Երևանի քաղաքապետն այցելել է Մարսելի տրանսպորտի կառավարման կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաշտոնական այցով Մարսելում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը երևանյան պատվիրակության անդամների հետ այցելել է Մարսելի տրանսպորտի կառավարման կենտրոն, տեղում ծանոթացել դրա աշխատանքներին:
Երևանի քաղաքապետարանից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ կենտրոնի տնօրենը նշել է, որ շուրջօրյա ժամանակացույցով աշխատող կառույցն ամբողջությամբ համակարգում և վերահսկում է 35 շարժակազմով աշխատող մետրոյի, շուրջ 650 ավտոբուսի ու 30 տրոլեյբուսի բնականոն աշխատանքը: Խոսելով տրանսպորտային համակարգի Երևանում նախաձեռնված բարեփոխումների ծրագրերի մասին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն առանձնակի կարևորել է գործընկեր քաղաքների առաջատար ու հաջողված փորձի կիրառումը Երևանում:
Այնուհետև Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է հայ գործարարների հետ, ովքեր հայ-ֆրանսիական արդյունաբերական պալատի անդամ են: Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Երևանի զարգացման հեռանկարները, առկա խնդիրների լուծման գործում քաղաքային իշխանության որդեգրած քաղաքականությունը, ինչպես նաև ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերն ու նախագծերը: Քաղաքային տնտեսության զարգացման առումով կարևորելով գործարար շրջանակների ներգրավվածությունը՝ քաղաքապետ Սարգսյանը նշել է, որ Երևանը բաց և պատրաստակամ է՝ քննարկելու ցանկացած առաջարկ և ըստ ամենայնի օժանդակելու դրանք կյանքի կոչելուն:
Ֆրանսիացի հայազգի գործարարները ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել և նշել, որ իրենց համար անչափ կարևոր է մասնակցել Երևանի զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին:
Երկու բարեկամ քաղաքներ Երևանի և Մարսելի միջև հաստատված շուրջ 30-ամյա գործակցությունը նոր թափ կստանա՝ ընդգրկելով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտները։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն իր հերթին ընդգծել է, որ այս այցը լավ հնարավորություն է՝ նախանշելու գերակա ուղղությունները։
Կողմերը կարևորել են մասնագետների փոխանակումը` ընդգծելով, որ համանման խնդիրներ ունեցող քաղաքները պետք է համատեղեն ուժերը` արդյունքներ գրանցելու համար:

Мэр Еревана посетил Центр управления транспортом Марселя
Мэр Еревана Грачья Саркисян, находящийся в Марселе с официальным визитом, вместе с членами ереванской делегации посетил Центр управления транспортом и ознакомился с его деятельностью.
В мэрии Еревана сообщили «Арменпресс», что директор центра рассказал, что структура, работающая круглосуточно, полностью координирует и контролирует нормальную работу метро с 35 подвижными составами, около 650 автобусов и 30 троллейбусов. Говоря о программах реформирования транспортной системы, инициированных в Ереване, мэр Грачья Саркисян особо подчеркнул применение передового и успешного опыта городов-побратимов в Ереване.
Затем делегация во главе с мэром Еревана встретилась с армянскими бизнесменами, являющимися членами Армяно-французской промышленной палаты. Грачья Саркисян представил участникам встречи перспективы развития Еревана, политику, проводимую городскими властями в решении существующих проблем, а также программы и проекты, представляющие инвестиционный интерес. Подчеркнув причастность деловых кругов к развитию экономики города, мэр Саркисян отметил, что Ереван открыт, и он готов обсудить любые предложения и максимально поддержать их реализацию.
Бизнесмены выразили готовность к реализации инвестиционных программ, отметив, что для них очень важно участие в инициативах, направленных на развитие Еревана.
30-летнее побратимство между двумя дружественными городами - Ереваном и Марселем, получит новый импульс, охватив различные сферы экономики города.
Поблагодарив за теплый прием, Грачья Саркисян отметил, что этот визит является хорошей возможностью обозначить приоритетные направления сотрудничества.
Стороны подчеркнули важность обмена специалистами, подчеркнув, что города с одинаковыми проблемами должны объединить усилия для достижения результатов.