний, которые, по мнению японской стороны, связаны с военной отраслью России.
"Мы (...) укрепим международный порядок, основанный на верховенстве закона. Мы должны обеспечить, чтобы не было стран, которые извлекают ложные уроки из ситуации в Украине", - подчеркнул японский премьер.
Он сказал, что санкции нельзя ослаблять и заявил: "Единство G7 необходимо не только для обеспечения соблюдения санкций, но и для защиты от роста цен", - пишет агентство Kyodo со ссылкой на высокопоставленного чиновника японского правительства.