«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Քրեական վարույթը նախաձեռնվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք) և 358-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Դյուրավառ կամ այրիչ նյութերի պահպանման, հաշվառման, փոխադրման, առաքման կամ օգտագործման կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք) հատկանիշներով։
«Ձևավորվել է քննչական խումբ, միջոցներ են ձեռնարկվում տեղի ունեցածի հանգամանքները, տուժածների ամբողջ շրջանակը պարզելու նպատակով։  Ներկա պահի դրությամբ պայթյունի պատճառները դեռևս պարզված չեն, քննության առարկա են դառնալու հնարավոր բոլոր վարկածները։
Դեպքի վայրում ինտենսիվ կերպով շարունակվում են հրդեհաշիջման և փրկարարա-որոնողական աշխատանքները, որոնց ավարտից, ինչպես նաև անվտանգության համարապասխան միջոցառումներից անմիջապես հետո տեղում կիրականացվեն անհրաժեշտ քննչական գործողություններ։
ՀՀ դատախազությունը, ինչպես նաև նախաքննական մարմինը պարբերաբար տեղեկատվություն կհաղորդեն իրականացվող քննության ընթացիկ վիճակի, արդյունքների վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Возбуждено уголовное дело по факту взрыва в торговом центре «Сурмалу»
По факту взрыва в ереванском торговом центре «Сурмалу» возбуждено уголовное дело. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Генеральная прокуратура РА.
Уголовное дело инициировано по признакам части 2 статьи 357 (нарушение правил или требований пожарной безопасности, повлекшее по неосторожности смерть человека или иное тяжелое следствие) и части 2 статьи 358 (нарушение правил или требований хранения, учета, перевозки, доставки или использования легковоспламеняющихся или горючих материалов, повлекшее по неосторожности смерть человека или иное тяжелое следствие) Уголовного кодекса Республики Армения.
«Сформирована следственная группа, принимаются меры для выяснения обстоятельств произошедшего и всех пострадавших. На данный момент причины взрыва пока не выяснены, предметом расследования будут все возможные версии.
Продолжаются работы по тушению пожара и спасательно-поисковые работы, по завершении которых и после принятия соответствующих мер безопасности, на месте будут проведены все необходимые следственные действия.
Прокуратура РА, а также орган предварительного следствия периодически будут сообщать информацию о состоянии на данный момент и о результатах осуществляемого расследования», - говорится в сообщении генпрокуратуры.