Բանակցային գործընթացի մանրամասների մասին տեղյակ է բավականին լայն շրջանակ. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ միշտ էլ պատրաստ է եղել ներկայացնել բանակցային գործընթացի մանրամասները և այդ մանրամասների մասին տեղյակ է բավականին լայն շրջանակ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետը այս մասին ասաց, պատասխանելով Հանրային հեռուստանընկերության լրագրողի հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ համատեղ լուծումներ գտնելու առաջարկին, պատրաստ է արդյոք նախկին նախագահների հետ հանդիպել և ներկայացնել բանակցային նյուանսները:
«Պետք է հասկանալ, թե ինչ է նկատի առնվում, որովհետև եթե կա այդպիսի համատեքստ, թե իշխանությունը ի վիճակի չէ պատասխանատվություն վերցնել և նրա պետք է ինչ-որ բանի համար օգնել պատասխանատվություն վերցնել, ես կարող եմ ասել, որ իշխանությունը և անձամբ ես գիտակցում ենք երկրի ճակատագրի համար ունեցած պատասխանատվությունը և այդ պատասխանատվությունը պատրաստ ենք վերցնել: Եվ այդ պատասխանատվությունը ստացել ենք մեր ժողովրդից»,- նշեց վարչապետը:
Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացի մանրամասներին տեղյակ լինելուն՝ վարչապետը նշեց, որ բանակցային գործընթացի մասին ընդհուպ տառերի և նախադասությունների մակարդակով տեղյակ է բավականին լայն շրջանակ:
«Օրինակ՝ մեր թիմակիցները տեղյակ են, մենք խորհրդարանական կառավարմամբ երկիր ենք և «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ամբողջությամբ տեղյակ է, Անվտանգության խորհուրդը ամբողջությամբ տեղյակ է: Ավելին ասեմ, Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները ամբողջությամբ տեղյակ են: Ընդհանրապես, ես հարկ եմ համարել և համարում, որ գուցե մի քիչ ընդգծելու համար եմ ձևակերպում, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը որևէ բանակցությունում իմ արտասանած և լսած նախադասությունից անտեղյակ չէ: Ինքը տեղյակ է: Ես գիտեմ, որ նա էլ իր հերթին տեղյակ է պահում առնվազն Անվտանգության խորհրդին և, ըստ էության, նաև նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը ընդգծեց, որ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով հանդիպած անձանց մի մասը տեղյակ է ամբողջությամբ բանակցային գործընթացից, մյուս մասը տեղյակ լինելու հնարավորություն միշտ էլ ունեցել է:
«Ինչո՞ւ, որովհետև միշտ էլ պատրաստակամություն եմ հայտնել, մասնավորապես խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչներին ներկայացնել բանակցությունները ամբողջությամբ: Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը համապատասխանաբար երկու խմբակցությունների լիդերներն են և նրանք հրաժարվել են այդ տեղեկատվությունը ստանալ: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ուժը նույնպես հրաժարվել է ստանալ այդ տեղեկատվությունը, որովհետև այդ տեղեկատվությունը կիսում են արտախորհրդարանական ընդդիմության ուժերի ներկայացուցիչների հետ: Ժամանակին հրավեր է եղել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարած «Հայ ազգային կոնգրեսի»-ն, նրանք հրաժարարվել են այդ ֆորմատին մասնակցել:
Նկատի ունեմ, մարդկանց շատ լայն շրջանակ է տեղյակ, որովհետև ենթադրում եմ, որ նաև այդ քաղաքական ուժերը նաև իրենց կուսակցություններին են տեղյակ պահում և այդպես շարունակ: Պատկերացրեք, եթե հարցերի բոլոր մանրամասները ես ներկայացնում եմ մարդկանց այսպիսի լայն շրջանակի, սա նշանակում է, որ ես պատրաստ եմ շատ ուղիղ և բաց տեքստով ներկայացնել մեր ժողովրդին։ Ինչո՞ւ չեմ անում, որովհետև դիվանագիտական կոռեկտությունը և էթիկան թույլ չի տալիս, որ ես բաց և բոլոր մանրամասները ներկայացնեմ: Ինչ-որ դռնփակ ֆորմատով կարող եմ պատմել, խնդրելով հանդիպման մասնակիցներին իրենց հերթին կոռեկտության սահմանը չխախտեն և չբացահայտեն»,-եզրափակեց Փաշինյանը:
Սեպտեմբերի 22-ին, հրավերով Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել հանդիպում՝ մասնակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի: Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում։ Որոշում էր ընդունվել շարունակել հանդիպումները: Ավելի ուշ, Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Լևոն Տեր- Պետրոսյանը պնդեց՝ ո՛չ ինքը, ո՛չ մյուս նախկին նախագահներն ու Վեհափառը տեղեկատվություն չունեն, թե ինչ գործընթացներ են այս պահին տեղի ունենում, Ադրբեջանը, Թուրքիան և Ռուսաստանը Հայաստանին ինչ են առաջարկում։

Широкий круг людей знает о деталях переговорного процесса: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что всегда был готов представить детали переговорного процесса, и эти детали известны широкому кругу лиц.
Как сообщает Арменпресс, об этом Пашинян сказал в ходе интервью Общественной телекомпании в ответ на вопрос, как он относится к предложению первого президента Армении Левона Тер-Петросяна найти совместные решения и готов ли он встретиться с бывшими президентами и представить переговорные нюансы.
«Необходимо понимать, что имеется в виду, потому что, если есть такой контекст, что правительство не способно взять на себя ответственность и ему нужна помощь, чтобы взять на себя ответственность за что-то, я могу сказать, что правительство и я лично осознаем ответственность за судьбу страны, и мы готовы взять на себя эту ответственность. И эту ответственность мы получили от нашего народа», - отметил премьер-министр.
Что касается осведомленности о деталях переговорного процесса, премьер-министр отметил, что о переговорном процессе осведомлен широкий круг людей, вплоть до букв и предложений.
«Например, наши товарищи по команде знают, что мы страна с парламентской формой правления, и фракция «Гражданский договор» полностью осведомлена, Совет безопасности полностью осведомлен. Власти Нагорного Карабаха тем более во всем осведомлены. В целом я считал нужным и считаю нужным, пожалуй, подчеркнуть, что президент Нагорного Карабаха полностью в курсе каждого слова, которое я произношу на каких-либо переговорах. Он осведомлен. Я знаю, что он, в свою очередь, информирует как минимум Совбез Нагорного Карабаха, а по сути еще и бывших высокопоставленных чиновников», - сказал премьер.
Пашинян подчеркнул, что часть людей, собравшихся по приглашению Католикоса Всех Армян Гарегина II, полностью осведомлены о переговорном процессе, а другая часть всегда имела возможность быть в курсе.
«Почему? Потому что я всегда выражал готовность представить переговоры в полном объеме, особенно представителям парламентской оппозиции. Роберт Кочарян и Серж Саргсян являются лидерами двух фракций соответственно, и они отказались получить эту информацию. Партия Левона Тер-Петросяна также отказалась получить эту информацию, поскольку эта информация передается представителям внепарламентских политических сил. Возглавляемый Левоном Тер-Петросяном «Армянский национальный конгресс» был приглашен туда, но они отказались участвовать в таком формате.
Я имею в виду, что осведомлен очень широкий круг людей, потому что я предполагаю, что эти политические силы также информируют свои партии и так далее. Представьте, если я представлю все детали вопросов столь широкому кругу людей, это значит, что я готов представить народу все в очень прямом и открытом виде. Почему не делаю? Потому что дипломатическая корректность и этика не позволяют мне быть открытым и излагать все подробности. Могу сказать в закрытом формате, попросив участников встречи не нарушать грань корректности и не разглашать», - заключил Пашинян.