Մակրոնն Ալիևին կոչ է արել լիարժեք ծավալ հաղորդել Հայաստանի հետ բանակցություններին ու խուսափել լարվածությունից
Մակրոնն Ալիևին կոչ է արել լիարժեք ծավալ հաղորդել Հայաստանի հետ
բանակցություններին ու խուսափել լարվածությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ուշադիր հետևում է Հարավային Կովկասում իրադրության զարգացումներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Ելիսեյան պալատը՝ տեղեկացնելով, որ Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ կոչ անելով լիարժեք թափ հաղորդել Հայաստանի հետ բանակցություններին, խուսափել էսկալացիայից և պահպանել եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
«Նա իր մտահոգությունն է հայտնել վերջին օրերի՝ մասնավորապես Լաչինի միջանցքի զարգացումների առնչությամբ: Նա կոչ է արել անել ամեն բան՝ խուսափելու էսկալացիայից և լիարժեք ծավալ հաղորդելու Հայաստանի հետ բանակցություններին: Նա ընդգծել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները հարգելու կարևորությունը:
Ֆրանսիան շարունակում է սերտ շփման մեջ լինել կողմերի ու իր գործընկերների հետ՝ շարունակելու աջակցել ու նպաստել ջանքերին՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը՝ հանուն տարածաշրջանի կայունության»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ելիսեյան պալատից հայտնել են նաև, որ Մակրոնը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:

Макрон призвал Алиева придать полный объем переговорам с Арменией и избежать напряженности
Президент Франции Эммануэль Макрон с вниманием следит за развитием событий на Южном Кавказе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Елисейский дворец, отмечая, что Макрон провел телефонный разговоры с  президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, призвав переговорам с Арменией придать полную динамику, избежать эскалации и соблюдать взятые на себя обязательства по трехстороннему заявлению.
«Он выразил обеспокоенность происходящими в последние дни событиями, особенно в Лачинском коридоре. Призвал предпринять все возможное, чтобы избежать эскалации и  переговоры с Арменией вести в полном объеме. Он подчеркнул важность соблюдения обязательств, взятых на себя по заявлению о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.
Франция продолжает находиться в тесном контакте со сторонами и со своими партнерами, чтобы продолжать поддерживать и способствовать усилиям, направленным на диалог между Арменией и Азербайджаном во имя стабильности в регионе», - говорится в сообщении Елисейского дворца.
Из Елисейского дворца также сообщили, что Макрон накануне провел телефонный разговор и с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.