Ամերիկացիների 40 տոկոսը չի ցանկանում Բայդենի եւ Թրամփի՝ երկրորդ ժամկետով վերընտրվելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի բազմաթիվ ընտրողներ այն կարծիքին են, որ ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Ջո Բայդենի կամ երկրի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկրորդ նախագահական ժամկետը «վատագույն» տարբերակը կլիներ երկրի համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Yahoo News-YouGov-ի կողմից անցկացված հարցման տվյալները:
Դրա համաձայն, հարցվածների 37 տոկոսը երկրի համար «վատագույն» տարբերակ Է համարում 2024 թվականին Թրամփի վերընտրվելը, 35 տոկոսը նույն բանը հայտարարել Է Բայդենի մասին: Ճշտվում Է, որ այն մարդկանց թվում, որոնք դեմ են հանդես գալիս Թրամփի վերընտրվելուն, 85 տոկոսը դեմոկրատներ են, իսկ 25 տոկոսը՝ հանրապետականներ: Բայդենի համար երկրորդ նախագահական ժամկետին դեմ Է դեմոկրատների 43 տոկոսը, հանրապետականների՝ 84 տոկոսը: Դրա հետ մեկտեղ Թրամփին աջակցություն Է հայտնել հարցման մասնակիցների 39 տոկոսը, Բայդենին աջակցում Է 41 տոկոսը:
Մինչդեռ, դեմոկրատների 30 տոկոսը պատրաստ Է պաշտպանել փոխնախագահ Քամալա Հարիսի թեկնածությունն այն դեպքում, եթե Բայդենն իր թեկնածությունը չառաջադրի, իսկ Հարիսն առաջադրի իր թեկնածությունը: Ընտրողների 52 տոկոսը հայտարարել Է, որ կցանկանար, որպեսզի փոխնախագահի փոխարեն Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու լիներ ուրիշ մեկը:
Միեւնույն ժամանակ հանրապետականների շրջանում 44 տոկոսը հայտարարել Է, որ կաջակցեր Թրամփին, իսկ հարցվածների մոտավորապես մեկ երրորդը կնախընտրեր Հանրապետական կուսակցությունից որպես նախագահի թեկնածու տեսնել նահանգապետ Ռոն Դեսանտիսին: Հարցումն անցկացվել Է հուլիսի 28-ից մինչեւ օգոստոսի 1-ը, մասնակցել են 1557 հազար չափահաս ամերիկացիներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Почти 40% американцев не хотят переизбрания Байдена и Трампа на второй срок
Многие избиратели в США считают, что второй президентский срок действующего президента США Джо Байдена или бывшего американского лидера Дональда Трампа был бы "худшим" вариантом для страны, свидетельствуют данные опроса Yahoo News-YouGov.
Согласно ему, 37 % респондентов считают "худшим" вариантом для страны переизбрание в 2024 году Трампа, 35% заявили тоже самое о Байдене.
Уточняется, что среди тех, кто выступает против переизбрания Трампа - 85% демократов и 25% республиканцев. Против второго президентского срока для Байдена - 43% демократов и 84% республиканцев.
При этом поддержку Трампу выразили 39% респондентов, Байдена поддерживает 41%,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Между тем, только 30% демократов готовы поддержать кандидатуру вице-президента Камалы Харрис в случае, если Байден не будет баллотироваться, а она выставит свою кандидатуру. В то время как 52% избирателей заявили, что хотели бы, чтобы вместо нее кандидатом от Демократической партии был кто-то другой.
Тем временем среди республиканцев 44% заявили, что поддержали бы Трампа, а около трети опрошенных предпочли бы видеть в качестве кандидата в президенты от Республиканской партии губернатора Рона Десантиса.