Հիսուս Քրիստոսի արձանը կմեծացնի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախնական դրական գնահատական է տվել «Մուլտի գրուպ» ընկերության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի` Հատիս սարի վրա Հիսուս Քրիստոսի արձանի կառուցման նախագծին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հուլիսի 7-ի Կառավարության նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նկատելով, որ արձանը կմեծացնի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ: Վարչապետը նշեց, որ համապատասխան փաստաթղթերը ներկայացվել են Կառավարություն:
«Կառավարության համապատասխան մարմինները պետք է քննարկեն և որոշում կայացնեն: Նախագծի վերաբերյալ մեր նախնական գնահատականը դրական է, որովհետև կարծում ենք, որ այն  բավական էական զբոսաշրջային հետաքրքրություն կբերի Հայաստանին: Հուսով եմ, որ մեր համապատասխան մարմինները պատշաճ ժամկետներում հարցը կքննարկեն և նախագիծն առաջ կընթանա նախատեսված ձևով»,-ասաց Փաշինյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը Քրիստոսի արձանի կառուցման նախագծի մասին հայտարարել էր 2022 թ-ի հունվարին: Ներկայացված 300-ից ավելի աշխատանքներից 7 օրվա ընթացքում ընտրվել են 12 լավագույնները, ապա, հանրային քվեարկության և Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձան-համալիրի մրցութային հանձնախմբի ընտրության արդյունքների համադրմամբ, հաղթող է ճանաչվել քանդակագործ Արմեն Սամվելյանը՝ իր նախագծով:

Jesus Christ statue to raise interest of tourists to Armenia, says PM
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The government of Armenia gave a preliminary approval to the project of head of Multi Group Concern Gagik Tsarukyan to construct a statue of Jesus Christ on the Mountain Hatis, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting today.
He stated that the statue will raise the interest of tourists to Armenia. Pashinyan also said that the relevant documents have been submitted to the government.
“The respective agencies of the government must discuss and make a decision. Our preliminary assessment of the project is positive because we think that it will greatly raise tourist interest towards Armenia. I hope our respective agencies will discuss the issue within a proper timeframe and the project will move on as planned”, the PM said.
Gagik Tsarukyan announced tender for the construction of colossal Jesus Christ statue in Armenia in January 2022. Sculptor Armen Samvelyan won the tender.