STARMUS I. Լուսնային մարդու վերջին ելույթից մինչև բաց տիեզերքում առաջինը քայլած տիեզերագնացի դիտարկումները
STARMUS I. Լուսնային մարդու վերջին ելույթից մինչև բաց տիեզերքում առաջինը
քայլած տիեզերագնացի դիտարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը սեպտեմբերի 5-10-ը կդառնա գիտության, տեխնոլոգիաների, արվեստի ու երաժշտության համաշխարհային կենտրոն՝ STARMUS փառատոնի շրջանակում հյուրընկալելով մեծանուն գիտնականների, տիեզերագնացների ու երաժիշտների: Արվեստի միջոցով գիտության հանրահռչակմանն ուղղված այս միջոցառումը յուրօրինակ տոն է, որը մի քանի օր շարունակ կստիպի մեր երկրին շարժվել գիտության ու նորարարության ռիթմով:
STARMUS-ի փառատոնը կազմակերպվում է արդեն վեցերորդ անգամ՝ միևնույն գաղափարի շուրջ միավորելով հայտնի տիեզերագնացների, աստղագետների, Նոբելյան մրցանակակիրների, ականավոր գիտնականների ու պարզապես գիտությամբ ու Տիեզերքով հետաքրքրվողների: Իսկ ինչպիսի՞ն էին նախորդ փառատոնները, ի՞նչով առանձնացան ու դարձան հիշարժան. այս հարցերի պատասխանն «Արմենպրես»-ը կներկայացնի հատուկ հոդվածաշարով՝ նվիրված STARMUS-ի նախորդ փառատոններին:
STARMUS I. «Տիեզերքում մարդկության 50 տարին»
STARMUS-ի առաջին փառատոնը կազմակերպվել է 2011 թվականի հունիսի 20-25-ը Իսպանիայի Կանարյան կղզիներում: Փառատոնի համահիմնադիրները՝ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանն ու լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը կարողացան Տեներիֆեում և Լա Պալմայում հավաքել այնպիսի գիտնականների ու տիեզերագնացների, ովքեր ամբողջ աշխարհում մի ամբողջ սերնդի ոգեշնչման ու Տիեզերքի հանդեպ սիրո աղբյուր են դարձել: Նրանց շարքերում էին՝ «Ապոլոն 11»-ի աստրոնավտներ Նիլ Արմսթրոնգը, Բազ Օլդրինը, խորհրդային տիեզերագնացներ Ալեքսեյ Լեոնովը և Վիկտոր Գորբատկոն, Նոբելյան մրցանակակիրներ՝ աստղաֆիզիկոսներ Մայքլ Մեյորը, Քիփ Թորնը և Ջորջ Սմութը, կենսաբան և գենետիկայի պրոֆեսոր Ջեք Շոստակը, «Ապոլոն 8»-ի աստրոնավտ Ուիլիամ Անդերսը և այլոք: STARMUS-ի առաջին փառատոնը նվիրված էր առաջին տիեզերագնացի՝ Յուրի Գագարինի պատմական թռիչքի 50-րդ հոբելյանական տարվան և կրում էր «Տիեզերքում մարդկության 50 տարին» խորագիրը:
Նկարում՝  STARMUS-ի առաջին փառատոնի մասնակիցները
Լուսնի վրա ոտք դրած առաջին մարդու վերջին հրապարակային ելույթը
Գարիկ Իսրայելյանը STARMUS I-ի ավարտից հետո իր հարցազրույցներում հաճախ է պատմում, թե ինչպես էին բոլորը թերահավատորեն մոտենում փաստին, որ փառատոնին մասնակցելու է «Ապոլլոն 11»-ի աստրոնավտ Նիլ Արմսթրոնգը՝ առաջին մարդը, ով ոտք էր դրել Լուսնի վրա: «Այդ ժամանակահատվածում Արմսթրոնգի մասնակցությունը տարբեր միջոցառումներին ու հրապարակային ելույթներն այնքան հազվադեպ էին դարձել, որ երբ մենք հայտարարեցինք նրա՝ որպես հիմնական բանախոս փառատոնին մասնակցության մասին, ոչ ոք չհավատաց մեզ… Մարդիկ ասում էին, որ մենք պարզապես խենթ ենք: Բայց հետո նա եկավ…»,- պատմում է Իսրայելյանը:
Արմսթրոնգի ելույթը նվիրված էր 20-րդ դարի կեսերից սկսված տիեզերական մրցավազքին, Երկրի վրա մարդու կենսագործունեությանն ու ապագային: Իր ելույթը 81-ամյա Արմսթրոնգն ավարտեց հետևյալ խոսքերով.
«Ես հուսով եմ, որ մեր թոռները, երբ հասնեն մեր տարիքին, հետ կնայեն ու կասեն. «20-րդ դարը տեխնոլոգիական առաջընթացի ու կատարելագործման, իսկ 21-րդ դարը՝  մարդկային բնավորության առաջընթացի ու կատարելագործման դարաշրջանն էր»: Եվ դա գուցե արտոնի մեզ՝ Երկրի բնակիչներիս, շարժվել առաջ ու ընդլայնել մարդկանց ներկայությունը Երկրից դուրս՝ մեզ հետ տանելով ոչ թե մեր վատագույն, այլ լավագույն վարքագիծը»:
Նկարում՝ խորհրդային և ամերիկյան տիեզերագնացության լեգենդները՝ Ալեքսեյ Լեոնովը և Նիլ Արմսթրոնգը
STARMUS I-ի շրջանակում Արմսթրոնգի հրապարակային այս ելույթը վերջինն էր նրա կյանքում. ականավոր տիեզերագնացը մահացավ փառատոնից մեկ տարի անց՝ 2012 թվականի օգոստոսի 25-ին:
Խորհրդային տիեզերագնացը, ով առաջինը  դուրս եկավ բաց տիեզերք
Խորհրդային լեգենդար տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովը, ով 1965 թվականին դարձավ առաջին մարդը, ով դուրս եկավ բաց տիեզերք, փառատոնի կենտրոնական բանախոսների շարքում էր: Նա իր ելույթը նվիրեց խորհրդային տիեզերական ծրագրի ստեղծման պատմությանը, ինչպես նաև ներկայացրեց «Վոսխոդ 2» տիեզերանավով իրականացրած պատմական առաքելության մանրամասները: Խոսելով լրագրողների հետ փառատոնի կարևորության մասին՝ Լեոնովը նշել էր, որ փառատոնը եզակի է իր բնույթով, քանի որ մինչ այս ոչ ոք նմանօրինակ միջոցառում երբևէ չի կազմակերպել:
108 րոպե քննարկում Կանարյան մեծ աստղադիտակի տարածքում
Պալմայի Կանարյան կղզու հանգած հրաբխի գագաթին 2007 թվականի կառուցված Կանարյան մեծ աստղադիտակի (GTC) տարածքում փառատոնի շրջանակում տեղի ունեցավ առանցքային բանախոսների մասնակցությամբ պանելային քննարկում: Աշխարհում ամենամեծ հայելիով օպտիկական ռեֆլեկտոր-աստղադիտակի տարածքում քննարկումը շարունակվեց ուղիղ 108 րոպե՝ ճիշտ այնքան, որքան առաջին տիեզերագնացը՝ Յուրի Գագարինն անց էր կացրել Երկրի ուղեծրում: Քննարկման մասնակիցները խոսեցին տիեզերագնացության վերջին տարիների նվաճումների, Երկիր մոլորակը պահպանելու անհրաժեշտության, գիտության զարգացման տեսանկյունից համատեղ աշխատելու կարևորության, գիտնականների կողմից առաջնահերթ խնդիրների լուծման ուղիների որոնման մասին:
Նկարում՝  STARMUS-ի առաջին փառատոնի մասնակիցները՝ Կանարյան մեծ աստղադիտակի տարածքում
Մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց նաև աստերոիդների դեմ միասնական պաշտպանական համակարգ ստեղծելու անհրաժեշտությանը: «Սա մի խնդիր է, որը պետք է միավորի ողջ մարդկությանը, գիտակից բոլոր ուժերին: Միայն պատկերացրեք, թե ինչ տեղի կունենա, եթե Տունգուսյան երկնաքարը ընկնի որևէ քաղաքի՝ Մոսկվայի կամ Լոնդոնի վրա: Այդ քաղաքներում կյանքը կվերանա: Դա ատոմային ռումբից էլ սարսափելի է»,- քննարկմանը նկատել էր Լեոնովը՝ կոչ անելով լրջորեն մտածել այդ ուղղությամբ:
Ապրելով Երկրի վրա՝ մեր հայացքը բարձրացնենք դեպի երկինք
Աստրոնավտ Բազ Օլդրինը, ով Արմսթրոնգից հետո Լուսնի վրա ոտք դրած երկրորդ մարդն է, շուրջ մեկ ժամ տևած իր ելույթի ընթացքում ներկայացրեց «Ապոլոն 11» առաքելության պատմությունը, Լուսնի վրա վայրէջքի պատմական , բայց միևնույն ժամանակ ծանր ու պատասխանատու իրադարձության մանրամասներն ու իր և անձնակազմի մյուս անդամների ապրումները: Վերհիշելով Լուսնի վրա ավելի քան երկու ժամ անցկացնելուց հետո այդտեղից հեռանալու պահը՝ նա նշեց. «Այդ պահին ես հոգնած էի, բայց միևնույն ժամանակ չափազանց հպարտ առաքելությունը հաջող իրականացնելու առթիվ: Մենք ուրախ էինք՝ կյանքի կոչելու միլիոնավոր մարդկանց երազանքը»:
Նա անդրադարձավ տիեզերական ծրագիրը շարունակելու կարևորությանը՝ նշելով.
«Դա մեզ թույլ է տալիս բարելավել կյանքը Երկրի վրա: Մենք ունենում ենք գիտական, տեխնոլոգիական նվաճումներ, որոնք կիրառում ենք առօրյա կյանքում: Ուսումնասիրելով, բացահայտելով կենսական սահմանները, մենք ընդլայնում ենք մեր պատկերացումներն ու ոգեշնչում երիտասարդությանը լինել ավելի հնարամիտ, մենք բացահայտում ենք ինքներս մեզ… Մենք պետք է բարելավենք այն մոլորակը, որի վրա ապրում ենք, միևնույն ժամանակ՝ պետք է բարձրացնենք մեր աչքերը, նայենք երկնքին ու առաջ շարժվենք՝ չփորձելով միանգամից լուծել բոլոր խնդիրները, այլ կառուցելով աստիճանական առաջընթաց»:
STARMUS I-ի լավագույն ելույթներն ու պահերը՝ ամփոփված մեկ գրքում
STARMUS-ի առաջին հաջողված փորձից հետո փառատոնի կազմակերպիչները որոշում կայացրեցին Կանարյան կղզիներում անցկացված միջոցառումների ու դրանց ընթացքում հնչած ելույթների կարևորագույն ու առանցքային հատվածներն ամփոփել «STARMUS. Տիեզերքում մարդկության 50 տարին» գրքում: Գիրքը, որը լույս տեսավ 2014 թվականին, նվիրված է փառատոնի կենտրոնական դեմքերից մեկի՝ Նիլ Արմսթրոնգի հիշատակին: Գրքի առաջաբանի հեղինակը հայտնի տեսաբան ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգն է, ով դարձավ արդեն հաջորդ STARMUS-ի պատվավոր հյուրերից ու կենտրոնական բանախոսներից մեկը:
Նկարում՝  Սթիվեն Հոքինգն ու Գարիկ Իսրայելյանը ներկայացնում են STARMUS-ի առաջին փառատոնին նվիրված գիրքը
Խոսելով գրքի մասին՝ Հոքինգը նշել էր. «Սա պատմական փաստաթուղթ է, քանի որ այստեղ է ամփոփված Նիլ Արմսթրոնգի վերջին դասախոսությունը, ինչպես նաև խորհրդային ու «Ապոլոն» առաքելության տիեզերագնացների ելույթները»:

YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. One of the most brilliant minds on the planet will gather in Armenia to celebrate science communication within the framework of the 6th Edition of STARMUS in September.
The global festival of science communication, founded by astrophysicist Garik Israelian will take place 5-10 September, 2022 in Yerevan.
The program of Starmus VI is filled with science and technology, music and arts, presents world-class artists and prominent scientists. Conferences, speeches, presentations, and other events are a part of the program.
Starmus VI festival features presentations by legendary Astronauts, Nobel Prize Winners, prominent figures of science, technology, culture and arts.
Every edition of the festival is organized around a particular theme related to space exploration, and this year’s topic is 50 Years on Mars.
Ahead of the launch of STARMUS VI, it is a good idea to look back at some of the highlights from the previous festivals.
STARMUS I: 50 YEARS OF MAN IN SPACE
The first Starmus Festival took place in 2011, on Tenerife and La Palma, Canary Islands, Spain. The primary site of the event was the Ritz-Carlton Abama Hotel in Tenerife. The theme was “50 Years of Man in Space,” and featured as speakers a blend of astronaut-explorers, astronomers, biologists, chemists, and artists. Apollo astronauts Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Jim Lovell, Bill Anders and Charlie Duke appeared on stage with soviet space era cosmonauts Alexei Leonov and Victor Gorbatko. The Festival presented the rare opportunity for delegates, as the attendees were called, to share time, speak with, share refreshments, and converse with the speakers. Events generally began in the afternoon through the early evening, so that delegates had plenty of time to also enjoy the volcanic beauty of the islands, which featured beaches, geological wonders, and — on La Palma — the largest optical telescope in the world, the 10.2-m Gran Telescopio Canarias, as well as other instruments.
Photo: Participants of STARMUS I
The last public speech by the first man to walk on the Moon
After the first edition of the festival, STARMUS Founding Director Garik Israelian often recalled that many people did not believe that the first man to walk on the Moon, Apollo 11 astronaut Neil Armstrong himself would participate in the event because his rare public appearances.
“When we announced Neil Armstrong was coming,” Israelian recalls, “we completely lost our credibility because no one believed he was going to be there. People said we were crazy. It was the worst thing we could do. And then he came!”
Armstrong concluded his speech at STARMUS I with the following remarks at the event:
“Let us hope that our grandchildren at our age can look back and say, “The 20th century was a century of advancement and improvement in technology, and the 21st century was a century of advancement and improvement in human character. And that may just qualify us as humans from Earth to sally forth and expand the human presence beyond Earth not to take with us our worst behavior, but rather to be accompanied by our best behavior.”
Photo: Soviet space era cosmonaut Alexei Leonov and American astronaut Neil Armstrong
This was Armstrong’s last public statement. He died a year later, on August 25 in 2012.
Apollo 11 astronaut Buzz Aldrin concluded his remarks by stressing that space exploration helps humans to learn more about themselves, to inspire youth.
Aldrin highlighted that space exploration enables people to improve their life here on Earth.  He said that by living on the Moon and Mars, people will learn how to preserve and recycle, and “will have a backup in case disaster hits Earth”.
“We must improve the planet we live on, but at the same time we must look up at the skies and move forward, taking it one step at a time, building gradual progress.”
Soviet cosmonaut who became the first person to conduct a spacewalk.
Soviet cosmonaut Alexei Leonov, the first person to conduct a spacewalk by exiting the capsule during the Voskhod 2 mission in 1965, was also among the speakers.
Leonov praised the festival for its uniqueness, noting that it was the first time that such an event was being organized.
The talks were many: Armstrong talked about Starmus and our future on Earth; Aldrin spoke about possible future missions to Mars; Leonov described the early days of the Soviet space program, in addition to his historic first spacewalk; Musician and astrophysicist Brian May asked about future human exploration in space and whether humans should first clean up their act here on Earth. Further exploring themes of space exploration, Cosmonaut Viktor Gorbatko recalled early Soviet missions; Apollo 8 astronaut Bill Anders related details of the early American space program; Apollo 13 astronaut Jim Lovell described the harrowing mission he endured returning that crippled spacecraft to Earth; and Apollo 16 astronaut Charlie Duke described his adventures in the Apollo program.
Covering themes of life in the universe, Nobel Prize winning chemist Jack Szostak outlined the origin of life on Earth; Richard Dawkins described evolution and exobiology; astronomer Michel Mayor recalled extrasolar planets including his own first discovery; and Jill Tarter explored extraterrestrial intelligence in the universe.
Photo: STARMUS I participants hold discussion under Gran Telescopio CANARIAS (GTC)
The event’s highlights were featured in Starmus: 50 Years of Man in Space, a book by Garik Israelian, with an introduction by renowned theoretical physicist Stephen Hawking.
Hawking said that the book is a “historic document” because it includes Armstrong’s last lecture, as well as the lectures of the Soviet cosmonauts and other Apollo astronauts.