STARMUS I. Լուսնային մարդու վերջին ելույթից մինչև բաց տիեզերքում առաջինը քայլած տիեզերագնացի դիտարկումները
STARMUS I. Լուսնային մարդու վերջին ելույթից մինչև բաց տիեզերքում առաջինը
քայլած տիեզերագնացի դիտարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը սեպտեմբերի 5-10-ը կդառնա գիտության, տեխնոլոգիաների, արվեստի ու երաժշտության համաշխարհային կենտրոն՝ STARMUS փառատոնի շրջանակում հյուրընկալելով մեծանուն գիտնականների, տիեզերագնացների ու երաժիշտների: Արվեստի միջոցով գիտության հանրահռչակմանն ուղղված այս միջոցառումը յուրօրինակ տոն է, որը մի քանի օր շարունակ կստիպի մեր երկրին շարժվել գիտության ու նորարարության ռիթմով:
STARMUS-ի փառատոնը կազմակերպվում է արդեն վեցերորդ անգամ՝ միևնույն գաղափարի շուրջ միավորելով հայտնի տիեզերագնացների, աստղագետների, Նոբելյան մրցանակակիրների, ականավոր գիտնականների ու պարզապես գիտությամբ ու Տիեզերքով հետաքրքրվողների: Իսկ ինչպիսի՞ն էին նախորդ փառատոնները, ի՞նչով առանձնացան ու դարձան հիշարժան. այս հարցերի պատասխանն «Արմենպրես»-ը կներկայացնի հատուկ հոդվածաշարով՝ նվիրված STARMUS-ի նախորդ փառատոններին:
STARMUS I. «Տիեզերքում մարդկության 50 տարին»
STARMUS-ի առաջին փառատոնը կազմակերպվել է 2011 թվականի հունիսի 20-25-ը Իսպանիայի Կանարյան կղզիներում: Փառատոնի համահիմնադիրները՝ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանն ու լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը կարողացան Տեներիֆեում և Լա Պալմայում հավաքել այնպիսի գիտնականների ու տիեզերագնացների, ովքեր ամբողջ աշխարհում մի ամբողջ սերնդի ոգեշնչման ու Տիեզերքի հանդեպ սիրո աղբյուր են դարձել: Նրանց շարքերում էին՝ «Ապոլոն 11»-ի աստրոնավտներ Նիլ Արմսթրոնգը, Բազ Օլդրինը, խորհրդային տիեզերագնացներ Ալեքսեյ Լեոնովը և Վիկտոր Գորբատկոն, Նոբելյան մրցանակակիրներ՝ աստղաֆիզիկոսներ Մայքլ Մեյորը, Քիփ Թորնը և Ջորջ Սմութը, կենսաբան և գենետիկայի պրոֆեսոր Ջեք Շոստակը, «Ապոլոն 8»-ի աստրոնավտ Ուիլիամ Անդերսը և այլոք: STARMUS-ի առաջին փառատոնը նվիրված էր առաջին տիեզերագնացի՝ Յուրի Գագարինի պատմական թռիչքի 50-րդ հոբելյանական տարվան և կրում էր «Տիեզերքում մարդկության 50 տարին» խորագիրը:
Նկարում՝  STARMUS-ի առաջին փառատոնի մասնակիցները
Լուսնի վրա ոտք դրած առաջին մարդու վերջին հրապարակային ելույթը
Գարիկ Իսրայելյանը STARMUS I-ի ավարտից հետո իր հարցազրույցներում հաճախ է պատմում, թե ինչպես էին բոլորը թերահավատորեն մոտենում փաստին, որ փառատոնին մասնակցելու է «Ապոլլոն 11»-ի աստրոնավտ Նիլ Արմսթրոնգը՝ առաջին մարդը, ով ոտք էր դրել Լուսնի վրա: «Այդ ժամանակահատվածում Արմսթրոնգի մասնակցությունը տարբեր միջոցառումներին ու հրապարակային ելույթներն այնքան հազվադեպ էին դարձել, որ երբ մենք հայտարարեցինք նրա՝ որպես հիմնական բանախոս փառատոնին մասնակցության մասին, ոչ ոք չհավատաց մեզ… Մարդիկ ասում էին, որ մենք պարզապես խենթ ենք: Բայց հետո նա եկավ…»,- պատմում է Իսրայելյանը:
Արմսթրոնգի ելույթը նվիրված էր 20-րդ դարի կեսերից սկսված տիեզերական մրցավազքին, Երկրի վրա մարդու կենսագործունեությանն ու ապագային: Իր ելույթը 81-ամյա Արմսթրոնգն ավարտեց հետևյալ խոսքերով.
«Ես հուսով եմ, որ մեր թոռները, երբ հասնեն մեր տարիքին, հետ կնայեն ու կասեն. «20-րդ դարը տեխնոլոգիական առաջընթացի ու կատարելագործման, իսկ 21-րդ դարը՝  մարդկային բնավորության առաջընթացի ու կատարելագործման դարաշրջանն էր»: Եվ դա գուցե արտոնի մեզ՝ Երկրի բնակիչներիս, շարժվել առաջ ու ընդլայնել մարդկանց ներկայությունը Երկրից դուրս՝ մեզ հետ տանելով ոչ թե մեր վատագույն, այլ լավագույն վարքագիծը»:
Նկարում՝ խորհրդային և ամերիկյան տիեզերագնացության լեգենդները՝ Ալեքսեյ Լեոնովը և Նիլ Արմսթրոնգը
STARMUS I-ի շրջանակում Արմսթրոնգի հրապարակային այս ելույթը վերջինն էր նրա կյանքում. ականավոր տիեզերագնացը մահացավ փառատոնից մեկ տարի անց՝ 2012 թվականի օգոստոսի 25-ին:
Խորհրդային տիեզերագնացը, ով առաջինը  դուրս եկավ բաց տիեզերք
Խորհրդային լեգենդար տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովը, ով 1965 թվականին դարձավ առաջին մարդը, ով դուրս եկավ բաց տիեզերք, փառատոնի կենտրոնական բանախոսների շարքում էր: Նա իր ելույթը նվիրեց խորհրդային տիեզերական ծրագրի ստեղծման պատմությանը, ինչպես նաև ներկայացրեց «Վոսխոդ 2» տիեզերանավով իրականացրած պատմական առաքելության մանրամասները: Խոսելով լրագրողների հետ փառատոնի կարևորության մասին՝ Լեոնովը նշել էր, որ փառատոնը եզակի է իր բնույթով, քանի որ մինչ այս ոչ ոք նմանօրինակ միջոցառում երբևէ չի կազմակերպել:
108 րոպե քննարկում Կանարյան մեծ աստղադիտակի տարածքում
Պալմայի Կանարյան կղզու հանգած հրաբխի գագաթին 2007 թվականի կառուցված Կանարյան մեծ աստղադիտակի (GTC) տարածքում փառատոնի շրջանակում տեղի ունեցավ առանցքային բանախոսների մասնակցությամբ պանելային քննարկում: Աշխարհում ամենամեծ հայելիով օպտիկական ռեֆլեկտոր-աստղադիտակի տարածքում քննարկումը շարունակվեց ուղիղ 108 րոպե՝ ճիշտ այնքան, որքան առաջին տիեզերագնացը՝ Յուրի Գագարինն անց էր կացրել Երկրի ուղեծրում: Քննարկման մասնակիցները խոսեցին տիեզերագնացության վերջին տարիների նվաճումների, Երկիր մոլորակը պահպանելու անհրաժեշտության, գիտության զարգացման տեսանկյունից համատեղ աշխատելու կարևորության, գիտնականների կողմից առաջնահերթ խնդիրների լուծման ուղիների որոնման մասին:
Նկարում՝  STARMUS-ի առաջին փառատոնի մասնակիցները՝ Կանարյան մեծ աստղադիտակի տարածքում
Մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց նաև աստերոիդների դեմ միասնական պաշտպանական համակարգ ստեղծելու անհրաժեշտությանը: «Սա մի խնդիր է, որը պետք է միավորի ողջ մարդկությանը, գիտակից բոլոր ուժերին: Միայն պատկերացրեք, թե ինչ տեղի կունենա, եթե Տունգուսյան երկնաքարը ընկնի որևէ քաղաքի՝ Մոսկվայի կամ Լոնդոնի վրա: Այդ քաղաքներում կյանքը կվերանա: Դա ատոմային ռումբից էլ սարսափելի է»,- քննարկմանը նկատել էր Լեոնովը՝ կոչ անելով լրջորեն մտածել այդ ուղղությամբ:
Ապրելով Երկրի վրա՝ մեր հայացքը բարձրացնենք դեպի երկինք
Աստրոնավտ Բազ Օլդրինը, ով Արմսթրոնգից հետո Լուսնի վրա ոտք դրած երկրորդ մարդն է, շուրջ մեկ ժամ տևած իր ելույթի ընթացքում ներկայացրեց «Ապոլոն 11» առաքելության պատմությունը, Լուսնի վրա վայրէջքի պատմական , բայց միևնույն ժամանակ ծանր ու պատասխանատու իրադարձության մանրամասներն ու իր և անձնակազմի մյուս անդամների ապրումները: Վերհիշելով Լուսնի վրա ավելի քան երկու ժամ անցկացնելուց հետո այդտեղից հեռանալու պահը՝ նա նշեց. «Այդ պահին ես հոգնած էի, բայց միևնույն ժամանակ չափազանց հպարտ առաքելությունը հաջող իրականացնելու առթիվ: Մենք ուրախ էինք՝ կյանքի կոչելու միլիոնավոր մարդկանց երազանքը»:
Նա անդրադարձավ տիեզերական ծրագիրը շարունակելու կարևորությանը՝ նշելով.
«Դա մեզ թույլ է տալիս բարելավել կյանքը Երկրի վրա: Մենք ունենում ենք գիտական, տեխնոլոգիական նվաճումներ, որոնք կիրառում ենք առօրյա կյանքում: Ուսումնասիրելով, բացահայտելով կենսական սահմանները, մենք ընդլայնում ենք մեր պատկերացումներն ու ոգեշնչում երիտասարդությանը լինել ավելի հնարամիտ, մենք բացահայտում ենք ինքներս մեզ… Մենք պետք է բարելավենք այն մոլորակը, որի վրա ապրում ենք, միևնույն ժամանակ՝ պետք է բարձրացնենք մեր աչքերը, նայենք երկնքին ու առաջ շարժվենք՝ չփորձելով միանգամից լուծել բոլոր խնդիրները, այլ կառուցելով աստիճանական առաջընթաց»:
STARMUS I-ի լավագույն ելույթներն ու պահերը՝ ամփոփված մեկ գրքում
STARMUS-ի առաջին հաջողված փորձից հետո փառատոնի կազմակերպիչները որոշում կայացրեցին Կանարյան կղզիներում անցկացված միջոցառումների ու դրանց ընթացքում հնչած ելույթների կարևորագույն ու առանցքային հատվածներն ամփոփել «STARMUS. Տիեզերքում մարդկության 50 տարին» գրքում: Գիրքը, որը լույս տեսավ 2014 թվականին, նվիրված է փառատոնի կենտրոնական դեմքերից մեկի՝ Նիլ Արմսթրոնգի հիշատակին: Գրքի առաջաբանի հեղինակը հայտնի տեսաբան ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգն է, ով դարձավ արդեն հաջորդ STARMUS-ի պատվավոր հյուրերից ու կենտրոնական բանախոսներից մեկը:
Նկարում՝  Սթիվեն Հոքինգն ու Գարիկ Իսրայելյանը ներկայացնում են STARMUS-ի առաջին փառատոնին նվիրված գիրքը
Խոսելով գրքի մասին՝ Հոքինգը նշել էր. «Սա պատմական փաստաթուղթ է, քանի որ այստեղ է ամփոփված Նիլ Արմսթրոնգի վերջին դասախոսությունը, ինչպես նաև խորհրդային ու «Ապոլոն» առաքելության տիեզերագնացների ելույթները»:

STARMUS I: последнее выступление человека, первым ступившего на луну и наблюдения космонавта, первым вышедшего в космос
С 5 по 10 сентября Армения станет мировым центром науки, технологий, искусства и музыки, принимая в рамках фестиваля STARMUS известных ученых, космонавтов и музыкантов. Это мероприятие, направленное на популяризацию науки посредством искусства, станет своеобразным праздником, который в течение нескольких дней заставит нашу страну двигаться в ритме науки и инноваций.
Фестиваль STARMUS проводится уже в шестой раз, объединяя вокруг одной общей идеи известных космонавтов, астрономов, нобелевских лауреатов, выдающихся ученых и просто людей, интересующихся наукой и космосом. А какими были предыдущие фестивали, чем они выделялись и чем запомнились? Ответы на эти вопросы «Арменпресс» представит специальной серией статей, посвященных предыдущим фестивалям STARMUS.
STARMUS I: «50 лет человечества в космосе»
Первый фестиваль STARMUS был организован в 2011 году на Канарских островах Испании, он прошел с 20 по 25 июня. Соучредители фестиваля, астрофизик Гарик Исраелян и гитарист легендарной группы «Queen», астрофизик Брайан Мэй, смогли собрать на Тенерифе и Ла-Пальме таких ученых и космонавтов, которые стали источником вдохновения и любви к космосу для всего поколения по всему миру. Среди них были астронавты «Аполлона-11» Нил Армстронг и Базз Олдрин, советские космонавты Алексей Леонов и Виктор Горбатко, лауреаты Нобелевской премии астрофизики Мишель Майор, Кип Торн и Джордж Смут, биолог, профессор генетики Джек Шостак, астронавт «Аполлона-8» Уильям Андерс и другие. Первый фестиваль STARMUS был посвящен 50-летию первого исторического полета космонавта Юрия Гагарина и носил название «50 лет человечества в космосе».
На снимке: участники первого фестиваля STARMUS
Последнее публичное выступление человека, первым ступившего на Луну
В своих интервью после окончания STARMUS I Гарик Исраелян часто рассказывал, о том, что все с недоверием относились к тому, что в фестивале примет участие астронавт «Аполлона-11» - Нил Армстронг, первый человек, ступивший на Луну. «В это время Армстронг очень редко появлялся на различных мероприятиях, и редко делал публичные выступления. И, когда мы объявили о его участии на фестивале в качестве основного докладчика, нам никто не поверил... Люди говорили, что мы просто сошли с ума. Но он пришел…» - рассказывал Исраелян.
Выступление Армстронга было посвящено космической гонке, начавшейся в середине XX века, жизнедеятельности человека на Земле и будущему. 81-летний Армстронг закончил свою речь следующими словами:
«Я надеюсь, что наши внуки, когда достигнут нашего возраста, оглянутся назад и скажут: «XX век был эпохой технического прогресса и совершенствования, а XXI век был эпохой прогресса и совершенствования человеческой натуры». И это возможно подвигнет нас, землян, двигаться вперед и расширять наше человеческое присутствие и за пределами Земли, неся с собой не худшее наше поведение, а лучшее».
На снимке: легенды советской и американской космонавтики Алексей Леонов и Нил Армстронг
Это публичное выступление Нила Армстронга в рамках STARMUS I было последним в его жизни. Выдающийся космонавт скончался спустя год после фестиваля, 25 августа 2012 года.
Советский космонавт, первым вышедший в открытый космос
Среди основных спикеров фестиваля был и легендарный советский космонавт Алексей Леонов, совершивший первый выход в открытый космос в 1965 году. Свое выступление он посвятил истории создания советской космонавтики, и представил подробности исторического события, осуществленного космическим кораблем «Восход-2». Говоря с журналистами о значении фестиваля, Алексей Леонов отметил, что фестиваль уникален по своему характеру, ведь такого мероприятия еще никто не организовывал.
108 минут обсуждений на территории Большого Канарского Телескопа
В рамках фестиваля на территории Большого Канарского Телескопа (GTC), построенного в 2007 году на вершине потухшего вулкана на острове Пальма, состоялась панельная дискуссия с ключевыми спикерами. Дискуссия на территории самого большого в мире зеркально-оптического рефлекторного телескопа продолжалась в течение 108 минут, ровно столько, сколько провел на орбите Земли первый космонавт Юрий Гагарин. Участники дискуссии рассказали о достижениях космонавтики последних лет, необходимости сохранения планеты Земля, важности совместной работы с точки зрения развития науки, о поиске путей решений приоритетных задач, которые должны найти ученые всего мира.
На снимке: участники первого фестиваля STARMUS в районе Большого Канарского Телескопа
В частности, затрагивалась необходимость создания единой системы защиты от астероидов. «Это проблема, которая должна объединить все человечество, все сознательные силы. Только представьте, что было бы, если бы Тунгусский метеорит упал бы на Москву или на Лондон. Жизнь в этих городах исчезла бы. Это даже страшнее атомной бомбы», - отметил Леонов в ходе обсуждений, призвав серьезно подумать в этом направлении.
Живя на Земле, поднимем глаза к небу
Астронавт Базз Олдрин, второй человек, ступивший на Луну после Армстронга, во время своего почти часового выступления представил историю миссии «Аполлон-11», подробности исторического, но в то же время тяжелого и ответственного события высадки на Луну и переживания - свои и других членов экипажа. Вспоминая момент ухода оттуда после более чем двухчасового пребывания на Луне, он сказал: «В тот момент я был уставшим, но в то же время чрезвычайно гордым успешным завершением этой миссии. Мы были счастливы воплотить в жизнь мечту миллионов людей».
Он упомянул о важности продолжения космической программы, отметив:
«Это позволит нам улучшить жизнь на Земле. У нас есть научные, технологические достижения, которые мы применяем в повседневной жизни. Исследуя, открывая границы жизни, мы расширяем свое воображение и вдохновляем молодежь быть более изобретательными, мы открываем себя... Мы должны улучшать планету, на которой живем, в то же время мы должны поднять глаза и смотреть в небо, и двигаться вперед, не пытаясь решить все проблемы сразу, а выстраивая постепенный прогресс».
Лучшие выступления и моменты STARMUS I в одной книге
После первого успешного опыта STARMUS организаторы фестиваля решили обобщить наиболее важные и ключевые моменты мероприятий, проведенных на Канарских островах, и выступлений, прозвучавших на них, издав книгу под названием «STARMUS. 50 лет человечества в космосе». Книга, вышедшая в свет в 2014 году, посвящена памяти одной из центральных фигур фестиваля Нила Армстронга. Автор предисловия к книге - известный физик-теоретик Стивен Хокинг, ставший одним из почетных гостей и центральных спикеров следующего фестиваля STARMUS.
На снимке Стивен Хокинг и Гарик Исраелян представляют книгу, посвященную первому фестивалю STARMUS
Говоря о книге, Хокинг сказал: «Это исторический документ, так как он содержит последнюю лекцию Нила Армстронга, а также выступления советских космонавтов и астронавтов программы «Аполлон».