Շվեյցարիան պատրաստ Է Ուկրաինայի շահերը ներկայացնել Ռուսաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռնը պատրաստակամություն Է հայտնել Ուկրաինայի շահերը ներկայացնել Ռուսաստանի տարածքում՝ կապված Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 10-ին հաղորդել Է SRF հեռուստառադիոհեռաարձակող ընկերությունը՝ վկայակոչելով Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ին:
«Ուկրաինան ցանկություն Է հայտնել, որպեսզի Շվեյցարիան իր շահերը ներկայացնի Ռուսաստանի տարածքում: Այդ կապակցությամբ բանակցություններն ավարտվել են: Այս պայմանավորվածություններն ուժի մեջ մտնելու համար Ռուսաստանը պետք Է հայտնի իր համաձայնությունը»,-հայտարարել Է Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը: Նա նաեւ նշել Է, որ  Շվեյցարիան վաղուց Է պատրաստակամություն հայտնել երկրների միջեւ միջնորդ դառնալու համար:
«Շվեյցարիան պատրաստ Է ընդունող կողմի դեր խաղալ բանակցություններում եւ հանդիպումներում… եւ փորձագիտական մակարդակով գիտելիքներին հաղորդակից դարձնել պոտենցիալ բանակցություններում»,-պարզաբանել Է Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն ազդարարել Է Շվեյցարիայի եւ Ուկրաինայի միջեւ բանակցություններն ավարտվելու մասին եւ ծանոթացրել համաձայնագրի պարամետրերին», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Швейцария готова представлять интересы Украины в России
Берн выразил готовность представлять интересы Украины на территории России в связи с отсутствием дипломатических отношений между Россией и Украиной, как передает Арменпресс, об этом сообщает в среду телерадиовещательная компания SRF со ссылкой на МИД Швейцарии.
"Украина выразила желание, чтобы Швейцария представляла ее интересы на территории России. Переговоры по этому поводу завершены. Чтобы данная договоренность вступила в силу, Россия должна выразить свое согласие", - заявил официальный представитель швейцарского МИД.
Он также отметил, что Швейцария давно выражала готовность стать посредником между странами.
"Швейцария готова сыграть роль принимающей стороны на переговорах и встречах... и делиться знаниями на экспертном уровне на потенциальных переговорах", - пояснил представитель внешнеполитического ведомства Швейцарии.
По его словам, "министерство иностранных дел России осведомлено о завершении переговоров между Швейцарией и Украиной и ознакомлено с параметрами соглашения".