Հիսուս Քրիստոսի արձանը կմեծացնի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախնական դրական գնահատական է տվել «Մուլտի գրուպ» ընկերության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի` Հատիս սարի վրա Հիսուս Քրիստոսի արձանի կառուցման նախագծին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հուլիսի 7-ի Կառավարության նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նկատելով, որ արձանը կմեծացնի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ: Վարչապետը նշեց, որ համապատասխան փաստաթղթերը ներկայացվել են Կառավարություն:
«Կառավարության համապատասխան մարմինները պետք է քննարկեն և որոշում կայացնեն: Նախագծի վերաբերյալ մեր նախնական գնահատականը դրական է, որովհետև կարծում ենք, որ այն  բավական էական զբոսաշրջային հետաքրքրություն կբերի Հայաստանին: Հուսով եմ, որ մեր համապատասխան մարմինները պատշաճ ժամկետներում հարցը կքննարկեն և նախագիծն առաջ կընթանա նախատեսված ձևով»,-ասաց Փաշինյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը Քրիստոսի արձանի կառուցման նախագծի մասին հայտարարել էր 2022 թ-ի հունվարին: Ներկայացված 300-ից ավելի աշխատանքներից 7 օրվա ընթացքում ընտրվել են 12 լավագույնները, ապա, հանրային քվեարկության և Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձան-համալիրի մրցութային հանձնախմբի ընտրության արդյունքների համադրմամբ, հաղթող է ճանաչվել քանդակագործ Արմեն Սամվելյանը՝ իր նախագծով:

Статуя Иисуса Христа повысит интерес туристов к Армении: Никол Пашинян
ЕРЕВАН, 7 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Правительство Республики Армения дало предварительную положительную оценку проекту строительства статуи Иисуса Христа на горе Атис Гагиком Царукяном, руководителем компании «Мульти Групп». Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства 7 июля, отметив, что статуя повысит интерес туристов к Армении. Премьер-министр отметил, что соответствующие документы внесены в Правительство.
«Соответствующие государственные органы должны обсудить и принять решение. Наша предварительная оценка проекта положительная, так как мы считаем, что он принесет значительный туристический интерес в Армению. Надеюсь, что наши соответствующие органы своевременно обсудят этот вопрос, и проект будет продвигаться вперед, как и планировалось", - сказал Пашинян.
Гагик Царукян анонсировал проект строительства статуи Христа в январе 2022 года. Из более чем 300 представленных работ в течение 7 дней были отобраны 12 лучших, затем, по сумме результатов общественного голосования и выбора конкурсной комиссии монументального статуйного комплекса Иисуса Христа победителем был признан скульптор Армен Самвелян со своим проектом.