Պատրիարք Կիրիլը ցավակցական հեռագրեր է հղել Հայաստանի վարչապետին և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլը ցավակցական հեռագրեր է հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի՝ հրավառության պահեստի պայթյունի հետևանքով մարդկանց մահվան կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարքի պաշտոնական կայքը:
Ըստ patriarchia.ru-ի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված իր ցավակցական հեռագրում Ռուսաստանի հոգևոր առաջնորդը նշել է, որ խոր ցավով է ընդունել Երևանի առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգության մասին տեղեկությունը, մասնավորապես այն, որ հրդեհը և շենքի փլուզման հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ կան:
«Խորապես կարեկցում եմ եղբայրական Հայաստանի ժողովրդին և խնդրում եմ անկեղծ ցավակցությունս փոխանցել բոլոր նրանց, ում առնչվել է այս սարսափելի դժբախտությունը, հատկապես նրանց, ովքեր կորցրել են իրենց հարազատներին և մտերիմներին: Ուզում եմ վստահեցնել Ձեզ, որ Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցին, ի դեմս Երևանյան-Հայաստանյան թեմի հոգևորականների և աշխարհականների, պատրաստ է բարոյական աջակցություն ցուցաբերել բոլոր նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը: Թող բարերար Տերը ողորմությամբ ընդունի հանգուցյալների հոգիները, մխիթարի սգավորներին և շուտափույթ ապաքինում շնորհի տուժածներին», - նշված է Կիրիլ Պատրիարքի ցավակցական ուղերձում:
Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարքը եղբայրական ուղերձ է հասցեագրել նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին՝ անկեղծ ցավակցություն հայտնելով ողջ հայ ժողովրդին տեղի ունեցածի կապակցությամբ և հույս հայտնելով, որ Ամենաողորմած Արարիչը հանգստություն կպարգևի զոհվածների հոգիներին, շուտափույթ ապաքինում կշնորհի վիրավորներին և կմխիթարի սգավորներին:
Օգոստոսի 14-ին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով, ըստ վերջին տվյալների, մահացել է 16 մարդ, տուժել է 60-ից ավելի քաղաքացի, կան նաև անհետ կորածներ:

Патриарх Кирилл направил Премьер-министру Армении и Католикосу всех армян телеграммы соболезнования
Патриарх Московский и всея Руси Кирилл направил соболезнования Премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну и Католикосу всех армян Гарегину II в связи с трагическим инцидентом, произошедшим 14 августа в ереванском торговом центре «Сурмалу». Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт Патриарха Московского и всея Руси.
Как сообщает patriarchia.ru, в телеграмме соболезнования премьер-министру Николу Пашиняну духовный лидер России написал, что он глубоко опечален вестью о трагедии, случившейся в ереванском торговом центре, тем, что в результате пожара и обрушения здания есть много жертв и пострадавших.
«Я сочувствую братскому народу Армении и прошу передать искренние соболезнования всем, кого коснулась эта страшная трагедия, особенно тем, кто потерял своих родных и близких. Хочу заверить Вас, что Русская Православная Церковь в лице духовенства и мирян Ереванской Армянской епархии готова оказать моральную поддержку всем, кто в ней нуждается. Да примет Всеблагой Господь с милостью души усопших, утешит скорбящих и подарит скорейшее выздоровление пострадавшим», - говорится в соболезновании Святейшего Патриарха Кирилла.
Патриарх Московский и всея Руси также направил братское послание Католикосу всех армян Гарегину II, выразив искренние соболезнования всему армянскому народу в связи с происшедшим и выразив надежду, что Милосерднейший Творец дарует покой душам погибших, скорейшее выздоровление раненым и утешенье скорбящим.