Ադրբեջանը դեռևս խոչընդոտում է հայկական կողմին որոշ տեղանքներից զինծառայողների մարմինները հանելու հարցում. ՄԻՊ
Ադրբեջանը դեռևս խոչընդոտում է հայկական կողմին որոշ տեղանքներից
զինծառայողների մարմինները հանելու հարցում. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը դեռևս շարունակում է խոչընդոտել, թույլ չտալ, որ հայկական կողմը որոշ տարածքներից հանի ադրբեջանական կողմի վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների մարմինները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Մենք ունենք կոնկրետ տեղանքներ, որտեղ ՊՆ-ն գիտի զինծառայողների մարմինների գտնվելու մասին: Եվ այս պահի դրությամբ ադրբեջանական կողմը դեռևս չի տալիս իր համաձայնությունը, որ հայկական կողմը հանի մարմինները: Ադրբեջանը դեռևս խոչընդոտում է և չի տալիս իր թույլտվությունը, որ մարմինները հանվեն»,-ասաց Գրիգորյանը:
Սեպտեմբերին Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով այս պահի դրությամբ հայկական կողմից անհետ կորած է համարվում 29 մարդ: Ըստ ՄԻՊ-ի՝ այդ թիվը կարող է պարբերաբար փոխվել, երբ, օրինակ, մարմինների նույնականացում է արվում:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի վերջին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանը ևս հայտնել էր, որ հայկական կողմը գիտի, թե սեպտեմբերի 13-ի՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով որտեղ քանի դի կա, սակայն մարմինները դուրս բերելու փորձերը հանդիպել են ադրբեջանական ուժերի ուժեղ կրակին:

Азербайджан препятствует выносу тел погибших военнослужащих с некоторых территорий: Омбудсмен Армении
Азербайджан препятствует выносу тел погибших военнослужащих с некоторых
территорий: Омбудсмен Армении
Азербайджан все еще продолжает препятствовать, не позволять армянской стороне вынести с некоторых территорий тела армянских военнослужащих, погибших в результате его недавней агрессии. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства сообщила Омбудсмен Армении Кристине Григорян.
«Минобороны знает конкретные места, где остались тела военнослужащих. И азербайджанская сторона до сих пор не дает своего согласия на вынос тел. Азербайджан по-прежнему препятствует и не дает разрешения на вынос тел», - сказала Григорян.
В результате агрессии Азербайджана, совершенной в сентябре, без вести пропавшими с армянской стороны считаются 29 человек. По данным ЗПЧ, это число может измениться, например, при опознании тел.
Ранее, в конце сентября, заместитель начальника Генерального штаба ВС РА генерал-майор Аракел Мартикян заявил, что армянская сторона знает, где находятся тела погибших в результате азербайджанской агрессии 13 сентября, но попытки выноса тел встречались сильным огнем азербайджанских сил.