Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ թուրքական պետության նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում գտնվող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ թուրքական պետության նախագահ Էրսին Թաթարի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Oգոստոսի 9-ի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Քոնյայում ընդունել է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության նախագահ Էրսին Թաթարին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
1974 թվականի հուլիսի 20-ին Թուրքիան ներխուժեց Կիպրոս՝ օկուպացնելով կղզու հյուսիսային հատվածը: Թուրքական ուժերը Հյուսիսային Կիպրոսից տարհանեցին հարյուր հազարավոր հույների և այն բնակեցրին թուրքերով, իսկ  արդեն 1983 թվականին այստեղ հռչակեցին այսպես կոչված «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը», որ ճանաչված չէ միջազգային հանրության կողմից: Այն ճանաչում է միայն Թուրքիան:

Ильхам Алиев встретился с президентом самопровозглашенного турецкого государства Северного Кипра
Находящийся в Турции президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился с президентом самопровозглашенного турецкого государства Северного Кипра Эрсином Татаром.
Как передает Арменпресс, об этом сообщают азербайджанские СМИ, ссылаясь на пресс-службу президента Азербайджана.
"9 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял в Конье президента Турецкой Республики Северного Кипра Эрсина Татара", - говорится в сообщении.
20 июля 1974 года Турция вторглась на Кипр, оккупировав северную часть острова. Турецкие войска выселили сотни тысяч греков с Северного Кипра и заселили его турками, а уже в 1983 году здесь провозгласили так называемую «Турецкую Республику Северного Кипра», не признанную международным сообществом. Ее признает только Турция.