Շիմպանզեների` աշխարհի ամենահայտնի մասնագետը պարգևատրվեց Սթիվեն Հոքինգի մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անգլիացի պրիմատոլոգ և մարդաբան Ջեյն Գուդոլը շիմպանզեների ընտանեկան և սոցիալական փոխհարաբերությունների ուսումնասիրման գործում ունեցած երկարամյա ավանդի համար Երևանում անցկացվող STARMUS VI փառատոնի շրջանակում արժանացավ Սթիվեն Հոքինգի մեդալի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Գուդոլը, ով չէր կարողացել գալ Երևան, ներկաներին իր խոսքը հղեց տեսանյութի միջոցով։
Նա պատմեց, որ դեռ մանկուց հետաքրքրվել է կենդանիներով ու ցանկություն է ունեցել գրել կենդանիների մասին։ Գիտնականը նշեց, թե ինչպես տարիներ առաջ անվանի պրոֆեսորները դեմ էին հանդես գալիս իր ուսումնասիրություններին՝ հայտարարելով, թե միակ բանական արարածները մարդիկ են, իսկ շիմպանզեները, որոնք իր ուսումնասիրության հիմնական թիրախն էին, չեն կարող ունենալ բանականություն։ «Սակայն ես կարողացա պաշտպանել իմ տեսակետը, որն այսօր լայնորեն ընդունված է։ Մենք՝ մարդիկ, առանձին չենք կենդանի մյուս օրգանիզմներից։ Մենք միակը չենք, որ ունենք զգացմունքներ»,- նշեց գիտնականը։
Նա նշեց, որ շատ է ցավում, որ չարողացավ անձամբ գալ Հայաստան ու շփվել հայաստանցիների, ուսանողների ու դպրոցականների հետ։
Խոսքի վերջում Գուդոլն անդրադարձավ նաև գլոբալ տաքացմանը՝ նշելով․ «Շատ գիտնականներ վախենում են, որ շատ ուշ է մոլորակը փրկել գլոբալ տաքացումից ու դրա հետևանքներից։ Բայց ես կարծում եմ, որ մենք ունենք ժամանակային պատուհան՝ փրկելու ամեն բան և դանդաղեցնելու մոլորակի տաքացումը, քանի դեռ շատ ուշ չէ»։
Մեդալի արժանացավ նաև ՆԱՍԱ-ի հաղորդակցման թիմը:
Սթիվեն Հոքինգի մեդալը շնորհվում է գիտությունը հանրայնացնողներին ( Science Communicator) երեք անվանակարգերում՝ գիտություն, արվեստ և ֆիլմ: Մեդալի մի կողմում պատկերված է երջանկահիշատակ տեսաբան ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգի նկարը, իսկ նկարի հեղինակը առաջինը բաց տիեզերք դուրս եկած տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովն է։ Մեդալի մյուս կողմում բաց տիեզերքում քայլող Լեոնովն է և երաժշտությունը խորհրդանշող կիթառը: Առաջին անգամ մեդալը հանձնվել է Starmus-ի երրորդ փառատոնի ժամանակ՝ 2016 թվականին։ Այս տարիների ընթացքում մեդալին արժանացել են այնպիսի հայտնի դեմքեր, ինչպես SpaceX և Tesla ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը, օսկարակիր կոմպոզիտոր Հանս Ցիմերը, աստղաֆիզիկոս Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, ֆիզիկոս Ջիմ ալ-Խալիլը, էլեկտրոնային երաժշտության հիմնադիրներից մեկը համարվող Ժան Միշել Ժառը։ 2019 թվականին Starmus-ի պատմության մեջ առաջին անգամ հանձնվեց Սթիվեն Հոքինգի մեդալը կյանքի ընթացքում ունեցած ձեռքբերումների համար (Lifetime Achievement Award): Մրցանակի արժանացավ Լուսնի վրա ոտք դրած երկրորդ մարդը՝ «Ապոլոն-11» առաքելության մասնակից Բազ Օլդրինը։

Приматолог и антрополог Джейн Гудолл награждена медалью имени Стивена Хокинга
На фестивале STARMUS VI в Ереване за многолетний вклад в изучение семейных и социальных отношений шимпанзе английский приматолог и антрополог Джейн Гудолл награждена медалью имени Стивена Хокинга. Как сообщает Арменпресс, Гудолл, которая не смогла приехать в Ереван, обратилась к собравшимся посредством видеосвязи.
Она рассказала, что с детства интересовалась животными и хотела писать о них. Ученый упомянула, как известные профессора несколько лет назад выступили против ее исследований, заявив, что люди — единственные разумные существа, а шимпанзе, которые были главной целью ее исследования, не могут обладать интеллектом.
«Однако мне удалось отстоять свою точку зрения, которая сегодня широко распространена. Мы, люди, не отделены от других живых организмов. Мы не единственные, у кого есть чувства», — отметила ученый.
Она отметила, что очень сожалеет, что не приехала в Армению лично и не пообщалась с армянами, студентами и школьниками.
В конце выступления Гудолл также затронула тему глобального потепления, заявив: «Многие ученые опасаются, что уже слишком поздно спасать планету от глобального потепления и его последствий. Но я думаю, что у нас есть время, чтобы спасти все и замедлить потепление планеты, пока не стало слишком поздно».
Коммуникационная группа НАСА также получила медаль имени Стивена Хокинга.
Медаль Стивена Хокинга за научную коммуникацию — это награда, присуждаемая фестивалем Starmus людям, занимающимся наукой и искусством, в знак признания работы тех, кто помогает популяризировать науку. Медаль Стивена Хокинга, названная именем величайшего ученого 20-го и начала 21-го веков Стивена Хокинга и спонсируемая Starmus, самым амбициозным научным фестивалем всех времен, является престижной наградой, которая признает заслуги популярной науки на международном уровне. уровень.
Дизайн медали основан на портрете профессора Хокинга работы космонавта Алексея Леонова, первого человека, совершившего выход в открытый космос и члена Консультативного совета Starmus с момента его первого издания. На другой стороне изображен первый выход Алексея Леонова в открытый космос и культовая гитара — Red Special — для демонстрации музыки, еще одного важного компонента фестиваля Starmus.
Медаль впервые была вручена на третьем фестивале Starmus в 2016 году. На протяжении лет этой медалью были награждены такие известные люди, как Илон Маск, основатель SpaceX и Tesla, оскароносный композитор Ханс Циммер, астрофизик Нил Деграсс Тайсон, физик Джим аль-Халил и считающийся одним из основоположники электронной музыки Жан-Мишель Жарр. В 2019 году впервые в истории Starmus была вручена медаль имени Стивена Хокинга за заслуги (Lifetime Achievement Award). Награду получил Базз Олдрин, второй человек, ступивший на Луну, участник миссии «Аполлон-11».