Իսպանական խոշորագույն պարբերական El Pais-ն անդրադարձել է Հայաստանում կայանալիք Starmus փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանական խոշորագույն պարբերական El Pais-ի թղթակից Նունո Դոմինգեսն անդրադարձել է Հայաստանում սեպտեմբերին կայանալիք համաշխարհային Starmus վեցերորդ փառատոնին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հեղինակը հոդվածում գրում է, որ փառատոնով նշվում է Մարսի ուսումնասիրության 50-ամյակը։
«Այս աշնանը Հայաստանում կանցկացվի «Starmus»-ի վեցերորդ փառատոնը՝ եզակի միջոցառում, որը համախմբում է տիեզերագնացներին, Նոբելյան մրցանակակիրներին և ազդեցիկ գիտնականներին երաժշտական տարբեր աստղերի հետ։
Նախկինում մի քանի միջոցառումներ են անցկացվել Կանարյան կղզիներում, և կազմակերպիչները հուսով են, որ տարեվերջին հատուկ թողարկում կանցկացվի Լա Պալմայում»,- գրել է նա։
Հոդվածին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
STARMUS փառատոնի շնորհիվ Հայաստանը սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում կդառնա գիտության, տեխնոլոգիաների, արվեստի ու երաժշտության համաշխարհային կենտրոն՝ հյուրընկալելով մեծանուն գիտնականների ու աստղերի։
Ենթադրվում է, որ Հայաստանը սեպտեմբերին կհյուրընկալի աշխարհահռչակ տիեզերագնացներ Չարլզ Բոլդենին (Charles Bolden), Քրիս Հադֆիլդին (Chris Hadfield), Ջեյմս Բաղյանին (Jim Bagian), Ջորջ Նիլդին (George Nield), Չառլի Դյուկին (Charlie Duke), Նոբելյան մրցանակակիրներ Էդվարդ Մոուզերին (Edvard Moser), Քիփ Թորնին (Kip Thorne),  Էմանուել Շարպենտիեին (Emmanuelle Charpentier), գիտնականների՝ Թոնի Ֆադելին (Tony Fadell), Բրայան Գրինին (Brian Greene), Դոննա Սթրիքլենդին (Donna Strickland), արտիստներ Ռիք Վեյքմանին (Rick Wakeman), Սերժ Թանկյանին (Serj Tankian), Տիգրան Համասյանին (Tigran Hamasyan), Անդրեյ Մակարևիչին (Andrey Makarevich), Դերեկ Շերինյանին (Derek Sherinian), Sons of Apollo խումբը,  մի շարք այլ միջազգային ճանաչում ունեցող աստղերի ու գիտնականների, ովքեր Հայաստան կայցելեն հատուկ փառատոնին մասնակցելու նպատակով:

Крупнейшее испанское издание «El Pais» коснулось предстоящего в Армении фестиваля Starmus
Корреспондент крупнейшего испанского периодического издания «El Pais» Нуно Домингес обратился к предстоящему в сентябре в Армении VI Международному фестивалю Starmus.
Как сообщает «Арменпресс», автор пишет в статье, что фестиваль отметит 50-летие изучения планеты Марс.
«Этой осенью в Армении пройдет шестой фестиваль Starmus - уникальное мероприятие, объединяющее космонавтов, лауреатов Нобелевской премии и влиятельных ученых с  музыкальными звездами.
Подробнее со статьей можно ознакомиться здесь.
Благодаря фестивалю STARMUS Армения в первой декаде сентября станет мировым центром науки, технологий, искусства и музыки, сюда приедут известные ученые и звезды.
Ожидается, что в сентябре Армения примет всемирно известных астронавтов Чарльза Болдена (Charles Bolden), Криса Хэдфилда (Chris Hadfield), Джима Багьяна (Jim Bagyan), Джорджа Нильда (George Nild), Чарли Дьюка (Charlie Duke), лауреатов Нобелевской премии Эдварда Моузера (Edward Moser), Кип Торна (Kip Thorne), Эммануэля Шарпентье (Emmanuelle Sharpantier), ученых Тони Фаделя (Tony Fadell), Брайана Грина (Brian Greene), Донна Стрикленда (Donna Strickland), группу Sons Of Apollo, Рика Вейкман (Rick Wakeman), Сержа Танкяна (Serj Tankian), Тиграна Амасян (Tigran Hamasyan), Андрея Макаревича (Andrey Macarevich), Дерека Шериняна (Derek Sherinian)  и других  известных артистов и ученых, которые посетят Армению для участия в фестивале.