2022-2030 թվականների ռազմավարությամբ` Հայաստանը որդեգրել է վիրուսային հեպատիտների վերացմանն ուղղված քաղաքականություն
2022-2030 թվականների ռազմավարությամբ` Հայաստանը որդեգրել է վիրուսային
հեպատիտների վերացմանն ուղղված քաղաքականություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիրուսային հեպատիտները շարունակում են մնալ աշխարհում մահացության հիմնական պատճառներից մեկը՝ տարեկան խլելով ավելի քան 1 միլիոն մարդու կյանք: Գերակշռում են քրոնիկ վիրուսային հեպատիտ Բ-ի և հեպատիտ Ց-ի բարդություններից մահերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, 2022-2030 թվականների ռազմավարությամբ` Հայաստանը որդեգրել է հիվանդության վերացմանն ուղղված քաղաքականություն: Նպատակն է՝ բուժառուի խնամքի և բուժման ծառայությունների ինտեգրմամբ մինչև 2030 թվականը կտրուկ նվազեցնել հիվանդացությունը:
2020 թվականից քրոնիկ վիրուսային հեպատիտ Ց-ով պացիենտներին անվճար տրամադրվում են ուղղակի ազդող հակավիրուսային դեղեր: Ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու նպատակով օրերս հաստատվել է վիրուսային հեպատիտ Ց-ով բուժառուներին նոր դեղերով բուժման կարգը:
2022 թվականին Հայաստանում հեպատիտ Ց-ի դեմ բուժում է ստացել 517 բուժառու:
1999 թվականից ՀՀ-ում իրականացվում են հեպատիտ Բ-ի դեմ պատվաստումներ, որոնց շնորհիվ մինչև 14 տարեկան երեխաների շրջանում չեն գրանցվում սուր հեպատիտ Բ-ի դեպքեր: Հեպատիտ Ց-ի դեմ դեռևս պատվաստումներ չեն իրականացվում աշխարհում:
Նախարարությունից ևս մեկ անգամ հիշեցնում են՝ հեպատիտները փոխանցվում են սեռական ճանապարհով, արյան միջոցով` թմրամիջոցների գործածում, ինվազիվ միջամտություն (բժշկական և ոչ բժշկական` դաջվածք, մատնահարդարում, ոտնահարդարում, փիրսինգ և այլն), դրական դեպք` մորից երեխային, երբեմն նաև` կենցաղ-կոնտակտային ճանապարհով:
Վիրուսային հեպատիտների վաղ հայտնաբերումը բուժման առաջին նախապայմանն է, ուստի խորհուրդ է տրվում բնակչությանը պարբերաբար հետազոտվել, քանի որ հիվանդությունը հիմնականում կարող է ընթանալ անախտանիշ:
Երևանում և մարզերում պարբերաբար կազմակերպվում են հանրային միջոցառումներ, անվճար, անանուն հետազոտություններ` հիվանդության վաղ հայտնաբերման նպատակով:

В рамках стратегии на 2022-2030 годы Армения приняла политику, направленную на ликвидацию вирусных гепатитов
В рамках стратегии на 2022-2030 годы Армения приняла политику, направленную на
ликвидацию вирусных гепатитов
Вирусный гепатит по-прежнему остается одной из основных причин смертности во всем мире, ежегодно унося жизни более 1 миллиона человек. Преобладают случаи смерти от осложнений хронического вирусного гепатита В и гепатита С.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве здравоохранения Армении, в рамках стратегии на 2022-2030 годы Армения приняла политику, направленную на ликвидацию этой болезни. Цель состоит в том, чтобы к 2030 году резко снизить заболеваемость с помощью внедрения услуг по уходу и лечению.
С 2020 года пациентам с хроническим вирусным гепатитом С бесплатно предоставляются противовирусные препараты прямого действия. Для обеспечения непрерывности программы на днях был утвержден протокол лечения больных вирусным гепатитом С новыми препаратами.
В 2022 году лечение от гепатита С в Армении прошли 517 пациентов.
С 1999 года в Армении проводятся прививки от гепатита В, благодаря которым среди детей до 14 лет не зарегистрировано острых случаев болезни. Вакцинация против гепатита В в мире пока не проводится.
Из министерства в очередной раз напоминают: гепатит передается половым путем, через кровь, при употреблении наркотиков, при инвазивном вмешательстве (медицинское и немедицинское -тату, маникюр, педикюр, пирсинг и т.д.), положительные случаи - от матери к ребенку, иногда и бытовым, контактным путем.
Раннее выявление вирусного гепатита является первой предпосылкой лечения, поэтому рекомендуется регулярное обследование, так как болезнь в основном протекает бессимптомно.
В Ереване и в регионах периодически организуются общественные мероприятия, бесплатные анонимные обследования с целью раннего выявления заболевания.